şükela:  tümü | bugün
 • ayni isme sahip 3 farkli ingiliz savas gemisinden ikincisi. adini ayni adli ingiliz krali'ndan alan dreadnought sinifi, zirhli savas gemisi.

  1911'2de suya indirilmis, jutland deniz savaşı'na katilmis, 1926'da hizmetten cikarilmis.
 • ingiliz "king george v sınıfı" savaş gemilerinin ilki ve aynı zamanda sınıfa adını vereni. 1939'da suya indirilmiştir ve bu sınıftan 5 adet gemi yapılmıştır:

  hms king george v
  hms prince of wales
  hms duke of york
  hms anson
  hms howe

  bu sayılanlardan ilk 3'ü ii. dünya savaşında almanlara karşı aktif bir biçimde savaşmıştır. king george v, hms rodney ile birlikte bizzat bismarck'ın batırılışında başrolü oynamıştır. hms prince of wales, hms hood ile bismarck'ı danimarka boğazı'nda sıkıştırıp çok sağlam dayak yemesine rağmen çelme takıp yavaşlatmıştır. hms duke of york ise bizzat scharnhorst'u batıran gemidir.

  bu sınıftaki savaş gemilerinin yukarda saydığım 3 tanesi özellikle çok bilinir. ama bilinmeyenleri de bir o kadar ilginçtir: "king george v sınıfı" savaş gemilerinin ön ve arkadaki ana taretleri 4 topluydu ve bundan ötürü dönüş-atış sırasında sürekli arıza meydana gelmekteydi. denmark strait muharebesinde bismarck ve prinz eugen89% ve 85%'lik atış oranıyla savaşırken hms prince of wales sadece 74%te kalmıştır. bunun sebebi hem ön hem arka 4'lü taretlerinin arıza vermesi olmuştur. ön taretinin ek sorunlarından biri sürekli olarak su alması iken arka tareti de 20. salvoda kilitlenmiştir ve bu iki adet 4'lü taret beşerli değil de 3'erli salvolar yapmıştır. daha hms hood batarken, hms prince of wales'in 14 inch'lik 10 ana topunun 5 tanesi devre dışıydı.

  yine bismarck'ın son savaşında hms king george v de aynı sıkıntıyı yaşamış, topları ya kilitlenmiş ya da devre dışı kalmış, birçok saolvosu da yakın mesafeye rağmen tamamen ıska geçmiştir. onun da a taretindeki 2. ve 4. topları, b taretindeki 2 topu ve arka taretindeki 2. topu da devre dışı kalarak ana ateş gücünü 50% düşürmüştür.

  her ne kadar hafif olsun hızlı olsun diye yapılmış olan bir sınıf olsa da, denizcilik mühendisliğindeki parlak fikirlerle inşa edilmiş bu savaş gemilerinin silah sistemleri almanların ve japonlarınkilerin çok çok gerisinde kalmıştır.