şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dünya savaşı sırasında, 1943'te ingiliz haberalma örgütünün hitler'in kişiliğini tanımak amacıyla bir bilim adamlarını kuruluna yaptırdığı inceme.
  bu kitap,hitler'in psikopatolojik kişilik yapısını ruhbilimsel çözümlemelerle göz önüne sunuyor.
  o dönemlerde freud 'cu yaklaşım altın çaglarını yaşadığından bu yaklaşımla daha çok inceleniyor.
  raporlar arasında hitler'in yahudi kanı taşıyor olması bile iddia ediliyor.
 • (bkz: psikopatoloji)
 • yakınlarda okuduğum, 1943'te walter langer tarafından hitler (bkz: adolf hitler) daha hayattayken yazılan kitap. daha doğrusu hitler'in davranışlarında, düşüncelerinde nelerden etkilendiğini, etkilendiği ve hayata geçirmek istediği eylemlerin sebeplerini, ruhsal durumunu, aile yaşantısını yansıtan bir inceleme. 11.000 sayfadan fazla kaynaktan derlenerek yazıldığı söyleniyor. isa'dan sonra hakkında en çok şey yazılan insan olduğu kabul edildiğinde bu abartı değil sanırım. kurmaylarının, az da olsa yakın dostlarının ve kendi yazılarının verdigi ipuçları ile hitler'in dünyayla ve kendisiyle olan mücadelesi anlatılmış. yaptıklarından çok biraz da bunları neden yaptığını merak edenler için güzel bir araştırma..
 • orjinal adi "the mind of hitler/the secret wartime report" olan, 2003 yilinda donkisot yayinlari'ndan cikan, turkceye kemal bek ve zeki cakilalan tarafindan cevrilen kitap.

  kitap gercekte, the united states office of strategic services tarafindan psikoanalist walter c lagner'a 1943'te hazirlatilan bir inceleme ve arastirma dosyasidir.
 • bu kitabi okurken arada bir hafif bir tebessumle gozlerinizi kitaptan tavana dogru kaldirirken, kendinizin hafif ekolu, kısa yankili ~ulan bu ingilizlerle harbi basedilmez~ seklinde konusan sesini duyuyosunuz*.
 • bu analiz raporunu hazırlayan araştırmacılar, adolf hitler'in psikolojik analizini yaparken epey zorlanmışlardır, çünkü seçtikleri her tanı bir yönüyle eksik kalmıştır. uzun çalışmaların ve kararsızlıkların neticesinde sosyopat terimini uygun görmüşlerdir. hatta sosyopat teriminin bu çalışmaların ardından psikolojiye girdiği söylenir.
 • bunu alanlar şunu da aldı: (bkz: insandaki yıkıcılığın kökenleri)
 • sicak yaz gunlerinde okunabilir bir kitap. cok kalin olmadigi icin otobuste de okunabilir.

  --- spoiler ---

  sonundaki ihtimaller siralamasi bana ilginc gelmisti. kitabi iyki okudugum diye dusunmustum.
  --- spoiler ---
 • hitler'i anlamak ve psikolojisini cozumlemek uzerine yazilmis bir kitap olsa da, yillar gectikten sonra bile kitaba dair en belirgin hatirlanan yine tum sorularin cevabi olan hitler'e ait bir cumle olmustur;

  --- spoiler ---

  inandigim yolda bir uyurgezerin umursamazligi ve sorumsuzluguyla yururum.

  --- spoiler ---
 • bugünün siyasi atmosferine alabildiğine derinlik katabilen bir kitap..
  mutlaka okunması gerekenler listesinde..

  `inandığım yolda, bir uyurgezerin sakınmazlığı ve inadıyla yürürüm ben`