şükela:  tümü | bugün
 • gore gallery yöneticileri.
 • islam adına katliam yapan bir terörist örgüttür. şer'i hükümlerin egemenliği için çabalar, bu yolda insanları katletmekten çekinmez ve günün birinde cihadın başını çekeceklerine inanırlar. hitler selamı gibi bir de selamları vardır.

  televizyonlardan canlı yayınlanan bir çatışma sonrası beykoz'daki bir villada öldürdükleri sivillerin mezarlarının ortaya çıkışı izleyen herkesin kanını dondurmuştur eminim. vahşeti canlı yayında izledik hizbullah sayesinde, gördüğüm en korkunç şeylerden biriydi, asla da unutabileceğimi sanmıyorum.

  (bkz: 17 ocak)
 • pkk'yla savaş halinde oldukları için bi ara türkiye için çalıştıkları düşünülen terör örgütü.
 • aslen islami bir tabir olarak sadece "allah yolunda giden" anlamina gelir ki bu hic de kotu bir$ey degildir. lakin ayni adli orgut, gercek anlaminin otesine gecmi$tir artik.
 • lübnan'daki iran destekli şii hizbullah örgütü ile karıştırılmamalıdır. örgüt ilk ortaya çıktığı zamanlarda devlet tarafından en fazla müsamahaya mazhar terör örgütü payesini de almıştır. doksanların ilk yarısındaki kan,terör,devlet, mafya, kontrgerilla kavramlarının içiçe geçtiği karanlık süreçte etkin faaliyet icra etmiştir.

  örgütü devletin kurduğu, kurdurduğu ya da en azından varlığına gözyumduğu iddiaları herzaman gündemde olmuştur. güneydoğuda marksist pkk ya karşı müslüman hizbullah ayaklarına etkin bir propaganda yapabilmiş ve bağnaz halk arasında sempati toplayabilmiştir. kendi içlerindeki menzilciler kanadını da tasfiye ettikten sonra (kan, vahşet, domuzbağı) özellikle batman da enseye tek kurşunla infazlar başlamış, şehir merkezlerinde pkk nın etkinliği kırılmıştır. devlet, düşmanımın düşmanı dostumdur mantığı ile ses çıkarmamış hatta destek olmuştur. güneydoğu da jandarma gözetiminde bir hizbullah kampı olduğu iddiaları da o dönem ciddi iddialar olarak kayda geçmiştir. kendilerince bir şehitlik yapmışlar ve çatışmalarda ölen mensuplarını törenlerle ve intikam hissini, mücadele azmini sürekli ayakta tutacak etkinliklerle bu şehitliğe gömerek geride kalan militanları ve mensuplarını daha bir gazlamışlardır. devlet en azından bu şehitliğe bile karışmamıştır. bir anlamda kendi frenkeştaynını kendisi beslemiş ve semirtmiştir.

  pkk terör örgütün kontrol altına alınmasıyla devlet açısından fonksiyonu kalmamıştır fakat örgüt bir ağ gibi her yeri sarmıştır. merkezi istanbula taşımış ve islami kesim üzerinde tek inisiyatif sahibi olmak için tehdit şantaj ve tekfirle diğer tarikat ve cemaatleri sindirme stratejisini uygulamaya koymuşlardır. öncelikle kürt asıllı nurcuların bir oluşumu olan med zehra vakfı başkanını kaçırmışlar ve hücre evlerinde sonradan açığa çıkan canavarlıkları yapmışlardır. tabi bundan çok önce ve sonrasında da boş durmamışlar hainlikle damgaladıkları kendi üyelerine de benzer muameleleri reva görmüşler ayrıca kendi düşüncelerine uymayan gonca kuriş gibi insanları da infaz etmişlerdir.

  tam da med zehra üyelerini kaçırdıkları zamanlarda ortadan kaldırılmaları zamanının geldiğine karar veren devlet yetkilileri düğmeye basmışlar ve anadolunun dört bir yanında mezar evler ortaya çıkartılmışlardır. pek derin devletimizin bu kadar nane yenirken nerede olduğu hususu ise zihinlerde soru işareti olarak kalmıştır.

  örgüt lideri hüseyin velioğlunun ilişkilerinin boyutu ise hep bir sır olarak kalacaktır. örgüt içinde ve dışında çok sıkı bir istihbarat ağı kuran bu şahıs en ufak şüphede bile gözünü kırpmadan kendi militanlarını bile domuzbağı yaptırtabilmiştir. istanbuldaki baskında ise teslim olmadığı ve ölene kadar bilgisayarlardaki kayıtları yok etttiği bilinen husustur. zira tüm istihbaratı şahsında toplamaktaydı.

  örgüt aslında gizemini korumaktadır ve gizem perdesinin altından yabancı istihbarat örgütleri, kontrgerilla, bazı ebleh cihat sevdalısı islamcıların iğrenç birlikteliğinin çıkması olasılığı da gözardı edilmemelidir.
 • (bkz: hizbollah)
 • allahin askerleridir kendileri...kelime anlami olarak bittabi...
 • lübnan'da bulunan, kendisine israil adı verilmiş siyonist oluşumu güney lübnan'dan kovmuş, bizim kuvay-ı milliyenin muadili ulusal kurtuluş örgütü. dini bir örgüt olması, dini liderlikle yönetilmesi, lübnanlıların direnişlerini örgütlerken bizim kurtuluş savaşında sahip olduğumuz şekliyle, bir devlete, imparatorluktan kalma askeri liderlere ve bürokrasiye, hatta önceden yapılmış, yenilgi sonrası yürütülecek iç savaş planlarına sahip olmamanın getirdiği bir kaçınılmazlıktır. toplumu örgütlemek, aynı ideal altında savaştırmak işini yapmak için başka yolun olmamasının getirdiği, yerine göre de bir handikaptır. ancak lübnan'da hizbullahçılık bu ulusal kurtuluş mücadelesine kalben ve fiilen taraftar olmanın adıdır. lübnan'da şeriatçı filan olmadıkları halde komünistler, solcular hatta hristiyan araplar bu anlamda ben hizbullahçıyım demektedirler.
 • türkiye'de bu adı kullanan dinci terörist bir örgüt vardır. daha çok doğu ve güneydoğu illerinde örgütlenmiştir. suudi arabistan, ırak, sudan'da kafa kesmelerin, resmi ya da terörist eylemlerle insanların din adına boğazlarının kesilmesinin sadece bu ülkelerde olmadığını ispatlayan örgüttür.

  türkiye hizbullah örgütünün gonca kuriş i kaçırıp öldürmesinin ardından operasyon başlatılmıştı. bodrumda bulunan mezarlar, örgüt dökümanları filan derken, hepiniz duydunuz domuz bağı ve kafa kesmeleri olduğunu. ancak bunun hiçbirisi kamuoyuna gösterilmedi. ancak, o dönemde, gazetelerin haber müdürleri ve ankara temsilcilerine insanların nasıl kıtır kıtır kesildiğini gösteren filmler izlettirilmişti.

  bunlar türkiye'de de olmuştur. bundan sonra olmayacağının da garantisi yoktur.
 • ayetullah humeyni’nin islam devrimine inanan pek çok lübnanlı şii din adamı tarafından , israil’in haziran 1982’de lübnan’ı işgaline tepki olarak aynı yıl kurulan örgüt.. amacı lübnan’ı iran modelindeki gibi bir islam devleti haline getirmek ve ortadoğudaki islam dışı bütün elemanları elimine etmekti. ancak son zamanlarda bu mümkün olmayınca hizbullah , bütün çabasını arap-israil barış sürecini sabote etmeye yöneltti. hatta bazı yorumlara göre hizbullah israil’e askeri saldırılar düzenleyerek israil içindeki barış karşıtı muhalefeti güçlendirmeye çalışmakta.
  bütçesi 100 milyon dolar civarında olan örgüt , lübnan’daki yasal siyasi oluşumlara kendisini entegre etmeye çalışmakta ve halen 128 üyeli lübnan meclisi’nde 8 üye ile temsil edilmektedir.
  iran hizbullahının fikir babası molla muhammet gaffari örgütü “hizbullah bir ruh gibidir , her yerdedir ama hiçbir zaman görülmez” şeklinde tanımlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap