şükela:  tümü | bugün soru sor
 • askerligini hizan da yapanlarin cok iyi bildigi "mutki, hizan, yat tabuta uzan" tekerlemesiyle akıl almaz engebeli ama bir o kadar da buyuleyici doğası, nefis bal ve cevizleri ile unlu bir koyden bozma kasaba.
 • muğla ve çevresinde, el becerisi , yetenek ve iş bilirlik anlamında kullanılan sözcük.
 • aslen "hain, gaddar" demektir. (bkz: her dagda ayri bir dilin konusuluyor olmasi)
 • bugün hainlerce kaymakamlığa saldırılarak 1 şehit verdiğimiz ilçe.
  çocuktum.90'ların başlarıydı.babamın görevi nedeniyle gittiğimiz gün,
  kürdistan'a hoş geldiniz,kürt devleti yarın kurulacak naralarıyla karşılandığımız yerdi.terörün en azgın olduğu dönemlerdi.
  lojman binalarında büyük mermi izlerinin fark edildiği,bunların ne anlama geldiğinin o yaşta idrak edilebildiği günlerdi.
  bir yakınımın gece rahatsızlanınca ancak ve ancak tank ve panzerler eşliğinde bitlis'e gidebildiğimiz yerdi.
  olağanüstü hal ile birlikte hayal meyal hatırladığım,sokağa çıkma yasağının olduğu günlerdi.
  ve bu günleri balkondan dışarı bakıp seyrederek geçirdiğim günlerdi.
  çatışma seslerinin eksik olmadığı yerdi.
  anaokuluna gittiğim-evet ilginçtir 90ların başında burada anaokulu vardı-hizan lisesinin bahçesinde oyunlar oynadığım yerdi.
  kaymakamlık civarlarında top oynadığımız yerdi.
  gelişmemiş bir yerdi lakin insanı saf,temizdi.sizi seviyor,ailenize,babanıza saygı gösteriyorlardı.
  o yaşta bazı ırkçı duyguları beynime işleyen yerdi de aynı zamanda.5-6 yaşında çocuğun ne ırkçılığı,ne siyaseti olur canım demeyin.
  çünkü siz de ta o yaşta birilerinin sürekli öldürüldüğünü,şehit olduğunu algılamaya başlarsanızve 90'ların başında o pozisyonda orada olsaydınız, bu algıdan siz de kurtulamayabilirdiniz emin olun.
  gayda denilen köy mü belediye mi tam bilmediğim güzel yemyeşil bir yeri vardı.lezzetli pikniklerin yeriydi.
  farklı,tehlikeli bir tecrübeydi.ama yine de güzel bir tecrübeydi her şeye rağmen.
  bugün bir şehit haberiyle beni seneler sonra,yine hüzünlendiren bir yer oldu.
 • hizan, bitlis ilinin bir ilçesidir.

  bölgede ilk yerleşmeler m.ö. 1000’li yıllarda urartular ile başlamıştır. daha sonra pers, roma, bizans ve arap devletlerinin egemenliğinde kalmış; 11. yüzyılda selçukluların, 16. yüzyıl başlarında da osmanlıların sınırlarına dahil olmuştur.

  hizan 1936 yılında ilçe yapılarak bitlis iline bağlanmıştır. ilçe bitlis ilinin ve van gölü’nün güneyinde sarp bir bölgede yer almaktadır. topraklarının %90’ı dağlık olup, küçük dereler dışında önemli akarsuyu yoktur. tipik karasal iklim hakim olan ilçede yaz mevsiminde ortalama en yüksek ısı 25, kış mevsiminde ortalama en düşük ısı -15 derece civarındadır. bitlis merkez ilçe ve diğer ilçelere göre orman varlığı fazla olmakla birlikte, ülke genelindeki ormanlık alanlara göre orman varlığı azdır.
 • teröristlere karşı operasyonda olan askerlerimizden beşinin bugün çığ düşmesi sonucunda şehit düştüğü bitlis ilçesi. iki askerimizin facebook profiline baktım. birinin ikinci sınıfa giden kızı var. gözlerim doldu. sonra rastgele diğerine baktım. o da 2 ay önce nişanlanmış. nişanlısı daha önce çok defa şehitlerle ilgili paylaşımlarda bulunmuş güzel de bir kız. diğerlerine bakamadım. içim burkuldu. rabbim şehadetlerini kabul etsin.
 • zor bir coğrafya ve koşulları olan ilçedir.

  sene 1996 orada askerim haluk levent, megadeth falan dinliyorum.
  sene 2018 değişen hiç bir şey yok, hâlâ şehit gelmeye devam ediyor.

  hizan ile ilgili hatırladığım tek şey orada yetişen cevizlerin müthiş oluşudur. gerçekten lezzetli.
  sevdiklerinden yüzlerce km uzakta olup da askerliği hizan'da yapmak gerçekten kolay iş değil. sabır ve esenlik diliyorum.n