şükela:  tümü | bugün
 • bu kişiler renkli, dramatik, abartılı davranan, duygusal kişilerdir. toplumda % 2,3 oranında görülür, kadınlarda daha sıktır.

  ayrıntılı öykü verirler, dramatik jestleri vardır. konuşmalarında renkli kelimeler kullanırlar. affektif oynaklık yaygındır. aşırı duygusal, iyileşme arayışı gösteren kişilerdir.

  dikkat çekme davranışı belirgindir. duygu ve düşüncelerini abartan, ilgi çekmek için ağlama nöbetleri gösteren kişiledir. ayartıcı davranışlar sıktır. cinsel fantaziler yaygındır. ancak psikoseksüel fonksiyonları bozuk olabilir (kadınlarda anorgazmi, erkeklerde empotans gibi).

  ilişkileri yüzeyeldir. stres altında gerçeği değerlendirmeleri kolay bozulur. regresyon ve dissosiyasyonu savunma mekanizması olarak kullanırlar.

  tanı ölçütleri: ilgi odağı olmadığında rahatsız olurlar, başkaları ile olan etkileşimi cinsel yönden ayartıcı, baştan çıkartıcı davranışlarla belirlidir; hızlı değişen, yüksek duygular sergilerler; fiziksel görünümlerini kullanarak ilgiyi üzerine çekerler; başkalarını etkilemeye yönelik, ayrıntıdan yoksun konuşurlar; gösteriş yaparlar,yapmacık davranırlar ve duygularını abartırlar; telkine yatkındırlar, kolay etkilenirler; ilişkilerin olduğundan yakın olması gerektiğini düşünürler.

  ayırıcı tanı: borderline kişilik bozukluğu, somatizasyon bozukluğu, kısa psikotik bozukluk ve dissosiatif bozukluk düşünülmelidir.

  bu kişiler gerçek duygularının farkında değildirler. bu nedenle iç duygularının incelenmesi önemli olduğundan, psikoanalitik yönden tedavi yararlıdır. semptomlara yönelik antidepresanlar, antipsikotikler, anksiyolitikler kullanılabilir

  edit
  görülen lüzum üzerine ek not:
  her kim ki bu bilgileri okuya , sakın ola kendine ya da başkasına tanı koymaya kalkışmaya. bu özelliklerden bir ya da birkaçını kendinizde başkasında buluyor olabilirsiniz , mümkündür. bu kişilik bozukluğunuz olduğu anlamına gelmez. genelde kişilik özellliği düzeyinde kalır. kişilik özelliği düzeyinde kalması da klinik olarak sorun teşkil etmez.

  kaynak : şu anda link açılmıyor fakat kaynak belirtmeden de olmuyor - > http://lokman.cu.edu.tr/…/derskitap/htm/kisilik.htm

  güncel link : https://web.archive.org/…/derskitap/htm/kisilik.htm
 • yeryüzündeki bütün erkekleri, din, dil, ırk, yaş, güzellik-çirkinlik farkı gözetmeksizin baştan çıkarmak ulvi görevleri olduğundan, beraberliği olan çiftler için potansiyel tehlike unsuru olarak varlık gösteren, ortalıkta bol miktarda bulunan kadınların psikolojik bozukluğu.
 • eskiden konversiyonla bir arada değerlendirilen bozukluk. histeron *sözcüğünden köken alır ki, bu da hastalığın (en azından) ilk kez kadınlarda tanımlandığını düşündürtür. buna bağlı olarak da histeri nöbeti* geçiren bir vatandaş kolaylıkla "hmm, isteri nöbeti geçiriyor bu, istiyor heralde, verelim o zaman, gel anam..." şeklinde muameleye tabi tutulabilir. böyle diyenler dombilidir taocudur.
 • devamli ilgi odagi olmak gibi bir derdi vardir.duygular sik degisir,iliskilerin cok icli disli olmasini ister,cinsel yonden uygun olmayan davransilari ettigi muhabbetlerle harmanlar.duygulari abartir,gosteris manyagidir.
  sagi solu deli gibi etkilemek icin her yolu dener.
 • (bkz: drama queen)
 • her öğrenen tıp öğrencisinin yakınlarda bir yerlerde bulunan,onu deli eden bir staj grubu arkadaşına tanı olarak yakıştırdığı bozukluk. psikiyatristlerin telefon numaralarını hiçbir koşulda vermedikleri hasta grubu.
 • bu bozukluga sahip kadinlarin cogu gosterip de vermeyen kadinlar kategorisine girer
 • (bkz: allah korusun)
hesabın var mı? giriş yap