• anlami pek bilinmeyen ama anlamliymis gibi gelen bir atasozu. sacmalamak icin kullanilir.
  • turklerin fizik bir'le binlerce yil once tanistiginin bir kaniti.
    v hiziyla giden bir cismin (at) birim zamanda aldigi yol (ki buna dx/dt gozuyle bakilabilir), v arttikca artacaktir. birim zamanda bok atiyorsa da, boklar seyrek dusecektir.

(yıllar sonra edit: gerçeği şöyledir: (bkz: tez atın boku seyrek düşer))
  • atın sabit hızla,sabit ivmeyle ;artan(azalan,negatif) ivmeyle hareket ediyo olması çok şeyi değiştirir.bu da soruda açıkça belirtilmediğinden soru iptal edilmelidir.(bkz: oss)
  • cok basit bir fizik kurali.
  • ilk yari super bir futbolla 5 gol attiktan sonra biten kondusyonu sebebiyle sahadan 6-5 maglup ayrilan takim, bu ornekte hizli giden at rolunu oynamistir
  • benim anladigim, demeye cali$tigi $u olan atasozu:
    her durumun iyi yanlari oldugu gibi, kotu yanlari da olur. yari$ta birinci gelmek icin hizli at makbuldur. ama yari$ "bir turda alana en cok bok birakma yari$i" ise o zaman hizli at iyi degildir yani. en iyi at duran attir hatta. (bkz: oha) (bkz: ne dedim ben)
  • gaza gelip herhangi bir iste,aktivitede oldukca hizli ilerleme kaydeden kisilerin ardindan soylenen ve soyleyen kiside bir nevi kiskanma ,kil olma durumunun mevcut bulundugunu gosteren atasozu.
  • asla ve asla anlamını çözemediim hangi durumlarda kullanılır bilemediim bir atasözü
  • "bir halt yiyorsaniz bunu cabuk yapin ki anlasilmasi zor olsun" gibi bir anlami olabilecek atasozu.
hesabın var mı? giriş yap