şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bodrum katında oturma eylemi düzenleyen asansörlere sahip kitap. bilim-absürd kurgu ve unutmadan rehberdeki birşey gerçekle çelişiyorsa, kesinlikle gerçekte olanda hata vardır. yayın evine açılan davayı yayın evi kazanmıştır, o kadar.
 • alfa yayınlarından çıkan 5 cilt bir arada baskısı mevcut.

  ilk kitapta (bkz: the hitchhiker's guide to the galaxy), yol yapılmak üzere yıkılacak bir ev ve yol yapılmak üzere yok edilen dünya ile başlayan hikaye son anlarda bir yerlerden kurtulan kahramanlar ile birlikte eğlenceli bir dille anlatılmış. zaphod

  ikinci the restaurant at the end of the universe kitaptaki evrenin son gününe gidip, oradaki restorantta yemek fikri, ve son anda gelen peygamber fikri muazzam. marvin'i milyonlarca yıl yalnız bırakmak oldukça acımasız.

  üçüncü kitap (bkz: life the universe and everything) biraz yazmak için yazılmış. douglas adams'ın teslim tarihlerie için söylediği güzel söz burada devreye girmiş sanırım: "teslim tarihlerinin en çok sevdiğim yanı, geçerken çıkardıkları vız diye ses." bu kitap biraz baştan savma yazılmış ya da kriket üzerine bilgili olmak gerekiyor.

  4. kitabı (bkz: so long and thanks for all the fish) yazması için yayıncı adams'ı otele kapatmış ve yanında bekçi gibi beklemiş. bundan önceki hikayeler, radyo şovundan ve doctor who için senaryolardan çoğaltılarak yazılmış, bu kitapsa sıfırdan yazdığı ilk kitap olma ünvanına sahipmiş. ve hiç bir şey yazmayarak 100-200 sayfa yazabilmiş adam; vay aq. sadece ilk kitaptaki tek cümle ile geçiştirilen yunusların kaybolması üstüne bir şeyler yazmış.

  5 kitapta (bkz: mostly harmless) bir önsöz var ki tam küfürlük. kitabın finalini söylüyor; bir de okuyucuyla taşak geçiyor.

  --- spoiler ---

  diyor ki; "başka yazar olsa, kitabı devam ettirmek için karakterleri yaşatırdı, bunda bütün karakterler yok oluyor." taşak geçmesi şundan bu beşinci kitap ve önceki dört kitaptan ikisi zaten yazılmak için yazılmış.
  --- spoiler ---

  bunda da istenen aksiyona ulaşılamıyor. vasat bir kitap daha.
 • kabalcı yayınlarının ansiklopedi gibi olan 5i bir arada versiyonunu zamanında okuduğum kitap serisidir. açıkçası aradan zaman bayağı bir zaman geçti fakat sevdiğim bir kitap serisi olarak hatırlarım kendisini.