• 1977 yapımı 4:3 görüntü formatında bir belgesel: http://www.imdb.com/title/tt0191182/

şiddetle tavsiye edeceğim. daha önce bir çok ikinci dünya savaşı, naziler ve hitler ile ilgili belgesel izlemiştim ama hiçbiri bu 1977 yılında yapılan kadar iyi değildi. tam 2 saat 30 dakika süren belgeseldeki görüntüler o kadar iyi ki neredeyse yüksek çözünürlükte diyeceğim. nazi propagandası için çekilmiş olması çok muhtemel bir çok görüntü bu belgeselde yer alıyor. mesela hindenburg'un ölümüyle gücü tamamen eline geçiren hitlerin 1934 eylül'ünde nürnberg'deki parti mitingi görüntüleri gerçekten eşsiz. yakın plan çekimler, sütunların arkasından çekimler; uzun uzun gösteriliyor ve sanki bir zaman yolculuğundaymışçasına bu dehşetengiz gösteriye içindeymiş gibi kare kare şahit oluyorsunuz. seslendiren stephen murray müthiş müthiş müthiş. daha ne diyeyim. izleyiniz.

belgesel netflix'te mevcut. başka nerelerden izlenebilir bilemiyorum.
  • hitler'in propaganda filmlerinden önemli kesitlerin bulunduğu güzel bir belgesel. konuyu daha çok ingilizlerin tarafından anlatıyor hafif de kayırıyor gibi geldi bana. hitlerin bazı görüntülerine zorlama anlamlar yüklenmiş. mitinglerde kadınların bakışları - hitler'in bakışları cinsel durumlara filan yorulmuş. bilemiyorum. hitlerin sol kolunun titremesi savaşı kaybettiğinden dolayı değil yapılan suikast girişimi sonucu aldığı zararlardan biri mesela. bazı eksik şeyler var ama eski olmasından dolayı olabilir. ilgisi olanlara tavsiye ederim.
  • orjinal adı hitler - eine karriere olan izlemeye değer belgesel.
  • adolf hitlerin gençlik yılları, tecrübeleri, maceraları, öne çıkan özellikleri, kafa yapısı, kısacası şahsiyeti ve bu şahsiyeti ortaya çıkaran amiller üzerine yoğunlaşılan belgesel. bu anlamda tipik bir 2.dünya savaşı ve bu savaştaki hitleri anlatan bir eser yerine biyografik bir eser seyretmeyi beklemek yerinde olacaktır. (bkz: adolf hitler) hitler-eine karriere/imdb

hitler'in gücünü artırarak otoritesini sağlamlaştırma serüvenindeki konuşmaları, propaganda silahını kullanma şekli, ülke çapında insanlar üzerinde oluşturduğu etkiyi ve almanyada o dönemki atmosferi anlatması bakımından orijinal görüntülere yer verilmekte. otobiyografik bir eser olduğu için yaklaşık 2.5 saatlik belgeselin son bölümü 2.cihan harbi'ne ayrılmıştı, bu sair belgesellerde sıkça seyrettiğimiz ve gına getiren malum mevzulara (soykırım, cepheler, normandiya çıkartması, denizaltılar vs vs) az yer verilmesi ve adolfun şahsiyeti üzerinde durulması da yine olumlu yönlerindendi.

belki tek bir olumsuz yön vardı, o da belgeseli hazırlayanların seyirciye, hitlerin mimiklerine el hareketlerine vs çok fazla anlam yüklediği hissini uyandırmasıydı. tabi ki bu yorumlar çoğunlukla subjektif yorumlardı, doğruluk payı olabilir de olmayabilir de. dediğim gibi biraz zorlama çıkarımlar olarak geldi bana, hitlerin tarihteki karanlık şahsiyetlerden biri olması ve yaptıklarının insanlığa nelere mal olduğuna bakılırsa sanki kasıtlı olarak silik ve aslında öyle büyütüldüğü kadar akıllı biri olmadığı, himmler gibi goebbels gibi işinin erbabı adamların etrafında olması sayesinde bir şeyleri başardığı anlatılmaya çalışılmış gibiydi. ben de önyargıyla bakmış olabilirim fakat 82124022/okyman a bakılırsa suikast girişiminden gördüğü zarar sebebiyle elleri titreyen hitleri savaşı kaybettiği için titriyor gibi göstermeleri yanlı bir eser ortaya koyulduğu iddiasını haklı çıkarıyor sanki. fakat öyle olsa da bu bakış göze sokulan cinsten değil; seyredilmeye değer, son derece kaliteli ve farklı bir belgesel olmuş. tavsiye ederim.
    7.5/10
    (bkz: joseph goebbels) (bkz: heinrich himmler)
  • tamamen hitler'e odaklı, nazi propaganda videolarından güzel bir derleme kurguyla yapılmış 2,5 saatlik belgesel. yönetmeni ve yazarı, der untergang'ın senaristliğinden tanıdığımız joachim fest.

ancak, anlatıcının taraflı ve aşağılayıcı yorumlamaları belgeselin kalitesini oldukça aşağı çekmekte. evet, hitler rezalet bir insan olabilir ama her davranışı da küçümseyici ve aşağılayıcı betimlemelerle yorumlamak belgeselin objektifliğini ve seyir keyfini bir müddet sonra bozmakta. örnek olarak;

- adamın her davranışı cinsel açlığa, fanatiklerinin davranışları cinsel tatmine yorumlanmış.
    - dunkirk'de hitler durdurulmuş da ingilizler kaçma fırsatı bulmuş gibi anlatılmış.
    - almanya'nın ingiltere harekatında ingiltere neredeyse hiç zaiyat vermeden luftwaffe'yı püskürtmüş gibi anlatılmış. bir başka belgeselde (bkz: the world at war), ingiliz askerlerinin ve halkının ne kadar cektiğini bizzat insanların dilinden ve görsellerle aktarıyorlardı. bir tezat söz konusu.
    - berhoff'ta kalan hitler'in aslında çok ketum biri olduğu, hiç konuşmadığı, sürekli pineklediği gibi tanımlamalarla anlatılmış. bir başka belgeselde de (bkz: hitler's evil circle) hitlerin gece 3-4'e kadar millete nutuk çektiğini anlatıyorlar. yine bir tezat söz konusu.

özet olarak tarih okumaya ya da belgesel izlemeye pek vaktiniz yok ise, 2,5 saatte kaliteli görsellerle bir özet izlemek için bakılabilir. eğer vaktiniz var ise, es geçilebilir.
  • adindan da anlasilacagi uzere hitler in siyasi ve askeri kariyerine odaklanan belgesel. yalniz eksik kisimlar var, stalin ve rusya hic gecmiyor nerdeyse, yahudi soykirimi da nerdeyse hic anilmiyor.. sa in tasviyesi cok kisa geciyor oysa orda sa sayesinde muhalefeti tasviye edip sonrasinda da ss le sa i tasviye etmesi gibi akilci hamleler var. bu acidan genel itibariyle hitler ve nazi almanyasi uzerine bilgi verse de tamamen guvenmeyip konu uzerinde okuma yapmak faydali olur diye dusunuyorum.
hesabın var mı? giriş yap