şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kimi dem yavaş düşünenler tarafından yadırganan, düşünenin yüzeysel geçişleri itibarı ile sağlam duruş sergilemek için tekrarlanması gerekli aktivite.

bir de hızlı yapmak var. kimi insanların düşü hızlı kası yavaş olabiliyor. kası hızlı olan insanlardan düşünü hızlandırmasını kimse beklemiyor.

hızlı girizini görüp hızla yapmak vesair gibi meselelerle düşünmeyi örtüştürmek hem yanlış, hem de hızlı düşünmeyle örtüşmeyen bir davranış.

lakin bir de hızlı okuma var, kursları filan var bunların, belki alakalıdır, bak bir sözlük.
  • hızlı düşündükten sonra aksiyon da aynı hızla olmuyorsa işe yaramadığı gibi tehlikeli de olabilir. caddeden geçmek için aniden manevra yapan birey arabanın geldiğini görmesine ve geri çekilmesi gerektiğini bilmesine rağmen hala ileri adımlar atabiliyor sonra.

ya da aklınızdan çok hızlı geçenleri dile getirmeye çalışırken "şimdi alıp, çikolata gelicem" gibi hiç de manidar olmayan cümlelere sebebiyet verebiliyor.

bir de psikolojide rash act symptom diye geçen (geçmiyorsa da artık böyle geçsin) gelen fikrin, diğer gelen bir fikirle sindirilmesi vardır ki tipik rahatsız insan modelini oluşturursunuz. 5 sn. içinde gerçekleşen şu sıralama izleyene hiç de normal insan modeli çizmez: "önce gidip bi çay alayım" (kalkılır), "ama önce şu yazıyı bitirim" (oturulur), "şu el kremini..." (kreme yönelinir), "ama şimdi yapış yapış..." (geri çekilinir), "çiçeğe su dökeyim kurumuş" (suya yönelinir), "su bitmiş getireyim" (kalkılır), "ama yazı" (geri oturulur), "gitmeyim telefonla isteyim" (telefona yönlenilir), "elimi de yıkamam gerek" (kalkılır)...

özetle: doğru reaksiyon, doğru ifade, doğru sıralama
  • (bkz: hakem)
  • ayn zmanda hzlı harket edemyorsanz sıkntı yaratbileneylem.
  • zihnin algılama sonrası işleme hızına bağlıdır. lakin hızlı düşünen biri, dilini iyi kullanamıyorsa bu yeteneği ortamlarda pek bir işe yaramaz. anca test vs şekli uygulamalarda başarısı öne çıkar. hatta hızlı düşünen örnek insan figüründe, akla geleni kelimelere döküp tepki vermesi olayında, düşünsel işlev konuşma ritminin önüne geçeceğinden, örnek insanımız moron gibi bile görünebilir. bir nevi zeka denilebilir hızlı düşünme yetisine. fakat o içerdedir, herhangi bir dinamikle anca dış ortama aksettirebilir. oo adam çok zeki, süper espri yapıyor, çat diye lafı oturtuyor olayı, bu iki ayrı işlemi senkron götürebilmekten kaynaklanır.
  • hizli kufretmek icin onkosuldur.
  • hızlı düşünmek ve hızlı hareket etmek bazı zamanlarda hata yapma oranını artırsa da sizinle aynı hızda olmayan insanlarla çevrili bir yerde çalışıyorsanız sorun yaratabilmektedir.
  • (bkz: multitasking)
  • hızlı hareket etmeyi beraberinde getirir.
    tezcanlılık semptomudur.
    kendiniz cok hızlı oldugunuzdan agır kanlı insanlara katlanamakta cok zorlanırsınız.
    sabırsızlık semptomudur.

ben seviyorum hızlı insanları sahsen.
    ama iste ani karar verme, cabuk karar verme, sabırsız olma, bekleyememe, sebat edememe filan kimi kusurları da var.
  • genetik olup, ozellikle sinir hucrelerinin birbirine yakin olmasiyla dogrudan alakali bir konudur. noronlar arasindaki sinaps denen bosluklar, iletinin tasinmasini yavaslatir. sinaps araligi ne kadar dar ise, iletim hizi, dolayisiyla algilama ve tepki hizi da o kadar yuksek olacaktir. konunun derin teferruatlari olsa da, en basit haliyle bu sekilde aciklanabilir.

benimse, en sevdigim ozelliklerimden biridir. bununla ilgili sadece iki konudan muzdaribim. bazi konulari etrafimdakilere bilale anlatir gibi anlatmak zorunda kaliyorum. veyahut o kadar hizli dusunuyorum ki, cok kisa surede kafamin icinde fazlaca cikti olusmasina bagli olarak, nadiren de olsa, konusmaya veya yazmaya nereden baslayacagimi dusunmek daha fazla vakit aliyor. basima gelmese de, dusunme hiziyla paralel olarak, diksiyon problemi de siklikla karsilaslan bir sonucu olabiliyor bu durumun.