şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hiv taşıyıcısı anlamına gelir..
 • (bkz: aids)
 • hiv virüsü sahibi demektir.
  zamanında cahillik edip ya da gaza gelip hiv pozitif biriyle korunmasız ilişkiye girip, zor bir ihtimal olan bulaşma olayına nail olduysanız, artık tek yapmanız gereken şey, hayıflanıp ağlayıp zırlamak değil, çok gelişmiş tedavi yöntemlerine başvurmaktır ki artık hiv pozitif biri, çağdaş yöntemlerle hayatının sona kadar aids olmadan normal insan gibi yaşayabilmektedir.
  insan vucudu bütün hastalıkların üstesinden gelecek donanıma sahiptir aslında. hiv pozitif olan kişi, durumu gibi pozitif olmalı *, öfkeye kapılmadan, tedavisini düzenli yaptırmalı, bunun yanında hayat tarzına bir çeki düzen vererek sporuna beslenmesine dikkat etmeli, normal ilaç tedavisi dışında da detekleyici tıp yöntemleriyle haşır neşir olarak hayatına devam etmelidir. panikleyecek bir şey yoktur. hiv pozitif ve aids in bu kadar abartılıp insanın gözüne sokulmasının nedeni cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşmasından kaynaklandığı için bunun bir ahlak göstergesi haline getirilmesidir.
 • (bkz: hiv virusu) (bkz: gap projesi)
 • korkulmaması gereken, kişinin gerekli ilaçlarını aldıktan sonra gayet kaliteli olarak yemesine, içmesine, cinsel ilişkisine yani hayatına devam edebildiği viral bir enfeksiyondur. aids ise virüsün evrildiği en son aşaması olup "hastalık" haline gelen kısmıdır. şayet kişi düzenli olarak ilaçlarını alır ve yaşam kalitesini düşürmez ise hayat boyu bu virüsü aktif hale getirmeyeceği için bu hastalığa yakalanması da çok düşük ihtimaller dışında söz konusu olmayacaktır. dünyada milyonlarca hiv pozitif hastası olup hepsi de bu tedavileri uygulayarak aids olmadan hayatlarına devam etmektedir.

  bu bilgileri nereden biliyorum? edindiğim tecrübe ile.

  çok yakın bir dostumun bir gün enfeksiyona yakalandığını öğrendiğimde adeta depresyona girmiş ve haftalarca aklımdan çıkartamamıştım. doktorların hiv pozitif olduğunu ama çapa'dan doğrulama testi yapılması gerektiğini söylediğinde o günün gelmesini üzüntüyle bekliyorduk ikimiz de. o sırada da onu "gel başka bir hastanede elisa testi yaptıralım belki yanılıyorlardır" diyerek farklı bir hastaneye götürmüştüm. orada yapılan test sonucu negatif çıkınca "bak gördün mü negatif, negatif işte!" diyerek ve gözyaşlarımı gizleyip sevinçle onu yatıştırmaya çalışmıştım. ancak o emin olmayıp "tekrar bakın" dediğinde de bu sefer "yalancı pozitif görünüyor doğrulama için çapa'ya gitmeniz lazım" cevabını almış, küçük bir umudun gitmesiyle yeniden yıkılmıştık.

  ve sonuç maalesef beklediğimiz gibi çıktı. dostumu çok zor günler bekliyordu. her şeyden önce bir kabullenme süreci vardı. çok zor bir şey olsa gerekti bu. elimden geldiği kadar ilgiyi gösterdim ona. diğer yandan o da bu konularda çok önemli bir kurum olan pozitif yaşam derneği ile tanışıp manevi destek almaya başladı. (yanılmıyorsam ilaç alacak durumda olmayanlara en azından geçici bir süre ilaç da veriyor kurum)

  her gün içtiği bir ilacı var. hayatını gayet güzel devam ettiriyor. belli zamanlarda yaptırdığı bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan cd4 hücrelerinin sayılarının yüksek çıkması ile morali her zamankinden çok daha iyi.

  hayatta her şey olabiliyor. hiç olmaz denilen ve akıldan geçmeyen şeyler bile bir gün insanın karşısına çıkabiliyor. bir gün herkes bu virüse yakalanabilir. hiçbir şekilde korkmasın. mutlaka pozitif yaşam derneği ile tanışsın. gerekli tedaviye uyduktan sonra insanlar hayati aktivitelerine gayet güzel devam etmektedirler.

  ben de başlarda buna yabancı birisi olarak arkadaşımdan korkup çekinmiştim ancak o dostum sayesinde eğitildim ve korkulacak bir şey olmadığını öğrendim.

  virüse yakalanmamak için de mutlaka ve mutlaka cinsel ilişkilerinizde prezervatif kullanınız. tek eşliliği tercih ediniz. lütfen kimse "bana bir şey olmaz" demesin. bu hayatın akışına ters. önleminizi mutlaka alın. ama olur da bir gün yakalanırsanız korkmayın ve mutlu kalın.

  ek not:

  hiv virüsü, kan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. tükrükle, öpüşmeyle, dokunmayla, tokalaşmayla, aynı ortamda bulunmayla, aynı kaptan yemek yemeyle (büyük harflerle) bulaşmaz.

  öpüşmeyle bulaşması için de iki tarafın ağzında kanama olması gerekir. bu bulaşma ise çok çok zor olan bir olasılıktır.

  doktor değilim onu da ayrıca belirteyim. sadece hiv virüsü taşıyan kişilere karşı önyargılı olunmasını engellemek adına öğrendiğim bilimsel bilgileri paylaştım. en doğru bilgileri bu konuda bilinçli olan doktorlardan öğrenebilirsiniz. "bilinçli doktor" diyorum çünkü kendisi bana bizzat yaşadığı doktor bilinçsizliklerini anlatmıştı çok hayret etmiştim. o kadar bilinçsiz doktor varmış ki. belki de normaldir çünkü türkiye'de hiv istatistiksel anlamda çok karşılaşılan bir vaka değil ya da sayı çok ama henüz kimse farkında değil. çok tatbik ettikleri birşey olmadığından belki de böyledir bilemiyorum.

  edit: enfekte olma sonrası muhtemel belirtiler:

  - önlenemeyen ve günlerce geçmeyen başağrısı.
  - geçmeyen ishal.
  - ani ve açıklanamayan kilo kaybı.
  - karın bölgesinde kramp şeklinden seyredebilecek ağrılar.
  - olağanüstü gece terlemeleri. öyle ki yastığın altına geçecek kadar.
  - iştahın bir anda kapanması.
  - diş etlerinde çekilme hissi.
  - koltukaltı, kasıklar, boğazlardaki bezelerin şişmesi.
  - bağışıklığın zayıflamasına bağlı olarak çıkan zona hastalığı.

  bazen hiçbir belirti de olmayabilir. tesadüfen yaptırdığınız bir sağlık tarama testinde de ortaya çıkabilir. ya da geçmişte bu belirtileri yaşamış ama bunu o dönemki bir grip rahatsızlığına bağlamış olabilirsiniz.

  (bkz: hiv pozitif/#38107216)
  (bkz: aidsl'li ebola'lı ve frengili bir kızla sevişmek/#46059292)
  (bkz: anneden bebeğe hiv virüsü geçişinin engellenmesi/#52792990)
  (bkz: hiv taşıyan y. o.'nun okul problemi/#40207013)
  (bkz: hiv pozitif olduğu halde korunmasız sevişen ünlü/#54583189)
  (bkz: hiv pozitif birine aşık olmak/#55177917)
  (bkz: hiv taşıyan y. o.'nun okul problemi/#40207013)
  (bkz: charlie sheen'in aids olması/#56386633)
  (bkz: aids nedir ne değildir/#54439311)
  (bkz: aids fobisi/#51755952)
  (bkz: 1 aralık dünya aids günü/#47360764)
  (bkz: tecavüz edilen kadının adis çıkması#38561723)
  (bkz: aids/#38107412)
  (bkz: aids hastalığı/#38107354)
  (bkz: aids maymundan insana geçmiş bir hastalıktır/#56947631)
  (bkz: sevgilinin aids'li olduğunu öğrenip arabayla ezmek/#61200851)
  (bkz: hiv pozitif tanısı alanların yapması gerekenler/#63290848)
  (bkz: 1 aralık dünya aids günü/#72510500)
  (bkz: 1 aralık dünya aids günü/#83879830)
  (bkz: bohemian rhapsody/#83879636)
  edit: güzel bir gelişme var.

  (bkz: hiv/#62536211)
  (bkz: hiv taşıyıcısı kadının ameliyatına girmek/#73209049)
 • bu konu hakkında geçenlerde bir bloğa rastladım ve gayet içten anlatılmış.. okumak isteyenler için; http://aidsoldum.blogspot.com.tr/
 • kanın birisinin eline değmesi hastalık yapar mı?
  hayır yapmaz. eldeki bir yara varsa hastalık yapabilir. yapabilir diyorum çünkü hiv virüsü çok naif bir virüs. korunmasız cinsel ilişkide bile bulaşma riski %7.

  cinsel ilişki ile bulaşır mı?
  evet en çok bulaşma şeklide bu zaten. korunmasız cinsel ilişkide bulaşma riski %7. korunmalı cinsel ilişkide bu oradan yüzbindeli rakamlara kadar iniyor.

  öpüşmek ile bulaşır mı?
  hayır. ağızdaki amilaz enzimi sebebiyle öpüşme esnasında buluşması imkansıza yakın. diş eti kanaması vs vs çok yoğun değilse yine bulaşma ihtimali yok.

  hiv pozitifli birisi ile evlenilir mi?
  evet. hatta sık yapılan bir şey artık. avrupa ve amerikada çocuk sahibi bile olmaya başladılar. düzenli ilaç kullanımı bile sağlıklı çocuklar doğuruyorlar artık.

  ömürleri kısa mı olur?
  hayır. yine düzenli bir hayat ve ilaç kullanımlarına dikkat etmeleri halinde sağlıklı bir insan kadar ve sağlıklı insan kalitesinde hayatlarını sürdürüyorlar. hiv artık kronik bir rahatsızlık olarak değerlendiriliyor. örnek vermek gerekirse, şeker ve kalp hastaları da düzenli ilaç kullanmamaları halinde ölüyorlar.

  hiv pozitif nedir? aids nedir?
  hiv taşıyan kişiye hiv pozitif denir. düzenli kullanılan ilaç rejimleri ile bağışıklılık sistemi çökmemiştir.
  hiv virüsü ile enfekte olmuş ve bağışıklılık sistemi çökmüş kişilere aids denir.

  ilaç rejimi nasıl oluyor?
  hiv virüsünün replikasyonunu (yani kendini çoğaltmasını) engellemek için kombinasyon tedavileri mevcut. genellikle günde 2 veya 3 doz ile düzenli ilaç kullanımı öneriliyor. ancak son yıllardaki gelişmeler günde tek bir tablet ile hastalığın gelişmesini engelliyor. bu ülkemizde de mevcut.
  ancak hastalık doğrudan bağışlılık sistemini ele geçirdiği için başka enfekte olunan diğer hastalıkların da özenle tedavi edilmesi gerekiyor.

  başka entrylerimde de yazmıştım ben bir ilaç firmasında mümessil olarak çalışıyorum. çalıştığım ilaçlardan birisi de hiv pozitif ilacı.
  hastalıkla ilgili sorunuz falan olursa da seve seve cevaplarım.
 • askerliğini yapmayıp, teşhis konulan ve bu süreçte muafiyet için yapılması gerekenleri merak ettiğim hastalıktır. arkadaşımın testleri ve teşhisi ve ilaç raporları bulunmakta, bunun dışında ekstra bir şey istiyorlar mı, bilen varsa yeşillendirir ise çok mutlu oluruz.
 • uzaktan akrabam olan (kan bağına gore uzak olarak adlandırılsa da kardeşim gibidir) bir kişinin içinde bulunduğu sağlık/ sagliksizlik durumu.

  kardeşim eşcinsel ve malesef hem bunu hem de hastalığını herkesten sakliyor, omuzlarına yük üzerine yük bindiriyor. sagligiyla alakalı gerçeği sadece annesi biliyor ve o da yine ben dahil herkesten durumu gizliyor.

  ben ise maalesef şeytanın gor dediği her seyi gordugumden , bir kedi gibi meraklı olduğumdan ve kor gozum kor parmağına durumlarına maruz kaldigimdan akrabamin tüm özel sırlarına vakıf olmuş durumdayım.

  saçma sapan yargılar, insanları sadece insan olduğu için sevememeler yüzünden yaşanan dramlarin gerçekliğinde kardeşim icin uzuldukce üzülüyorum.