şükela:  tümü | bugün
 • hiv in vucuda girmesiyle aids semptomlarinin acikca belirmeye baslamasi arasinda gecen surede (kulucka donemi) * * hastaya verilen isim. hasta bu surede hayatini normal olarak devam ettirebilir ancak hastaligi cevresine bulastirma riski devam eder. mesela bir tasiyiciyla beraber olmus kisi * aidsten olurken * tasiyici uzun yillar yasamaya devam edebilir.
 • hiv pozitif olarak da tanımlayabileceğimiz durum. test sonucu hiv(+) (hiv pozitif) çıkarsa kişi kanında bu antikorları taşıyor demektir. bu da kişinin aids virüsüyle karşılaştığı anlamına gelir. ancak testin yalancı pozitif çıkma ihtimali de vardır. kişinin hiv pozitif olduğunun söylenebilmesi için westernblood testi denen doğrulama testinin de yapılıp sonucunun pozitif olması gerekir.

  eğer test (-) çıkarsa bu, kişinin aids virüsü taşımadığı anlamını taşımıyor. emin olmak için üçüncü ayın sonunda tekrar test yaptırılır. çünkü kan testi virüs vücuda girdikten 3 ay sonrasına kadar virüsü gösteremeyebilir. üçüncü ay yapılan test yine (-) çıkarsa rahatlayabilirsiniz.

  hiv pozitif’ denilen hiv taşıyıcısı kişiye virüsün tekrar tekrar bulaşması aids’in daha süratli gelişmesine neden olabildiğinden, yeni bulaşmalar önlenmelidir. taşıyıcılarda,düzenli bir yaşam,iyi beslenme,stresten uzak durma, devamlı tıbbi bakım ile aids hastalığı belirtileri yıllarca görülmeyebilir.
  taşıyıcı bir annenin bebeğine gebelik, doğum veya emzirme sırasında bulaştırması oranı %30dur. ayrıca taşıyıcı olduğu saptanan kişi kan bağışında bulunmamalıdır. kendisini ve partnerini korumak için her türlü ( anal, oral, vajinal) cinsel ilişkide prezervatif kullanmalı, açık yaralarını bantlamalıdır.
  ayrıca bildirimi zorunlu bir durumdur. test yapılan yer hiv taşıyıcısı kişileri sağlık bakanlığına bildirir. bu istatistikler yapmak, durumu gidişi belirlemek için gereklidir. ancak bildirim direkt isimle yapılmaz. ad ve soyadın başharfleri ve doğum yılı kullanılarak kodlanır. kişinin açık kimliğinin tedavisinden sorumlu hekim ve ekibi dışında kimseye söylenmemesi gerekiyor.
 • intihar girişim riski aynı yaş ve sosyal konumdaki taşıyıcı olmayan kişilere oranla 30 kat !!! fazladır.