şükela:  tümü | bugün
  • genelde eline silah alıp cepheye gitmesi doğru bulunmayan, kısacası ordu için işe yaramaz görülen askerlerin yollandığı bölük. bu bölükte görevli olan askerler içinde bulundukları birliğin tuvalet ve mıntıka temizliğinden mesuldür. ayrıca kısa dönem çavuşlar da özellikle hava kuvvetlerinde genelde hizmet bölüklerinde görevlendirilirler, bunun nedenini çözebilmiş değilim henüz.
  • bazı yerlerde hizmet takımı, hizmet birliği olarak da bulunabilirler. kısa dönem olanları inşaat mühendisi vs. arasından seçililirken uzun dönem olanları marangoz, boyacı vs. gibi kalifiye elemanlardan oluşur. duruma göre sabah sporu, tatbikat, nöbet gibi klasik askerlik işlerinden mümkün olduğunca yırtarlar.
  • normal adam olmayan bölüklerdir. koğuş arkadaşlarınızın bir kısmı gaspçı, esrarkeş, hırsızdan oluşur. bu bölüklerde eline silah alması yasak olan bir sürü asker olur o sebeple kısa dönem olarak hizmet bölüğüne düşerseniz nöbet bağımlısı olursunuz. batıya düştüm diye sevinmeyin hizmet bölüğüne düşerseniz üzülün hatta.
  • askerler arasında kısaca "yardırış bölüğü" olarak da bilinen bölüklerdir bunlar. gittiğiniz usta birliğinin niteliklerine bağlı olarak çok çeşitli işlerde ve çok uzun mesai saatleri arasında çalışan er ve erbaşlara sahip olabilen bölüklerdir. genelde çaycılık, komutan postalığı, hazır kıta; müze, misafirhane, lokanta, kantin gibi sosyal hizmetlerde görevli erlerin içinde bulunduğu bölüklerdir. en yardırış bölüklerden biri olduğu için içinde devrecilik olması pek istenmez zira bu uzun ve yorucu mesailer erler üzerinde hali hazırda büyük bir stres ve yorgunluk oluşturur, rahat tutulmazsalar her an patlamaya hazır dinamit misali olabilirler.
  • 23 yasimda, bati'da, kisa donem, cavus rutbesiyle, yazici olarak bulundum bunlardan birinde. egitim yapmadim, kolluk nobeti de tutmadim. terhis oldugumda saclarimda beyazlar vardi.
  • banyodan sorumlu eleman genelde bunlardan çıkardı.
  • hapçısı, gaspçısı, tecavüzcüsü, hırsızı bilmemnesi tinercisi, jiletçisi..

250 kişilik bölüğün rahat 200 tanesi yukardaki kategoridendir. aralara bir kaç tane düzgün kısa dönem asker atarlar.
  • hizmet takımı/bölüğü askerin en taşşaklı yeridir. meslek grubudur. küçük bir organize sanayi bölgesi denilebilir. her meslekten adam vardır. elektrikçi, marangozcu, tesisatçı,
    kaynakçı...

uzun dönemler eğer olur da buraya düşerse akıllı olsunlar meslek öğrenirler.

kısa dönemler de çok daha rahat ederler. sadece haklarınızı iyi bilin yeter sizin için
  • amele bölüğüdür, takımıdır. kısa dönemin en vasıfsız olduğu yerlerden biridir. tuğla taşır.
  • bir adet tasarımcı olarak, acemilik sonrası yarın içinde olacağım bölük/takım. kıbrıs için sıkıntılı diyorlar ama göreceğiz.
    adam akıllı bir iş verirler de sorunsuz bir 5 ay geçiririm inşallah.