*

şükela:  tümü | bugün
 • bodrum katında oturma eylemi düzenleyen asansörlere sahip kitap. bilim-absürd kurgu ve unutmadan rehberdeki birşey gerçekle çelişiyorsa, kesinlikle gerçekte olanda hata vardır. yayın evine açılan davayı yayın evi kazanmıştır, o kadar.
 • alfa yayınlarından çıkan 5 cilt bir arada baskısı mevcut.

  ilk kitapta (bkz: the hitchhiker's guide to the galaxy), yol yapılmak üzere yıkılacak bir ev ve yol yapılmak üzere yok edilen dünya ile başlayan hikaye son anlarda bir yerlerden kurtulan kahramanlar ile birlikte eğlenceli bir dille anlatılmış. zaphod

  ikinci the restaurant at the end of the universe kitaptaki evrenin son gününe gidip, oradaki restorantta yemek fikri, ve son anda gelen peygamber fikri muazzam. marvin'i milyonlarca yıl yalnız bırakmak oldukça acımasız.

  üçüncü kitap (bkz: life the universe and everything) biraz yazmak için yazılmış. douglas adams'ın teslim tarihlerie için söylediği güzel söz burada devreye girmiş sanırım: "teslim tarihlerinin en çok sevdiğim yanı, geçerken çıkardıkları vız diye ses." bu kitap biraz baştan savma yazılmış ya da kriket üzerine bilgili olmak gerekiyor.

  4. kitabı (bkz: so long and thanks for all the fish) yazması için yayıncı adams'ı otele kapatmış ve yanında bekçi gibi beklemiş. bundan önceki hikayeler, radyo şovundan ve doctor who için senaryolardan çoğaltılarak yazılmış, bu kitapsa sıfırdan yazdığı ilk kitap olma ünvanına sahipmiş. ve hiç bir şey yazmayarak 100-200 sayfa yazabilmiş adam; vay aq. sadece ilk kitaptaki tek cümle ile geçiştirilen yunusların kaybolması üstüne bir şeyler yazmış.

  5 kitapta (bkz: mostly harmless) bir önsöz var ki tam küfürlük. kitabın finalini söylüyor; bir de okuyucuyla taşak geçiyor.

  --- spoiler ---

  diyor ki; "başka yazar olsa, kitabı devam ettirmek için karakterleri yaşatırdı, bunda bütün karakterler yok oluyor." taşak geçmesi şundan bu beşinci kitap ve önceki dört kitaptan ikisi zaten yazılmak için yazılmış.
  --- spoiler ---

  bunda da istenen aksiyona ulaşılamıyor. vasat bir kitap daha.
 • kabalcı yayınlarının ansiklopedi gibi olan 5i bir arada versiyonunu zamanında okuduğum kitap serisidir. açıkçası aradan zaman bayağı bir zaman geçti fakat sevdiğim bir kitap serisi olarak hatırlarım kendisini.
 • spacex'in son falcon heavy testiyle selam caktigi seridir. uzaya firlatilan roadster'in konsolunda "don't panic" yazmaktadir.

  yine icimizi isittin, kalplere sevgi saldin elon kardes.
 • doluluğuna kıyasla bilinme oranı azdır, bu durum üzücüdür, kırıcıdır.
 • normatif yapıya bir başkaldırı. idealist ruhların kutsal kitabı.
 • ...
  " robotlar bundan hoşlanmıyor, efendim. "
  " ne?"
  "savaş, efendim görünüşe göre onların morallerini bozuyor. dünya işlerinden bıkmış gibiler, belki de evrenden bıkmışlar demeliyim."
  "iyi de bunu nesi yanlış, onlar zaten evreni yok etmeye yardım etmek için yaratılmışlardı."
  "evet ama bu artık onlara zor geliyor, efendim. sanki bir yorgunluk ve ilgisizlik halinden muzdaripler. iş yapmakta zorlanıyorlar. yani bir güç eksikliği içindeler."
  "ne demeye çalışıyorsun."
  "efendim, sanırım bir şeye canları çok sıkılmış."
  "krikkit aşkına, sen ne söylemeye çalışıyorsun?"
  "şey, son bir iki çatışmada mücadeleye giriyor, ateş etmek için silahlarını kaldırıyor, ama ansızın niye rahatımı bozayım? kozmik anlamda bütün bunlar ne demek oluyor? diye düşünmeye başlıyorlar. sonra hepsi de biraz yorgun ve keyifsiz görünüyorlar. "
  " peki başka ne yapıyorlar? "
  " eee, çoğunlukla dörtlü denklemler efendim. her açıdan korkunç zor şeyler. şey, bir de surat asıyorlar. "
  " surat mı asıyorlar? "
  " evet, efendim. "
  " bir robotun surat astığını kim duymuş? "
  " bilmiyorum efendim. "
 • şuanda son kitabını okuduğum bilimkurgu-absürt komedi karışımı harika kitaptır. bazen içindeki ufak mesajları anlayıp suratta bir tebessüm bıraktırır. güzeldir okuyun.
 • "galaksinin batı sarmal kolu'nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır.." diye başlayarak evrendeki önemsizliğimizi yüzümüze vuran kitap serisidir. okyanusun ortasındaki -haritada bile yer almayan -minik bir kayacık gibiyiz velhasıl kelam.

hesabın var mı? giriş yap