şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 5 volt ile çalışması için yapılan bataryaya, 9 volt vererek hızlı şarj etmenin sonucu olarak bataryanın ölmesi durumu.

samsung (ve bir çok marka), matah bir şey imiş gibi, bunu her cihaza koyuyor. 1,5 yıllık kullanım sonucunda şarj %30'a gelince telefon bir daha açılmamak üzerine kapanır oldu.

hızlı şarj özelliği olmayan 2 amper (a)'lik (benim örneğimde adaptör üzerinde, 5v 2a yazdığı için) bir adaptör bulup, pili değiştirtip kullanarak sorunu çözmeyi düşünüyorum.

ekleme: "9 volt veren adaptörü nereden buldun?" diye gelen sorulara istinaden açıklama gerekti. hızlı şarj eden adaptörlerin otomatik olarak 2 voltaj değeri var. telefon hızlı şarj uyumluysa 9 volt, değilse 5 volt'u otomatik olarak veriyor. bazı telefonlarda hızlı şarjı kapatma özelliği olabiliyormuş (bende yok).

ayrıca 3 yıl kullanıyorsanız öpüp başınıza koyun denmiş. ama dediğim gibi 1,5 yılda öldü. hem batarya öldü diye telefonu atmak nasıl bir ruh hali onu hiç anlamadım.
  • gençler kasmayın ben yavaş şarj ettim yıllarca yine hapı yuttu batarya. takmadan kafaya göre kullanın. bu internet telefon işlerini çok kafaya takarsanız balataları sıyırırsınız. binali yıldırım detected.
  • bataryaların zaten belli bir ömürleri vardır. kullanım sıklığınıza bağlı olmakla beraber li-ion bataryalar bir yılda %20 düşerler. sık şarj edip sık boşaltıyorsanız bu oran biraz daha yükseliyor. o yüzden ortalama 3 yılda falan kullanılmaz hale geliyor bataryalar. zaten 3 yıl sonunda çoğu insan da şikayetçi oluyor bu konuda. daha iyisi için lityum polimer bataryaları tercih etmek lazım ancak onun da başka dezavantajları vardı galiba. hatırlamıyorum. hayır hatırlasam ne olacak. bakkala gidip bana bir kısa lityum polimer mi diyeceksiniz. bir telefonu kullansan kullansan 2-3 yıl kullanıyorsun zaten. kızdırmayın beni.
  • katıldığım önerme fakat bataryalar sabit voltajla değil sabit akımla şarz edilir. li-ion pillerin efektif çalışma voltajı 3.7-4.2v arasıdır. örneğin 3.7v bir pili 2 amperle şarj etmek istiyorsanız ve pilin iç direnci 0.2ohm ise (x-3.7)/0.2=2 , x=4.1v ile şarj edilmelidir. tabi bütün bunlar telefondaki çiplerce halledilir. li-ion piller anma değerlerini geçmemek şartıyla istenilen akımda şarj edilebilir. tabi yüksek akım ömrünü azaltır. işine geliyorsa.
  • bir çok ürün planlı eskitmeye dayalı olduğu için garanti süresinden sonra bir kaç yıl daha kullanabiliyorsanız dua edin.