• genelde aynı frekansı paylaştığınız insanlarla görüştüğünüzde olur bu.o birşey anlatır,sen birşey anlatırsın bazende hep birlikte.birde uzun cumle kurma hastaliginız varsa uçarda uçar muhabbet.kafa şişer arada espriler kaynar bir hedehododur gider...`
  • tedavisi olan bi ?hastalik. (bkz: tedavi)
  • düşünceleri kafadan geçtiği anda eşzamanlı olarak söyleme hırsı ve bazen ihtiyacı, tedavi edilmemiş hiperaktivite, nasıl olsa anlarlar yanılsaması, dizginlenemeyen enerji, onu da anlatayım, bu da eksik kalmasın düşüncesi ile vuku bulan eylem ama anlayan anlıyor. anlamadıkları takdirde de efendim soruları eşliğinde diyalog daha bir şenlenir, bu aşamada konuşana azap verir*
  • anlasilmamaya yol acar, biri dilimin dusuncemin hizina yetisemedigini soylemisti, bir baskasi kimsenin beni dinlememesinden kaynaklanabilecegini. duzeltilmesi gerektigi dusunulur, boyle konusan insanlarin konusmasinin hic bir zaman etkileyici olamayacagi soylenir ama kendi capinda guzellikleri de olan bi olaydir.
    (bkz: diksiyon kursu)*
  • yıllardır insanlar bana "çok hızlı konuşuyosun olm bi bok anlamıyorum" dedi ve bende "ben hızlı değilim siz yavaş kalıyorsunuz" diye ezdim onları. ta ki kendi video kayıtlarımı oturup izleyene dek..
    (bkz: kendi dediğini anlamamak)
  • karşınızdaki insanlardan çok sık, "ne, efendim, anlamadım, yavaş konuşsana, anlamıyorum vb kelimeleri duymanıza neden olan, söylediklerinizin büyük çoğunluğunu tekrar en başından anlatmanızı gerektiren durum.
  • ayrıca siz böyle hızlı konuşurken sizi dinlemeye çalışan insan "afedersin anlayamadım" demeyi gururuna yediremeyen birisiyse dediklerinize alakasız yorumlar yapması ya da yapamaması sizin o kişi hakkındaki düşünceleriniz de etkileyebiliyo. saçma ve gereksiz bir durum
  • rahmetli barış mançonun en güzel örneği olduğu acelecilik. işin tuhaf tarafı hızlı konuşan insanlar, şarkı söylerken ağırdan ağırdan giderler. bu konuda müzeyyen senar hanımefendinin de bir yadedilmesi gerekmektedir. zira bir müddet kekeme olarak hayatını idame ettiren san'atımızın solmayan ve solmayacak güneşi, şarkı söyledikçe açılmış, açılmış, açılmadık deniz bırakmamıştır.
    saygı ve hörmetle anarız ikisini de efendim.
  • fransızlarda default olan bir özellik
  • bir tartışma esnasında, hızlı konuşmamdan şikayetçi olup dediklerimi anlayamadığını söyleyen bir canlıya "beyninin anlama hızı benim konuşma hızıma yetişmiyorsa ne yapabilirim ki?" dememe neden olan alışkanlığım.
hesabın var mı? giriş yap