şükela:  tümü | bugün soru sor
 • nazi savaş makinesinin tarihi 1939 - 1945

  hitler'in savaş makinesinin olmazsa olmaz araç-gereç ve teçhizatlarını betimleyen büyüleyici bir çizim ve fotoğraf koleksiyonu da dâhil pek çok detaylı konuya ışık tutan görsellerle dolu 424 sayfa.

  aldım. pişman değilim.

  yazar : chris mcnab
 • (bkz: wehrmacht)
 • '' aslında ne nazi savaş makinesi yenilmezdi; ne de askerleri ırkçı nazi propagandasının olduklarını iddia ettiği "süperman"lerdi. gerçekte alman askeriyesi çok ciddi kısıtlar altında çarpışmaktaydı. ''

  1 hafta önce aldığım ve okumaya doyamadığım kitap. en ince ayrıntısına kadar zırhlı birlikler, wehrmacht, waffen ss ve savaş planları en ince detayına kadar doyurucu bir şekilde görseller ile anlatılıyor. ikinci dünya savaşı ve alman ordusuna ilgi duyanların edinmesi gereken bir kitaptır bence.
 • ikinci dunya savasi'na ve özellikle wehrmacht'a/waffen ss'e ilgisi olanların mutlaka almasi gereken enfes bir kitap. ıllustrasyonlar, fotoğraflar, uniforma ve ekipmanlarin cok detayli gosterildigi bu eser her ne kadar pahalı olsa da (85 lira) kagit kalitesi ve zengin icerigi ile tam arsivlik.

  ama bu eser bile beni bazi yonlerden yeterince tatmin edemedi. panzer38t, panzer ııı-ıv, panther, tiger, tiger2, jagdtiger ve stug iii hucum topu gibi araçlar hakkında yazilmis cizilmis cok sey olsa da almanlarin bunlar dışında da jagtpanther (kimilerine gore ww2'nin en basarili tank avcisi), jagdpanzer ıv, nashorn, grille gibi daha pek cok tank avcilari, kundagi motorlu obusleri vardi ve kitapta hepsinden bahsedilmemis.

  stuka ve orta menzil bombardıman ucaklari özet gecilmis ama gordugum kadariyla kriegsmarine ve luftwaffe konunun dışında birakilmis. kitabin adı hitler'in ordusu olduğuna gore kara, hava ve deniz unsurlarinin hepsi olmaliydi. tirpitz ya da bismark bu kitapta olmaliydi, uboatlar da olmaliydi. yillardir asker anilari ya da tarihci anlatimlariyla en fazla harekat haritalarinin oldugu kitaplara asina olduğumuzdan bu kitap eksikliklerine rağmen harika.