şükela:  tümü | bugün
 • hitler ideolojisiyle yetiştirilmiş gençlik
 • kısaca hj olarak bilinir. 10-18 yaş arası erkek çocuklardan oluşma bir örgüttür, buradan çıkanlar sa olurlardı. kızlar için olan versiyonunun adı ise "deutsche mädels"dir.
 • baldur von schirach tarafından milyonların katıldığı bir örgüt hâline getirilmiş gençlik örgütü. bir de marşlarını ekleyelim; tam olsun.

  unsre fahne flattert uns voran.
  in die zukunft ziehen wir mann für mann.
  wir marschieren für hitler durch nacht und not
  mit der fahne der jugend für freiheit und brot.
  unsre fahne flattert uns voran.
  unsre fahne ist die neue zeit.
  und die fahne führt uns in die ewigkeit!
  ja, die fahne ist mehr als der tod!

  bonus (bkz: flieg deutsche fahne flieg)
 • ilk olarak panzergrenadier tumeni olarak yaratilmi$ olsa da daha sonra panzer tumenine donu$turulmu$, 12. waffen ss tumeninin ismi.

  1943 yilinin nisan ayinda adolf hitler tumenin olu$turulmasi icin emir vermi$ti. tumende piyade olmak icin en du$uk olarak 170cm boya sahip olmak gerekliydi. tumende panzer murettebati, anti tank, ucak savar gibi diger pozisyonlarda gorev almak icinse en az 168cm boya sahip olunmaliydi.

  1 mayis 1943'de sayilari sekiz binden olu$an ilk grup gonullu hj uyeleri temel egitimlerini gormek icin wel kampina gelmi$ti. bunlardan iki bini daha ileri duzeyde egitim gorebilmeleri icin diger kamplara gonderildiler. 1 temmuz 1943 tarihinde ilk grup sekiz bin asker, egitimlerini tamamlami$lar ve cepheye gitmeye hazir hale gelmi$lerdi. ayni gun, ikinci grup sekiz bin hj uyesi egitim gormeye ba$ladi. 1 eylul 1943 tarihinde artik hitlerjugend tamamen bir tumen halini almi$, asker sayisida on alti bine ula$mi$ti.

  henuz egitimleri bitmemi$ken, yani 24 haziran 1943 tarihli karara gore tumen 12. ss panzer grenadier tumeni "hitlerjugend" adini alacakti. ancak 30 ekim 1943'teki karardan sonra tumen yeniden organize edildi ve tam bir panzer tumeni halini aldi.

  1943 yili almanya acisindan kayiplarin inanilmaz boyutlara ula$tigi bir yildi. ocak ayinda stalingrad'da altıncı ordu 90.000 askerle beraber teslim olmak zorunda kalmi$ti -ki almanya ilk defa bu kadar buyuk sayida askerini kaybediyordu. ayni ay icinde abd ba$kani roosevelt ve ingiltere ba$bakani churchill, kazablanka'da ancak ve ancak du$manlarinin (italya ve japonya'da dahil) kayitsiz $artsiz teslimiyetini kabul edeceklerini acikladilar. bu konu$ma sonrasi almanya ve nsdap tamamen ki$kirtilmi$ hale gelmi$ti; sava$ ne olursa olsun kazanilacakti! mayis 1943'de afrikada bulunan (ve yenilmi$ olan) son birliklerde daha fazla -anlamsiz- kayiplar vermemleri icin derhal geri cagirildilar. temmuz 1943 yilinda da almanya tarihin gelmi$ gecmi$ en buyuk zirhi sava$ini kaybetmi$ti (bkz: kursk). ve yine muhimmat kaybi bir yana insan kaybi inanilmaz boyutlardaydi. ayni tarihlerde muttefikler de sicilya'ya cikartma yapmi$lardi ve italya teslim olmaya hazirdi. muttefiklerin cizmeyi giymesi demek almanya'nin dort bir yanini savunacak tumenlere ihtiyaci var demekti. peki bu nereden/nasil olacakti?

  her ne kadar ulkeleri icin gozu kapali olume yurumeye hazir, korkusuz 17-18 ya$larindaki genclerden olu$an bir tumen olsa bile ellerinde silahlar ve panzerlerle tecrube olmadan onlari cepheye surmek ve onlardan buyuk ba$arilar beklemek biraz guc olurdu. i$te bu yuzden tumene tecrube ve daha fazla guc katma amaciyla, ozellikle 1. ss panzer leibstandarte adolf hitler tumeninden bir cok asker ve subay hitlerjugend'a transfer edildi. ayni zamanda az sayidada olsa bir grup tecrubeli wehrmacht askeri de tumene dahil olmu$tu. bu takviyeler sayesinde tecrubeli ve uzun suredir sava$i soluyan ki$iler, yeni ve bugune kadar gordugu en buyuk cati$mayi egitim alaninda gormu$ ki$ilere her turlu konuda yardim edecek, liderliklerini a$ilayacak ve en az kendileri kadar tecrubeli ve iyi askerler haline getireceklerdi. tumen temel egitiminden sonra biraz daha sert ve zor ko$ullara ali$masi icin belcika/beverloo'da bir ba$ka egitim gormeye ba$ladi. o sirada da tumenin ilk komutani belli olmu$tu: eski bir hj uyesi olan fritz witt. kendisi de diger komutanlara oranla oldukca gencti* ama ne de olsa hitler gencligi tumeniydi orasi. 1943 yilinin sonlarinda artik tumen sava$a hazirdi.

  6 haziran 1944'de, yani resmi olarak muttefiklerin fransa'ya cikarma yaparak bati cephesini actiklari tarihte, saat 14.30'da hitlerjugend'a derhal caen'a gitmesi emri verildi. caen, ingiliz ve kanadalilarin cikarma yaptiklari "juno" ve "sword" sahillerinden sonraki ilk duraklari olacakti. ancak tumen caen'a varir varmaz inanilmaz bir hava saldirisi altinda kaldi ve bu yuzden gece saat 22.00'ye kadar saldiriya gecemedi. kanadalilarla ilk carpi$tiklari vakit ise 28 kanada tankini yoketmeyi ba$armi$lardi. buna kar$ilik sadece 6 askerleri kayip olarak verilmi$ti. tumen buyuk bir azimle sava$maktaydi ama her$ey onlarin aleyhlerine idi. tumenin sahip oldugu arac/gerecin %60'i yok edilmi$, %20 civarinda askeri kaybedilmi$, %40'i ise yarali ve sava$amayacak duruma gelmi$ti. ayni siralardada tumenin komutani fritz witt bir ingiliz gemisinin $ehri bombalamasi sirasinda olmu$tu. hemen yerine kurt meyer (panzermeyer) getirildi. kendisi fritz'den de kucuktu (33 ya$), hatta tum alman ordusundaki en genc tumen komutaniydi o sirada.

  ingiliz ve kanada gucleri caen'i ele gecirdikten sonra, hitlerjugend, bolgede carpi$an diger 24 alman tumeniyle beraber falaise cebinde cembere alinmi$ti. tumene alman hatlarini tutmasi ve ayni zamanda cebin kuzey tarafindan cepte siki$an alman birlikleriyle beraber en kisa zamanda cemberi delmesi emri verildi. diger alman tumenleriyle beraber 20.000 asker cemberden kurtulmayi ba$ardi ancak 50.000 asker teslim olmak zorunda kaldi.

  1944 eylul tarihinde tumende 1500-3000 arasi asker kalmi$ti. falaise cebi oradaki alman kuvvetleri icin tam bir cehennemdi ve tumenlere inanilmaz boyutlarda zarar vermi$ti. hj, falaise'de 9000 askerini kaybetmi$ti. ayrica zirhli arac/gereclerin neredeyse hepsi kaybedilmi$ti.

  aralik 1944'de tumen yeniden organize edildi ve ardenler taaruzunda gorev aldi. taaruzun ba$arisiz olmasi ardindan 1945 $ubat/martinda tumen diger alman birlikleriyle beraber budape$te'yi yeniden ele gecirmesi icin macaristan'a yollandi.

  8 mayis 1945 tarihinde 10.000 askeriyle beraber avusturya/enns'de amerikan 65. piyade tumenine teslim oldu. o gun, tumende sadece bir adet panzer geriye kalmi$ti.

  operasyon bolgeleri:
  belcika (haziran 1943 - mart 1944)
  fransa (mart 1944 - eylul 1944)
  belcika - bati almanya (eylul 1944 - aralik 1944)
  ardenler (aralik 1944 - ocak 1945)
  bati almanya (ocak 1945 - $ubat 1945)
  macaristan / avusturya ($ubat 1945 - mayis 1945)
 • hitler gençliği şeklinde türkçe'ye çevirilebilecek, zamanında italya'nın ve avusturya'nın savunulmasında büyük yeterlilik gösteren, çekirdekten adam yetiştirmek için diğer devletler ve kuruluşlar tarafından da taklit edilmiş gençlik örgütü
 • hitler gençliği, genç erkekleri nazi ilkelerine göre eğitmek ve yetiştirmek amacıyla adolf hitler'in 1933'te kurduğu bir örgüttür. alman gençlerinin yaklaşık 60%'ı, alman gençliğiyle ilgili tüm programları yöneten baldur von schirach'ın önderliğindeki hitler gençliği içinde örgütlenmiştir. 1 temmuz 1936'da örgüt bütün genç ari almanlarının katılması gereken bir devlet kurumu haline gelmişti.
 • kendilerine özel hançerleri vardır.
  http://arms2armor.com/knives/hitleryo.htm
 • "gençler nazi gençlik örgütlerinin, stalinin gençlik örgütlerinin karanlık tarihi iyi okumalıdırlar. kendi bağımsızlıklarını, kendi özgür iradelerini yitirdiklerinde, kendi hayatları üzerindeki tasarruf haklarını hangi ideolojik kılıfa, hangi yüce amaca hizmet ederse etsin yaşlıların (gerontokrasinin) ellerine verdiklerinde aslında ütopyaları kirlettiklerini görmelidirler.

  gençler, hangi okulda okuyacağına, hangi mesleği yapacağına, hangi kitapları okuyacağına, hangi odaya üye olacağına, kime aşık olacağına, ne zaman sevişeceğine ne ana babalarının, ne partilerin, örgütlerin ne de hiç bir kutsallığın karışmasına izin vermemelidirler. gençler. hayatını birilerinin hangi yüce amaçla olursa olsun kendileri adına planlamasına, tektipleştirmesine sonuna kadar karşı çıkmalıdır. çünkü bu özgürlükler, özgünlükler ellerinden alındığında hem toplum hem kendileri artık karanlıktadır.

  bağımsız gençlik örgütlenmesi, örgütsel, zihinsel ve yaşamsal kararların sadece özgür iradelerle alınması zorunludur. gençlerin hata yapmalarından, farklı düşünmelerinden korkan yaşlıların hataları gençlerin hatalarından çok daha fazladır.

  onların gençleri kendi emelleri için kontrol etmek adına genç hayatları planlamak istediklerini bilmek gerekir."

  alıntıdır. lakin link ölmüş.
hesabın var mı? giriş yap