şükela:  tümü | bugün
 • hademe anlamında kullanılan sözcük.
 • bir işyerinde, görevi işyerinin faaliyet alanıyla ilgili olmayıp genellikle temizlik, yemekhane, kreş bölümlerinde çalışanlar için yapılan tanımlama..
 • okullarda hic bir işe yaramazlar butun gun sigara içip uyurlar temizliği nobetçi öğrenciye yaptırılar bir iş isteyince beş karış suratla lütfen yaparlar bi de artizdirler ki sormayin gitsin. bi tane koycaksindir bunlara o olcaktir.

  (bkz: bir tane koymak o olmak)
 • yeterince 'politically correct' bulunmadığı, belki de telaffuzuyla, gene 'politically incorrect' hale gelmiş 'amele' çağrışımı yarattığı için hademe kelimesinin yerine ikame edilmiştir. ilkokul öğretmenleri de öğrencileri hademe değil hizmetli demeleri gerektiği, hademe lafının ayıp kaçtığı konusunda ikaz eder(-di). bu sefer de hizmetli yerine hizmetçi diyenler olurdu ki o zaman da bunun için "onlar sizin babanızın uşağı değil" temalı ayrı bir uyarı gelirdi öğretmenden.
 • bunların ilkokulda çalışanları son derece ispiyoncu adamlardır. öğrencilerin yaptığı her yaramazlık başlarındaki iş yükünü arttırdığından, direk öğretmene yetiştirirler herşeyi. bir de bu adamları sinirlendirmeye gelmez, çünkü çocukların en ufak hatalarından parlayabilen adeta patlamaya hazır bir volkan gibidirler. ilkokul yıllarımda en çok korktuğum kişilerin başındaydı hizmetliler. öğretmenin öfkesinin göstermelik olduğunu bilirdim. arada bir iki kulak çekme, ele cetvelle vurma dışında birşey yaptığı da yoktu ama mesele hizmetli amca olduğunda tırsardım. her daim bir azar çekme durumu vardı bu adamda. sınıfa çöp poşetini değiştirmeye gelir, gördüğü ilk kişiye bağırırdı. okul çıkışı sınıfı en son siz terketmişseniz sıraların dağınıklığını, sınıfın pisliğini sizin suçunuz sayardı. bir seferinde sırf bu yüzden sıraları düzelttirmişti bana. tamam eyvallah biz de az yaramaz değildik de, okuldaki bütün problemlerin suçlusu bizmişiz gibi davranıyordu. hayır şimdi bir tokat filan atsa gariban emekçi ayağına öğretmen, müdür, veli hepsi korurdu bunu. haklı da olsan haksız duruma düşerdin... aslında suç ne bizde ne onda, bir adamı koca bir bina ile içine koydukları 500 öğrencinin sorunlarıyla başbaşa bırakanlardaydı.
 • hizmetli kadın ot yoluyor
  boynundaki zincirinin ucunda
  nazar boncuğu
  yakıcı öğle güneşi altında
  hiç kimse farketmiyor
 • kpss 2012/2 tercihlerinde ön lisans mezunlarına 150 civarı kadro açılan meslektir. 3-5 yıla lisans mezunu, 10 yıla kadar da yüksek lisans / doktora isteyeceğini düşünmekteyim.
 • hizmetliler 1400 tl maaş alırlar. ben ücretli öğretmenim, 800 tl maaş alıyorum. geçen maaş muhabbeti yapıyorlardı, birine az mı yatmış ne. abi dedim üzülme, en az ben alıyorum. "sen çok okudun, ondandır" dedi. canı sağolsun.
 • hademe yerine kullanilir. kibar olunacagi zanniyla, ta ilk okulda asilanir veletlere. kibarlikla pek bir alakasi olmasa da o yillarda kullanirdik. yine de hademe iyidir.
 • her gün güya temizledikleri sıra

  okulda tam olarak 2 kadın ve 3 erkekten oluşan topluluk benim için. aylardır temizlik için yalvardığım insanlar ayrıca. 1 2 kez pis bez ve paspaslarla temizlik yaptılar. sınıfımı.

  çünkü çok işleri var. sığınakta çay sigara yapmak gibi. aylardır insan aynı işi yapmaktan bıkmaz mı? bıkmaz

  bugün kendi sınıfımı temizlerken ben, "şurayı da temizle ehehe" diye dalga geçmesine rağmen muhatap olmadığım insanlardan biri.

  yok bu kampanya değil. bimer'den hem mail hem de 150'yi arayarak şikayet edebilirsiniz. çözümü kolay.

  edit: arakladığım yeri silmek için bulduğum temizlik suyundan dolayı kusan, kusarken elimi tutan öğrencim için bunlar. kustuktan sonra öptü de, neyse