• --- spoiler ---

whitfield'in alma'yı sahile götürüp 'ahanda şurdaki ev benim yavrum' dediği anda resmen behlül'le bihter geldi aklıma. vardı ya bunların da takıldığı bi ev. aynı kafa işte sahil falan. çok gülüyorum. hala gülüyorum.
    --- spoiler ---
  • dahi yönetmen alfred hitchcock'un pscyhosunu çekerken yaşadığı sancılı süreci anlatma amacıyla yeniyetme bir yönetmenin * ele aldığı film olmuş kendisi. yönetmenin * dedesiyle hitchcock zamanında kan davalıydı sanırım. o ne "ordan şunu alalım, buraya şöyle aşk üçgeni koyalım, sonra böyle halüsinasyon ekleyelim klişenin dibine vuralım" tarzı bir filmdir arkadaşım ?

filmlerini hatmetmiş, iflah olmaz bir hitchcock hayranı olarak şunu söylemeliyim ki bu filmi psycho'yu görmeden izleseydim içimde filmi baştan sona izleme isteği uyandırır mıydı şüpheliyim. en fazla youtubedan açar duş sahnesini izlerdim heralde, o kadar. koskoca bir sinema eserini bir duş sahnesine indirgemişsiniz sacha beyefendi tebrikler.

aklımda kalan iki güzel şey var onlar içinde spoiler gelsin;

--- spoiler ---

birincisi, filmin sonunda bir sonraki filmin the birds olduğuna hitchcock'un omzuna konan kargayla yapılan gönderme. bir diğeri ise filmin sinemadaki gösteriminde hitchcock'un seyircileri dışarıdan seyretmesi ve tam duş sahnesinde müziğin iniş ve çıkışlarına uydurduğu el-kol hareketleriyle sanki insanların tepkilerini yönlendiriyor olması gibi görünmesi.

--- spoiler ---

son olarak akademiye akıl ve fikir diliyorum tabi ki.
  • herkesin dediği gibi anthony hopkins'in pek de harikalar yaratmadığı film, bence jack nicholson çok daha iyi bir seçenek olurmuş. hopkins bir kere hitchcock aksanını pek uyduramamış, hele o dudak hareketleri çok yavan durmuş. makyaj desen yine olmamış, hitchcock değil süleyman demirel olmuş hopkins, vallahi de billahi de ona daha çok benziyor.

demirel: https://encrypted-tbn2.gstatic.com/…4k6oj6sfzwk2poa

hopkins hitchcock: https://encrypted-tbn3.gstatic.com/…shqnxxtvvw6aevg

orjinal hitchcock: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/…bmiplfljgb4u5qm

kısaca hopkins iyi oyuncu, iyi de iş çıkarmış ama hitchcock gibi olmamış sanki, bir şeyler eksik.

film psycho filminin çekim sürecini anlatıyor. hitchcock filmi çekmeye nasıl karar vermiş, kitabı niçin piyasadan toplatmış vs. herkes aşağılarken, herkes onu durdurmaya çalışırken nasıl bir masterpiece yarattığını anlatıyor kısaca. ed gain ile kafasında yarattığı konuşmalar çok etkileyici.

--- spoiler ---

hitchcock her filminin başrolündeki aktrise de freudyan bir aşk besliyormuş meğerse. vera miles karakterine olan nefreti ve saplantısı etkileyiciydi, jessica biel iyi kotarmış işi. scarlett johansson da epey iyi, duş sahnesinde hitchcock tarafından "bıçaklanma" sahnesini de epeyce beğendim.

ayrıca hitchcock'un kişiliğini, ukalalığını çok sevdim. arkadaşları da ona hitch diyormuş hatta bir yerde "bana hitch de "cock" kalsın" dedi de epey eğlendim, adam çok sevimli geldi. bir de pek çapkınmış, güzel kadınlara uzun uzun bakıyor, onlarla da açıkça flört ediyor. helen mirren döktürmüş, önemsenmeyen eş'i çok iyi anlatıyor. duyguları yansıtışına hayran kalmamak elde değil. evliliklerini cidden bu şekilde yıpratıcı mı sürdürmüşler, özellikle psycho çekimi süresince birbirlerine olan nefretleri ama aynı zamanda hayranlıkları gerçekten iyi yansıtılmış. filmin sonlarına doğru birbirleriyle yüzleşme sahneleri çok başarılıydı.
    son olarak 2 güzel hitchcock repliği:

"beware, all men are potential murderers and for good reasons"
    "there was a time i thought i understood you, understood women"

--- spoiler ---

izleyin, çok güzel bir film olmuş, ama özellikle vertigo ve de psycho filmlerini izledikten sonra izleyin.
  • fragmanından görüldüğü kadarıyla anthony hopkins'in süleyman demirel'e benzediği film. ama güzele benziyor.

http://www.youtube.com/…v=5ch8blb0mvw&feature=share
  • anthony hopkins ve helen mirren'nın karşılıklı sahnelerinde ortaya çıkan şahane enerjileri sebebiyle beğenimi kazanan film. son dönemlerde izlediğim filmlerin geneli üç saate dayanıp bir süreden sonra muhakkak içimi daralttığı için 90 dakika olması da ayrı güzellik oldu benim için.

--- spoiler ---

hitchkok, whitfield ile bir ilişkisi olmasından şüphelendiği ve o an düşkün olduğu içkisini elinden alması sebebiyle kendini tutamayarak bozuk olduğu alma'ya;

- her erkek potansiyel katildir ve haklı sebepleri vardır.

minvalinde bir cümle ediyor bir sahnede ciddiyetle. anthony hopkins'in birden fazlasıyla tehlikeli bir surat ifadesine bürünmesi ile "aha hannibal'a bağlayacak adam! zaten filmin yarısına da geldik, başrol kadın oyuncu ölecek mi ki? :/" heyecanı yaşadım. neyse ki sevimli sevimli hayatlarına devam ettiler sonra.

psycho'nun yapılış aşamalarını anlatan bir film olduğu için, aslında öncelikle psycho'yu izlemek daha mantıklı olurdu tabii. ama hazır evde izleniyorken dayanamadım, meşhur duş sahnesini hakikaten merak ettim yalnız.

bir de kapanışta "gördüğüm en güzel hitchcock sarışını sensin" dediği alma'nın "bunu söylemeni 30 yıldır bekliyordum!" diye cevap vermesiyle hitchcock'un o'nu bu yüzden "gerilim filmlerinin ustası" olarak nitelendirmesine pek güldüm.

--- spoiler ---
  • truffaut tarafından kaleme alınanı, alfred hitchcock'un sessiz sinema zamanlarında filmlere altyazı hazırladığı günlerden başlayıp, yönetmenliğe adım atışını ve inişli çıkışlı kariyerini, ustanın ağzından olabildiğince objektif bir şekilde okuyucuya sunmaktadır.

avrupalı eleştirmenler tarafından çokça eleştirilen hitchcock'un yanında truffaut sanki hocasının anlattığı dersin notunu tutmaya çalışan bir öğrenci gibidir.

bu kitabı okuyunca hitchcock filmlerinin mekaniği ve arkasındaki düşünce tarzı daha iyi anlaşılıyor.
  • son zamanlarda gördüğüm en ince esprilerden birini barındıran film.

norman bates rolünü alan adını hatırlayamadığım eşcinsel aktör hitchcock diye hitap eder buna. hitchcock'ın cevabı efsanedir

h:call me hitch, hold the cock***
  • ünlü yönetmen alfred hitchcock'un hayatını konu edinecek film. sacha gervasi tarafından yönetilecek olan filmde, ünlü yönetmeni anthony hopkins canlandıracak. ilk düşen fotoğraflara bakılırsa, hopkins bire bir hitchcock olmuş. 2013'de tamamlanacak filmde scarlett johansson gibi ünlü isimler de bulunacak.

http://www.imdb.com/title/tt0975645/
  • anthony hopkins'in döktürdüğü film.
  • (bkz: 78/52) 2017 yapımı derleme türünde ki genelde siyah beyaz olan belgesel, sevenleri tarafindan izlenmelidir bana göre. "ki sevmeyenler de izlemeli"

psychofilminin banyo sahnesinin neden 7 gün kadar uzun bir sürede çekildiğinden tutun hitchcock abimizin smokiniyle bu tür korku ve gerilimleri neden çektiğine kadar değiniyor. ismi duyulmamış bir belgesel olsa da tavsiyemdir.
hesabın var mı? giriş yap