şükela:  tümü | bugün soru sor
 • milli sporcularin sahip oldugu pasaport turu.
 • ingiltere, amerika, irlanda hariç hemen her ükeye elinizi kolunuzu sallayarak girmenizi sağlayan kabı gri, sayfaları yeşil türk pasaportu.
 • uluslararası teşkilatlarda (birleşmiş milletler, avrupa konseyi vb.) çalışan türk vatandaşı uluslararası memurların da taşıdığı pasaport türü.
  önemli bir farkı, bu kişilerin gri pasaportu devlet memurları gibi kısa dönemli görev için taşıyıp her seferinde iade etmek durumunda olmamalarıdır. ayrıca gri pasaport taşıdığı halde çeşitli diplomatik ayrıcalıklardan ve yargı muafiyetlerinden yararlanabilen tek kesim de budur.
 • yeni uygulamaya göre 81 ildeki vergi rekortmenleri, gelir vergisi birincileri, türkiye deki ilk 50 ye giren kurumların yönetim kurulları başkanlarının aileleri de dahil olmak üzere otomatikman alınabilecek pasaport çeşidi.
 • yeşil pasaport ile aynı avantajları taşımakla birlikte, ne yazık ki görev süreniz dolduğunda, kilitli kasalara kaldırılmak üzere işyerine geri vermek zorunda olduğunuz pasaport türüdür.
 • görevlendirme süresiyle sınırlı olarak düzenlenen pasaport. görevlendirmenizi uzattırmanız durumunda* pasaportu da buna göre uzattımanız için iki yöntem vardır:
  a-yurt içinde: görev uzatmanız ikinci bir görevlendirme olarak algılandığından yeni başvuruyor gibi değerlendirilirsiniz. görev uzatmanızı aylar öncesinden yapsanız dahi emniyet uzatma tarihinden en fazla bir hafta öncesinden itibaren gelmenizi söyler "*
  b-yurt dışında: sizi görevlendiren kurum içişleri bakanlığına bir yazı gönderir, içişleri bakanlığı dışişleri bakanlığına yazı gönderir, dışişleri bakanlığı ilgili konsolosluğa talimat verir, kişi gelir, pasaportu uzatılır*.
 • pasaportlar içinde gri renkli olanı. yeşil pasaport kadar havalı ve iş kolaylaştırıcılığı vardır.
 • genelde görev süresi kadar temdit edilir. 1 günlüğüne geçerli olarak verildiği bile vardır.
 • on numara pasaport. yalnız süreli olması kötüdür. çoğu avrupa ülkesini vize derdi olmadan elini kolunu sallaya sallaya gezmek süper bi şi. yalnız bu bağlamda ufak bir problemi var, genelde bu pasaport türü pek kullanılmayan bir pasaport olduğu için havaalanlarında filan görevliler "vizeniz nerde" diye saçma sorular sorabiliyorlar, ondan sonra gel de anlat "kardeşim bu gri pasaport, hizmet pasaportu vize gerektirmiyor" diye. neyse ki jetonları geç düşse de bugüne kadar hiç sorun çıkarmadılar. en fazla dur ben bunu bir üstüme götüriyim ne dicek diye pasaportu alırlar, sonra da tamam kardeş geç deyip tekrar pasaportu uzatırlar.