şükela:  tümü | bugün
 • kendisi de yahudi asıllı olan bryan mark rigg'in kitabının adı. bu kitapta çok enteresan anekdotlar bulmak mümkün. burada bahsi geçen askerler melez yahudilerden oluşmakta. özellikle hitlerin en azılı askerlerinin çoğunlukla bu yahudi melezi askerlerinin arasından çıkması ilginç bir noktadır. hatta en gaddar işleri çoğunu bu %25'likler ve %50'likler olarak nitelediği ve "mischling" dediği yahudi melezlerine yaptırmıştır.

  bunlardan bazı örnekler; mareşal erhard milch, amiral bernhard rogge, hitler'in ordu yaveri binbaşı gerhard engel, ünlü savaş gemisi bismarck'ın kurmay subayı paul ascher, subay werner goldberg, general johannes zukertort ve kendisi gibi general olan kardeşi karl zukertort.

  --- spoiler ---

  hitler'in yahudi soykırımı yapan ordusunda 150 000 civarında yahudi asker de varmış. üstelik bu yahudi askerler arasında üst düzey subaylar da varmış. amirallerden generallere, albaylara kadar bir çok üst düzey rütbedeki yahudi, nazi ordusu adına savaşta görev yapmışlar. ailelerindeki yahudiliğin ne oranda olduğuna bakılarak (bu oranlar %25, %50 yahudi gibi nitelendiriliyor ve "mischling" tanımı kullanılıyor) birçok yahudi, wehrmacht'ta (nazi ordusu) görev almış.

  prof. rigg, dönemin nazi yasalarının, aileden tamamen veya kısmen yahudi olanların askere alınmalarına engeller getirdiğini, buna karşın yaklaşık 60 bin askerin anne veya babasının, 90 bin askerin de büyükanne veya büyükbabasının yahudi olduğunu, bu askerlerin tümünün düzenli orduda (wehrmacht) görev yaptıklarını belirtiyor. "bu yahudi askerler, orduda görev yapmaktan rahatsızlık duymuyorlardı, orduya hizmet ederlerse, naziler'in kendilerine veya ailelerine zarar vermeyeceğini sanıyorlardı'' diyor prof. rigg... ordudan atılmayan çok sayıda yahudi asker kaldığını da vurgulayan prof. rigg, "yahudi kökenli birçok subayın, hitler'in özel izniyle orduya hizmeti sürdürdüklerini tespit ettiğini'' de kaydediyor. ayrıca rigg, bu askerlerin bir çoğunun hitler tarafından çeşitli ödül ve nişanlarla taltif edildiğini de vurgulamakta.

  prof. bryan mark rigg bu araştırmayı uzun bir süreçte gerçekleştirmiş. kitabın ön sözünde 1992 - 1998 yılları arasında sadece bu konu üzerinde çalıştığını, 430 mülakat yaptığını (bizzat bu yahudi askerler ile ortalama 90'ar dakikalık görüşmeler yapmış), binlerce belgeyi titizlikle taradığını belirtiyor.

  --- spoiler ---