şükela:  tümü | bugün soru sor
  • işbu enty gerçek olaylardan alınmıştır.

çok da uzun olmayan bir süre önce öyle icap ettiği için istifamı basmıştım yine. akabinde iş beğenmemem, işin beni beğenmemesi sebepleriyle uzun sayılabilecek bir dönem aylak gezdim. kredi kartı limitim de biraz yüksekti, ne ettiysem biraz taktım ve çoğu yalnız yaşayan istanbullu'nun bir gün tadına bakacağı yasal takip sürecine alındı benim kart borcu. başlıkda konusu geçen hukuk firması ile hukukumuz bu süreçte başladı.

ödemelerimi yapıyorum, bir ay bir fakirim bir fakirim öyle böyle değil. tabi ki ödeme günü arandım, 15 gün kadar süre istedim. 1. görüşme ok, güzel güzel konuşup kapattık. ertesi gün tekrar arandım. ancak bu kez konuştuğum kişi çirkef mi çirkef bir hanım kızımızdı. çirkef derken abartmıyorum, öyle ki normalde hanımların kredi seviyesi 3-5 derece fazladır bende adamlara göre. ama bu başka bir şeydi, konuşmayan anlayamaz. küfürleşmenin bir kaç tık altı bir sohbet sonunda kapattık. vermeyeceğim borcumu gelip alın diye koydum postayı.

derken kısa bir süre sonra işe girdim. bu arada bu arkadaşlar 7 sülalemi aramışlar. yine bu çirkef hanım aradı. ama aradığı gün tüm gün sinirli oluyorum, öyle düşman başına musallat olası bir şey. borç da fazla bir şey değil, şu anki maaşımın yarısı kadar.
    neyse borç bitti, son bir para kaldı. x lira, ancak benim hesaplamalarıma göre istenilen para çok fazla. mail ile kalan borçlarımın hesabını içeren bir mail istedim. bana dosyamın icra müdürlüğünden alınmış "kapak hesabı" denilen resmi belgeyi gönderdiler. dedikleri gibi fiyat x lira.

ancak bunların çakallık yapacaklarından fena halde şüphelendiğim için kendim gittim icra müdürlüğüne dosyamı kapatmak için. ve bingo! bana teblig edilen resmi evrakda bulunan paranın yarısı kadar ödeme yapıp dosyamı kapattım.

ancak şöyle bir durum vardı. iki tane resmi evrak vardı elimde, birisi benim aldığım evrak, diğeri avukatın bana gönderdiği evrak. iki gün arayla alınmış iki farklı sonuç .iki ihtimal vardı, ya avukat resmi evrakta sahtecilik yapıyordu, ya da bu bana verilen hesaplama yanlıştı.

ertesi gün tekrar adliyeye gittim. avukatın bana verdiği resmi evrağın icra müdürlüğünden çıkmış olduğunu doğruladım! ve bana söylenilen şu. "önceki hesap yanlış olmuş". belgeleri alıp savcıya çıkıp gösterdim(orası da apayrı bir macera oldu konu dağılmasın diye anlatmıyorum) savcının da dediği de şu "birini yanlış hesaplamışlardır"

çıkardığım tezgah teorisi-
    kurbanın, yani borçlunun atıyorum 1000 tl borcu vardır. ancak avukat sizden 1500 tl ister. avukat dosyayı kapatırken 1000 tl'yi öder, 500 tl de kul hakkı olarak çocuklarına kalır. şayet borçlu biraz kıl biriyse ve yasal belge talep ederse icra müdürlüğündeki birisi ile anlaşıp borcunu fazla gösteren bir resmi belge alınır. bu şekilde döngü tamamlanır.

işin garip tarafı bu teori bana göre apaçık bir çeteleşme şeması. ama sanırım bu yazdıklarımın hepsi legal hepsi caiz, hepsi helal.

edit: typo