şükela:  tümü | bugün
  • twitter'da bir derneğin ortaya çıkardığı slogan/etiket. hiv olsan bile söylemene gerek yokmuş çünkü bu gizli bilgiymiş.

https://twitter.com/…tatus/1201074147742367745?s=19
    https://twitter.com/…tatus/1201120599822815232?s=19

mesaj kutuma mal oğlu mallar gelmiş saydırıyor. ulan sanki biz elaleme duyursun diyoruz. sevişeceğin kişiye söylememe yolunu da gösteriyor bu dernek.

neyse aile sağlık merkezinde çalışan bir arkadaş hiv'in evlenmeye engel olmadığını yazdı ne kadar doğrudur bilemem.
  • ne olacaktı ya? hiv pozitifim diyerek alnına dövme yapıp gezmeleri mi gerekiyor bu insanların?

öyle bir toplumda yaşıyoruz ki mini etek giyince orospu diye yaftalanan, tecavüze uğrayan. kaldı ki hiv virüsü taşıdığını paylaşsa bi insan, kim bilir neler yapar/yapıyor bu sığırlar. gerçi çoğu davar daha ne olduğunu bilmiyor. orası ayrı acınası bir konu.

örneğin hiv statüsü bir işçinin iş yerinde çalışmasına engel değilse iş verenin bunu sormaya kesinlikle hakkı yok diye düşünüyorum. bu biraz şey gibi, masa başı iş yapan bir insanın tek bacağın yoksa bizimle çalışamazsın mantığına benziyor.

özel hayatlarında ise tabii ki kişiye bağlı bir durum bu. hiv taşıyıcısı olduğunu söylersin veya söylemezsin. tamamen kişiyle arandaki ilişkiye bağlı.
  • "cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak, partnerin enfeksiyon statüsünden bağımsız olarak kişilerin bireysel sorumluluğudur."

yani diyor ki, bende hiv pozitif ise bunu partnerime söylememe gerek yok. bulaşırsa da bana ne kendi önlemini alsaydı. buradan dernekteki arkdaşlara teşekkür ediyorum çok haklısınız.

edit: ayrıca partnerinizden sizde hiv virüsü olduğunu saklarsanız ve bulaşırsa suç sayılıyormuş. saklamak gibi bir hataya düşmeyin.

edit 2: kimse hiv + olduğunuzu halka ilan edin demiyor. ayrıca hiv + olmak utanılacak bir şey de değil. sadece bunu partnerinize söylemek zorunda değilsiniz gibi bir düşüncenin çok saçma olduğunu söylüyorum. insanların hayatı ile oynama hakkınız yok. bana mesaj atıp duyar kasan gereksizlere duyurulur.

haber linki de bırakalım
  • hiv taşıyıp partnerine söylememek bildiğin suikast benim gözümde
  • hiv statünü paylaşmak zorunda değilsin zaten, bunun zorunluluğu olmaz zaten. çünkü bu etik bir mesele olduğu için olabilir mi? etikle alakalı bir konuyu kendi çaplarında çarpıtıyorlar. etik olan nedir? etik olan karşıdakine hiv olduğunu söylemek, korunması için daha da dikkatli olması gerektiğini uyarmak. bu kişiler ise etik bir meseleyi anayasa maddesiymiş gibi ele alıyorlar. yani saçmalıyorlar, kötü niyetliler.

edit: bir kelimeyi düzelttim
  • bu tür saçmalıkları ortaya çıkaranlar genelde tek cinsel partnerleri evcil hayvanları olan feministler. bir insanla aynı yatağa giren, sağlıklı cinsellik yaşayan ve sağlıklı iletişim kuran kişiler böyle şeylerle uğraşmazlar. bitli vajinalarını köpeklerine yalatırken bu saçmalıkları tivitlediklerine eminim.
  • '' zinaya yaklaşmayın, çünkü o pek çirkindir ve kötü bir yoldur. '' - isrâ 32
  • sadece ve sadece partnerinize anlatmak zorundasınız..
  • partnerinizle ilişkiye girecekseniz ona saygı gösterip, hiv + olduğunuzu söyleyip onun bu tercihi yapmasına izin vermek zorundasınız