şükela:  tümü | bugün
 • bugün şans eseri dahil olduğum derstir. sınıf kalabalıktır, pazar günleri 2 ile 4 arasında 1 section 331 kodlu ders vardır. beleş not * sebebiyle gelen ilginç gençlerin yorumları duyulmaya değerdi. örnek vermek gerekirse, ki gerekir;

  - olum ismail yk'da çalıyo bunları. *
  - arabesk işte ne kasıyon hacı.
  - türklerden geliyo caz, onuda diycek şimdi hoca.
  - olum kız yok.

  hocanın trompetçiler ile ilgili basur esprisinden sonra gelen şahane yorum;

  - değer mi lan!
  - acıdandır, zheheh.

  videoda funeral of new jersey adında, cenaze öncesi ve cenaze sonrasında müzik yapan bir caz grupları belgeseli. ilginç bir gelenek, cenazeden sonra dans eden insanlar falan. ama yorumlar daha şahane, buyrun;

  - bizim köyün delisi gibi.
  - manyak lan bunlar.
  - adam ölmüş. *
  - ne kadar salakça, manası : odtülüyüz o kadar zekiyiz ve ne kadar aptalca birşey izliyoruz.
  - amcaya bak hele ne kıvırttı.

  dersin başında ve sonunda defalarca "caz yapma!" espirisi yapıldı. senin alacağın aa'nın, ortalamanın ben mına koyayım afedersin.
 • mus231 kodlu olan versiyonuna dikkat ediniz. bu da 331 gibi bol not güvencesi olan derslerden biriydi ancak 2009 sonbahar döneminde 150 kişiden 10-12 kadarı aa alabimiştir, kalanlar dahi olmuştur. bunun sonuncunda bahar döneminde ikinci versiyonu olan 232 sectionı dolmamıştır bile. şu an yazokulu aşkı ile 231 dolup taşmaktadır. belki bir dönemlik bir hışımdı ama dikkat ediniz, jazz aldım diye sevinmek için yazokulu sonunu bekleyiniz. bu arada aynı dönem 331 alanlar herhangi bir talihsizlikle karşılaşmadan en kötü bb'lerini alıp hayatlarına devam etmiştir.
 • odtü'de bir süredir tolga bilge'nin verdiği ders. kendisinin söylediklerine göre durul hoca yavaş yavaş dersleri ona bırakmaktaymış.
 • bahçeşehir üniversitesi'nde de selçuk sami cingi tarafından verilen ders. abartmazsanız gayet güzel bir notla noktalayabilirsiniz. aynı zamanda history of popular music dersini de vermektedir.

  ders başlangıç seviyesinde ve yavaş ilerliyor. fakat hoca olarak cingi çok acayip ve bu da dersi eğlenceli kılıyor.
 • odtü'deki 231 dersinde tolga bilge cazdaki ana akımları, efendime söyleyeyim new orleans cazı'ndan başlayıp free'sine fusion'ına kadar hepsini dönemin önemli sanatçılarıyla, akımların kurucularıyla sohbet havasında anlatır. hem rahat aa alınıyor hem de birazcık ilginiz varsa 232 çok daha eğlencelidir. 231'de yoğun olarak akımlar işlenirken 232'de 'her hafta bir sanatçı' şeklinde gidilir, konser görüntülerini, albüm kayıtlarını koskoca amfide izleyip dinlemek de çok keyiflidir. miles davis'in bir değil iki hafta işlenmesi bile yeterli olmamıştır, o ayrı.
 • seçmeli ders olarak çoğu öğrencinin almayı umut ettiği fakat sistemin açıldığı an itibariyle kontenjanı anında dolan, aa düşürülmesi kolay ve eğlenceli bir ders.
 • (bkz: it's a trap)
 • zamanında duyuru panosunda "caz tarihi dersi 5tl" ilanı görmemizi sağlayan odtü tarihinin en efsanevi seçmeli dersi. (bkz: caz tarihi)
 • finalinde sorumlu olunan ders notları aşağıdan indirilebilir.

  amme hizmeti:
  https://www.dropbox.com/…azz lecture notes.pdf?dl=0
 • odtü'de mus231 ve mus331 koduyla verilen caz tarihi dersidir.

  231'de geleneksel caz anlatılırken, 331'de modern dönem anlatılır.

  tolga bilge hoca olayları, türün nasıl ortaya çıktığını gayet sürükleyici bir biçimde anlatıyor ve açtığı müziklerle de mutlaka hoşunuza gidecek bir kaç tür bulabilirsiniz diye düşünüyorum. bölüm derslerinden sonra bu derste pamuk olup çıkıyorsunuz. müziğe ilginiz varsa (hatta yoksa bile) seçmeli olarak mutlaka alınması gereken bir ders. sıkılınca bile u3'e gidip sadece hocayı ve müziği dinleyebilirsiniz bence, dersi almanıza bile gerek yok.