şükela:  tümü | bugün
 • özel güvenlik bölgesi'nde genel olarak asayiş kuralları nedir bilmeyen ve her an vurulmaya hazır olması beklenen vatandaş, hız sınırı bölgesi dışında devam ettiği yolda hız limiti kaç kilometredir, bilmez. bilemez...

  ülkenin şehirden şehire ana arterlerinde farklı hız limitlerinin belirlenmiş olması da vatandaşlarına bir tuzaktır sanırım.

  hız limitini bilmene gerek yok nasılsa cezanı vereceğiz anlayışı bu olmalıdır.

  benim bildiğim şehir içi ana arterlerde hız limiti; mersin'de 70, adana'da 60, ankara'da 82,5 km/s.

  örneğin: adana'ya giderseniz 75 km hızla radara girdiğinizde hız limitini %20'den fazla aşmak gerekçesiyle ceza yersiniz. mersin ve ankara'da ise hiçbir şey olmaz.

  ülke her konuda olduğu gibi trafikte de çifte standartlar cenneti mübarek.

  kgm'nün şöyle bir tablosu var ama lütfen bulunduğunuz şehirdeki trafik levhalarına bakın ve tutarsızlığı kendiniz de görün: http://www.kgm.gov.tr/…etr/trafik/hizsinirlari.aspx

  işin en ilginç yanı, otomobil için 60km/s olan hız sınırı bulamadım ben tabloda...

  amaç bağcı devlet olunca.

  konuyla doğrudan ilgisiz görünse de (bkz: özel güvenlik bölgesi)
 • 110 km hızla şehirlerarası yolda seyrederken çük gibi yolun kenarında görünen saçma sapan tabela.

  bir de 50 km yazmışlar utanmadan. ulan o tabelayı koyan ve koydurtanın bile uymadığına her türlü iddiaya girerim.

  zaten tabelayı görüp de algılayana kadar o ilçeden/köyden geçmiş oluyorsun.
 • haşmetli devletin yeni keriz silkeleme yöntemi. genelde il veya ilçe sınırları içine girdiğinizde uymanız gereken azami hızı gösteren bir levha vardır. bu limit taşrada genelde 50 olur. bazı büyükşehirlerde ise 82'ye kadar çıkabiliyor. bu tabeleyı iyi takip etmek gerek. bazen saçmasapan bir bucak girişine de koyabiliyorlar. farketmeyip 100 km/h hızla yola devam ederseniz ve uyanık trafik polisi bir de o yola radar koyduysa 400 küsür tl trafik cezanız hayırlı olsun. hele bir de gece bile hız ölçen kgys midir nedir radar sistemi var, afyon ve uşak içine bile kurmuşlar, bu sistemin hiç acıması yok. ankara-izmir arası süre bu hız sınırı tuzağı yüzünden epey uzamış durumda. bu kameralı gece bile hız ölçen sistem ülke geneline yayılırsa sıçtık. heryere uçakla gideriz artık.
 • iyi de otoyollar yapıyorsunuz,ötv mtv bilimum vergilerle 2x katı fiyata araba alıyoruz ve bu araçların göstergesi 200 220 km gösteriyor bu mk arabalarını nerede nasıl kullanacağız.at mı alalım araba zaten 115 beygir :) devletin vatandaşı son öpme numarası kaçarı yok yani yazıklar olsun.
 • bir tür vergi. ortada yerleşim birimi falan yok ama "hız sınırı bölgesi 50" tabelası var. bu tabelayı gördüm mü, hızımı 57 km'ye düşürüp öyle ilerliyorum. bu konuyla ilgili başka bir sıkıntı, bu bölgenin bittiğine dair uyarı tabelasının olmaması. bir gün bu bölge biri arkadan bana geçirecek ya da bana arkadan korna veya selektör yapan biri yavaş gidiyorum diye beni dövecek...
 • devletin yeni para tuzağı.

  ben de bu konudan çok rahatsız olanlardanım ancak dün öğrendiğim bilgiye göre hız sınırı bölgelerinin son bulduğunu gösteren bir tabela varmış.

  belki biraz da olsa işimize yarar:örnek hız sınırı bölgesi bitiş tabelası
 • genelde istediği hız sınırına otomobil sürücüsü olarak uymaya niyetlensek de arkadan gelen ağır vasıtalar tarafından biçilme tehlikelisini düşününce vazgeçtiğimiz alandır.
  kamyoncu ve otobüscülerin de bu kural hakkında bilinçlenmesi lazım, başka türlü bu iş yürümez.