şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kgs siteminde araçların durmak zorunda olduklarını ve bununda vakit kaybı ve trafikte tıkanıklığa yol açtığını belirtmiş bakan yıldırım.

  bunu kgs yıllardır kullanıldıktan sonra söylemek biraz garip, hatta biraz daha açık yazayım; bunu söylemek için kgs'nin bu kadar yıl kullanımda olması gerekmiyordu! istanbul'daki araç yoğunluğu, köprü kullanım istatistikleri birazcık düşünülerek kgs sistemi daha çıkmadan bile tahmin edilebilir birşeydi ki ben kgs kullanıma girdiği zaman söylemiştim ama tabi nerde bizim fikirlerimizi göz önünde bulunduracak kişiler...

  bir de bu çalışmadan sonra takdir bekleyecekler, ne desem bilemedim :)
 • bütün araçlara ogs sistemini satacaklarının resmidir. yani sen kullanmadığın parayı aylar öncesinden devlete yatırmış olacaksın. senin paran amaçsızca devletin kasasında duracak...
 • kgsyi iptal edip, hgsyi cikarana kadar en basitinden hepsini ogsye cevirirsin olur biter. ama sen illa goz diktiysen, ver sey aliriz tabi.
 • ogs den farklı olarak bilgiyi cihaz uzerinde tutmayan, okunabilir bir rfid tag dir. her araç için tekli bir id vardır ve araçların ücretlendirilmeleri için otoban giselerine ihtiyac yoktur. her 30 (mesela) km de bir yol kenarina yerlestirilen okuyucularla hizadan gecen tum araclar online merkeze bildirilerek otobanda toplam kac km kullanim oldugu hesaplanir ve hesaptan dusulur. otoban veya koprulerin giris cikislarinda serit daraltmaya ve giselerde yavaslamaya gerek kalmadigi icin trafik daha hizli akar. turkiyedeki tum karayollarinda aselsanin ogs/ kgs tekeli oldugu icin mevcut giselerin uzerine takilacak okuyucularla sistem baslatilacaktir. esas farki uzun sure goremiyecegiz bu sebeple.
 • öncelikle, trafik keşmekeşinden kurtulacaksak ne mutlu bize diyor ve iyi bir düşünce olduğunu söylemeden edemiyorum.

  ancak, sahip olduğum aracı çalındığı için yeni aracıma bir ton para verip yeniden ogs aldım. oturduğum yer itibarı ile (bkz: bahçeşehir) sürekli ogs kullanan biri olarak, daha yeni para verdiğim bir şeyi çöpe atıp, yenisi almak zorunda bırakılıyor olmaya mecbur kalmanın verdiği sinirle hay geçmişini s... şeklinde açılımını yaptığım bir sistem olarak görüyorum hızlı geçiş sistemi'ni.

  bunun haricinde şu soru da kendi kendine oluşmuyor değil. yurtdışından gelen gerek gurbetçi gerekse de nakliye araçları için ve hayatında sadece bir iki kere için ogs, kgs kullanmak zorunda kalanlar için ne düşünmüşler diye de merak etmiyor değilim.

  edit: imla
 • gazeteden okuduğu bir başlık ile bile ekşisözlük insanımızın hem teknik detay verdiği hem de laf çaktığı yeni geçiş sistemi.
 • iyi bir şey olacakmış gibi. ama şuanki vaadedilen şey sistemin baya ucuz olacağıdır. oysaki bilindiği üzere türkiyede verimli olan bir şeyin ucuz olması olanaksızdır.

  ogsden daha verimli ise tahminen bedeli 100tlden başlar bu zımbırtının.
 • çalışmaların hızlandığı sistem.

  http://www.hurriyet.com.tr/…mi/18455530.asp?gid=381
 • trafiği rahatlatacağı iddia edilen sistem. halbuki ogs çıktıktan sonra çıkardılar kgs denen mantıksız sistemi. para öderken geçen zaman bu sefer kart sokup çıkartma ile geçiyordu.

  istanbul plakalı her aracın ogs ya da benzeri bir kartla donatılması lazımdır ki köprü ve gişelerde ekstra kuyruk oluşmasın. bunu da ön ödemeli hale getirmeyip sonradan ödemeli hale getirirsin ki insanlar rahatça geçebilsinler. gişeden cihaz bozuk olduğu için kaçak geçiş yapanlara da on kat ceza yazmassın bu sayede. ödemeyene de trafik sigortası ve muayene günleri gibi günlerde onay vermeyip bağlarsın arabayı bak bakalım nasıl ödüyor millet ogs borçlarını.

  ogs dururken kgs'yi çıkaran zihniyet muhtemelen birilerinin ekmeğine yağ sürmek ve cihaz satmak için hgs denilen zımbırtıyı çıkartıyor.
 • ilk başlarda, 5 araca kadar kullanılacak, isteyen cama yapıştıracak isteyen cebinde taşıyacak diyorlardı. yani çok verimli bir sistemden bahsediyorlardı. şuan ise cama yapışacak ve söküldüğünde tekrar çalışmayacak deniyor. yani aynı terane devam ediyor. (bkz: 24506584) (muhtemelen sistem o ilk bahsedilen verimliliğe izin veriyor ama bilerek kısıtlıyorlar daha çok kart satılsın diye. sonuçta 3-5 araba kullanılan ve az bozulan bir şey olsa ve üstelik bu derece verimli olsa bu kadar ucuz olmazdı değil mi? )

  dediğim gibi sistem ucuz baya. 5 tl falan diyorlar kart için. verimli birşey ucuza satılmaz bizim ülkede. kgsyi en azından 3-5 arabada kullanabiliyorduk rahatça. şimdi her arabaya bi hgs şart olacak gibi. maksat bolcana satılsın. hem 5 tl değil mi? allah razı olsun işte. 1 litre benzin fiyatı canım nede olsa.