*

şükela:  tümü | bugün
  • yaptığı alman hesapları ile almanları bozguna uğratacak olan kişi arkadaşım yalçındır.

aslında bu, klasik parası olup da cimrilik statüsüne ermiş bir arkadaşımızın öyküsüdür. yalçın küçükken sahilde bir kasabada bulduğu akrebi cebine koymuş, eve gelmiş ve o gün bugündür akrebin varlığını unutmuştur. yalçının kendince geliştirdiği manyak bir tekniği vardır. cebinde para öbekleri ile gezer.

para öbekleri:
    2 adet 5 tl iç içe olmamak koşulu ile sağ cebinde,
    2 adet 10 tl aynı şekilde sol cepte,
    yine 2 adet 20 tl aynı şekilde cüzdanının sağ kısmında,
    1 adet 50 tl sol kısmında,
    1 adet 100 tl her an göte sokmaya hazır bir şekilde katlanmış olarak gizli bölmede yer alır.

takımlarda eksilme olduğu zaman hemen nakit çekerek yerlerini tamamlar. şimdi diyeceksin ki neden böyle teçhizatlı. adam bu işin kitabını yazmış aynı zamanda distribütörü. hesap 25 tl mi? sen kamil gibi 50 tl uzatırken yalçın hop 10 tlyi yapıştırır hani cebimde 10 tl var, zaten benim payıma da 12.5 tl düşüyordu mantığından yola çıkılarak. paraların iç içe olmamalarının amacını sanırım tahmin etmişsinizdir. yalçın asla param yok demez bunu derse zengin kişiliğinden ödün vermiş olur ve asla bir hesabı kendi ödediği görülmemiştir. bir kere doğum günümde 3 kişi otururken diğer arkadaşımla ortak ödediğine şahit olmuştum. olur da hazırlıksız yakalanır ve öderse bir sonraki hesapta sizi cin çarpmışa döndürebilir. hesap günü gelmez ise sizi evine davet edip gelirken de bira alsana kanka ya lütfunda bulunabilir. bu genel olarak çok sevdiği bir ritüeldir. aslında yalçına kızmamak gerekir çünkü kendisi tam bir almancıdır ancak ben bunun cebinde unuttuğu akrebi sikeyim almanyaya da gitse alman hesapçılığı yapsa bunu domaltır sikerler şimdi siktir git memleketine bizim adımızı lekeleme derler. olur da teçhizatsız yakalanırsa bankamatik kartı her zaman yanındadır. yalçının matematiği çok kuvvetlidir. küçükken bakkal remzi amcanın yanında çalışmıştır. 65 tl gelen bir nargile masasından hesap fişini alarak hemen hesabını yapar nargile 30 tl, 15 tl bana düşse ben bir tane limonata içtim 7 tl buyrun buradan 22 tl çekin der kimse de sikinde olmaz. siz isterseniz bir önceki gün dünyaları ısmarlayın bunun bir önemi yoktur. bir de ben masaya sonradan geldim nargilenin de tadına bakmıştım kafası vardır. böyle zamanlarda hemen sağ cebindeki 5 tl yi çıkarır verir çünkü 6 tl lik soda içmiştir. olur da yalçına 10 tl bile ödetirseniz bunu sizden ansızın talep edebilir. ayrıca yalçının matematik dünyasında çığır açacak hesapları vardır.

yalçın ile arkadaşlığımızın çalkantılanması bir yaz tatilinde olmuştur. kendisi bir deniz etkinliği için 200 tl verip gerçekleştirirken ben de onu izliyor ve fotoğraflarını çekiyordum ardından etkinlik sahibi seni kurtaracağım bu hayattan edaları ile yanıma yaklaştı. ben de bunu fırsat bilip valla abi param yok diye adama ayak yapmaya başladım ve 150 tl için anlaştık. yalçın tüm tatil boyunca adamın elemanlarının götünde gezerek 200 tl fiyatını zor almıştı benim aldığım fiyatı duyunca suratı baya bir düştü ağlayacak gibi oldu. üzerimde deniz şortu olduğu için para yoktu ve yalçından 150 tl istedim, kartından çektirdi aslında iyi adamdır. 1-2 gün sonra tatilin sonunda para çekip kendisine takdim ettim meğerse 25 tl daha vermeliymişim çünkü yalçının tüm matematikçilerin akıllarını zorlayacak (x+y)/2 formülü vardı. bu formülü daha önceden hiç bir hesapta kullanmamıştı. kullanırsa nazi ruhuna ihanet edebilirdi. 200 tl ile 150 tl'nin yarısını vermek zorunda olduğumu söyledi. artık burama kadar geldiğinden yeter be kardeş dedim ancak çocuğun kendinden geçtiğini tansiyonu düştüğünü fark edince tamam diyerek daha sonra hesabına 25 tl yerine 50 tl havale yaparak olay yerinden uzaklaştım ve o günden sonra bir kere fazla yollamışsın demedi. bu, yalçın için kısa yazın karı olmuştu.

bir rivayete göre yalçının oruç fidyesi vermemek için oruç tuttuğu yazılırken bir diğer rivayete göre istavroz getirdiği bilinmektedir.
  • bir üst yazara katıldığım durumdur.

ortak arkadaşımız olan bu kişi yapmış olduğu ince hesaplar ile ufak kuruşların peşinde olup.birikim yapmak isteyenlerin tanışması gereken, nasıl arkadaş düdüklenirin mucididir.