şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir şeyin belirli bir devirme dönmesini istediğinizde bunu sağlayan alet.özellikle elektrik üretim santrallerinde turbin belirli bir devirde dönmek zorundadir,eğer devir değişirse,50 hertz olan şebeke standartında sapmalar ve dolayısıyla elektrik hattında ani dusmeler yaşanır,yani kısacası lamba bi sönüp gelince aha elektrik gidecek dediğinizde olan olay hız regülatörünün görevini yapmaması ile alakalıdır.
  • renault araçlarında ve muhtemel benzeri fransız markalarında; hız sabitleyici için de kullanılan terim. daha yaygın kullanılan yabancı terimiyle cruise control yani. ilk duyduğumda garipsemiştim, şimdi okuyunca o kadar anormal gelmedi.

    ayrıca evindeki lambanın bir sönüp geri gelmesi aslında gerilimin düşmesi ile alakalıdır, gerilim/voltaj regülatörü olurdu eskiden evlerde hani diye konuya gireceğim ama lüzumsuz uzatmayayım. yine de şebeke frekansındaki dalgalanma bir iki regülatör ile kontrol edilmeyecek kadar zordur bizdeki gibi enterkonnekte şebeke sistemlerinde, hani karıncanın fili ısırması gibi bir şey olur; muhtemelen bahsi geçen hız regülatörleri rüzgar türbinlerinde veya benzeri sistemlerde veya yine kullanıldıkları asansör benzeri sistemlerde kullanılan regülatörler ve şebekeyi değil, şebekeye bağlı olan o cihazın hızını (dolayısıyla frekansını) ayarlar, onun istenilen çalışabileceği değerlerde kalması ve zarar görmemesi için.