şükela:  tümü | bugün
 • akılla izah edilemeyecek durum. hem kadın hem de kocası hiv taşıyıcısı. kamyoncu koca hiv virüsünü eşine bulaştırmış. kendisi nasıl ve kimden kaptı bilemem, belki de kan naklinde bulaştı. hadi fark etmeden karısına da bulaştırdı diyelim, 3 çocuk doğrup hepsini hiv ile yaşamaya mahkum etmek nedir? 3 çocuk doğarken de hiv taşıdığını bildiği iddia ediliyor, bu yüzden de her doğumda tıp fakültesine sevk edilmiş. zaten bu doğumda da ilk ulaştıkları klinikte hiv taşıdığını söylemiş ve sevk edilmiş. buna rağmen ısrarla doğuruyor. belki daha da doğuracak.
  çocukların ömür boyu hiv ile yaşamak zorunda olmaları bir yana yarın öbür gün bu adam ve karısı aids sebebiyle ölürse o çocuklara ne olacak? kim onlara bakacak. akrabaları bile haklı olarak yanlarına almak istemez. kendilerine veya çocuklarına bulaşması bir kanamaya bakar.
  çocukların ne günahı var. böyle ana baba olur mu?
 • hiv taşıyıcılığını kronik bir tıbbi durum seviyesine indirgeyen ilaçların bulunduğu 1996’dan bu yana hiv pozitif kadınlar çok basit önlemlerle hiv negatif bebek sahibi olabilirler. ancak dikkat etmeleri gereken şeyler bulunmaktadır. hiv pozitif anne, gebeliği süresince de tedavi olmaya devam ederse bu oran %0,5’in altına kadar düşürülebilmektedir. hiv pozitif gebenin, doğumu sezaryen ile yapılması önerilmektedir. bebeğin doğumdan sonra belli süre tedavi olması, hekim kontrolü altında olması gerekmektedir. emzirme ile hiv, bebeğe bulaşabileceğinden, anne, bebeğini emzirmemelidir.
 • her siki de savunmayın amk....

  "eğer", "inşallah", "maşallah" tedavilere dikkat edilirse ve gene "eğer" "inşallah", "maşallah" hasta tedaviye cevap verirse bebeğe geçme oranı %0,05 (on binde 5) imiş...

  senin o, on binde - en iyi olasılıkla - beş dediğin insan hayatı sayın amına koduğum.

  karısı kocasını mı vurur, herife tazminat davası mı açar, hayata mı küser bilmem ama iradesini ortaya koyamayacak minicik bir can'ın hayatıyla kumar oynayamaz. oynamamalı...

  her siki de savunmayın amk...
 • tıp dergilerinin ötesinde bilgi sahibi yazarların son derece normal karşıladığı durum.
  bildiğim kadarıyla hiv taşıyıcısı bir erkek sperm yıkama sayesinde risksiz şekilde baba olabiliyor. yani spermler virüs taşıyan meni sıvısından ayrılıp yapay döllenmeyle anneye enjekte ediliyor.
  fakat annenin vücud sıvısından bebeğin ayrıştırılması mümkün değil.
  ilaçların virüsün anneden geçmesini 99% engellediği söyleniyor. fakat, annenin vücudunda virüsün ne kadar erkin olduğuna bağlı.
  bu adam sanmıyorum ki sperm yıkatıp yapay döllenme ile baba olmuş olsun. anneden geçmesini ilaçla engellemeye çalışmış olsalar da 1% eğey yüksek bir risk.