şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özbekistanın harezm vilayetinde bulunan içinde eskiden bir krallık ve uygarlık barındırmış olan 2500 yıllık antik kent. antik kentte halen yerleşim mevcut olup, özgün mimari korunmuştur. gezildiğinde orijinalliği ile zamanda yolculuk hissi yaşatır.
 • bir zamanlar bölgenin en büyük köle pazarını içeren, aynı zamanda şehrin girişinde matematiğin babası olarak bilinen el harezmi nin heykelinin bulunduğu ipek yolunun en görkemli şehirlerinden biri.
 • özbekistan'ın bir ucunda bir şehirdir. türkmenistan sınırına yakındır. özbekistan'a gitmek zaten zorken buraya ulaşmak iyice zordur. ya buhara'dan çölden 7-8 saatte varırsın ya da taşkent'ten uçakla 2 saatte gidersin.

  şehir harzem bölgesinde bulunur ve şehirde yaşayanlar harzemşahların torunlarıdır. kullandıkları türkçe bizim konya türkçesine benzer. orta asya'daki en anlaşılır türkçe burada konuşulur diyebilirim. bölge halkı cana yakındır ve türkiyeli türkleri de severler.

  gitmeye değer mi? vaktiniz ve paranız varsa kesinlikle değer..binlerce yıllık tarih öylece duruyor çölün ortasında işte..şehrin sokaklarında yürürken geçmişe yolculuk yapıyor gibi oluyorsun..prince of persia oynar gibi hissediyosun...şehre fazla turist akını da olmadığı için de her şey gayet doğal, sessiz ve huzurlu..burada bir gece kalıp göğe yükselen minarelerden birinden çölün üzerinden batan güneşi izlemek gerek...şimdi ben dünyanın baya bir yerini gördüm ama burası gerçekten özel bir yer diyebilirim...

  tabi özbekistan'a gitmişken semerkand ve buhara da görülmeli..orlar da güsel..
 • hissedebilir varlıkları koruma topluluğu demekmiş.
  http://www.kolektifler4.net/…u-talebi-kabul-edildi/
  bitkilerin hissetmediğini ama yumurtanın hissettiğini düşünen, kibarca "hayvansal gıda karşıtlığı".