şükela:  tümü | bugün soru sor
 • koskoca savasin, milyarlarca insanin sayisiz turun, agacin baligin, bakterinin bile kaderi bir tane orospu cocugunun kis ayinda rusyaya gidip gitmemesine derinden bagliydi. nasil olabilir boyle birsey dediginizi duyar gibiyim.
  hitler rusyaya saldirdiginda ongoremedigi tek sey soguktu. sadece sogugu ongorup savasin maliyetini belli belirsiz arttiran bu onlemleri alsaydi savasi bariz bir sekilde kazanacakti.fransa'yi 4 haftada halleden her hafta mac kazanir gibi ulke fetheden bu adami yikan rusya degil rusya kisi olmustu.
  eger hitler hayatinin herhangi bir doneminde bir kis ayinda rusyada bulunsaydi, arabasi bozulsaydi soguklardan dolayi kalin kabanlar kazaklar almak zorunda kalsaydi simdi dunyanin anasini belleyen kapitalizmden on kez daha kotu bir yonetimle tanisacakti dunya.
  oyle ya da boyle sartlar agir ve adaletsiz olsa da iyi kotu geneli liberal ozgurlukcu bir dunyada yasiyoruz. ya buyukluk takintisi olan, merhametin dibini siyirmis saf kotu olan sadece bir kisinin yonetimine girseydi dunya. yani simdi kapitalist ama merhametli insanlarindan sozu gecen amerika yerine sadece hitlerin ve fikirdaslarinin sozunun gectigi almanyayi dusunun.

  iyi ki varsin rusya kisi. iyi ki dunyamizdasin.
 • 9-b sınıfından rusya'ya güzelleme adlı "eseri" için arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.
 • (bkz: cyka blyat)
 • general kış hazretleri yabana atılmamalı elbette ama wehrmacht'ın yenilgisini sadece rusya ve soğuğa bağlamak gülünç olacaktır.
  operation sealion'u, kuzey afrika seferini, daha önceki kış savaşı ve rusların fin hezimeti ile orduda reformlarını, ss subayları içi rütbe değişimleri, atlantik'teki u-boatları ve dönitz'e alınan önlemleri ve daha nice sebebi de unutmamak lazım.
 • (bkz: general winter)

  aynı şey napolyon için de söylenebilir.
 • 3 kasım 2002 tarihinden itibaren türkiyenin koptuğu bir dünyaya sebep olan rusya kışıdır.

  biz artık hitler evrenindeyiz.
 • saçma bir ırk üstünlüğü anlayışına dayanan nazizm, bir süre sonra er ya da geç yenilecekti zaten. sscb ile savaşa girmeleri belki bu süreyi biraz kısalttı sadece o kadar.

  bir de bu savaşta abd'nin etkisi çok küçümseniyor sanırım, hitler'in yenilmesinde abd'nin etkisi de en az sscb'nin etkisi kadardır, ki abd'nin savaşta kapasitesinin tümünü kullanmadığı da bilinen bir gerçek(japonya dışında nükleer güç kullanmadı örneğin).

  ha ayrıca şu an köle olmadığımız ne malum!
 • generalden ziyade "mareşal kış" diye bileceğimiz durum. illa general arıyorsak polonya dan moskova ya kadar olan öldürücü koridor ve yapılması neredeyse imkansız olan ikmal diyebiliriz.