*

şükela:  tümü | bugün
 • gerçek adı ho-ix dur. horten kardeşler (reimar ve walter horten) tarafından dizayn edilip alman hava kuvvetleri komutanı göring'in, 1000 kg taşıma kapasitesi, 1000 km/s hız, 1000 km menzil (3x1000 bomber) saplantısını karşılamaya yönelik dizayn edilmiş bir uçaktır. me 262'de kullanılan jumo 004 motorlu olan ho ix prototipi 2 saatlik uçuştan sonra jet motorunu yakıp uçak düşünce proje iptal edilmiştir. aslında bmw 003 ile uçması planlanmış ama bmw 003 yetişmediği için denemeleri jumo 004 ile yapmak zorunda kalmıştır.
 • kanat genişliği 16.76 m, uzunluğu ise 7.47 m olan tek kişilik jet uçağı.
 • ikinci dünya savaşının sonlarına doğru ortaya çıkmış ve görünmezlik teknolojisini ilk kullanan uçaktır ancak aktif olarak savaşta kullanılmamıştır.bu uçak ile ilgili national geographic tarafından hazırlanan bir belgesel de bulunmakta.

  http://tiny.cc/uls2o
 • ikinci dünya savaşı alman savaş bilimindeki ilerlemenin en güzel örneklerinden biri olan uçaktır.görüntüsü özellikle o dönemdeki uçaklarla kıyaslayınca çok farklı ve güzeldir.ayrıca b-2 spirit'lerin hiçbir şey için olmasa bile(diğer yönlerdede öyle benim için) şeklen atası olan uçaktır.şöyle normandiya çıkarmasında çıkarma gemilerine bunlardan on tane saldırdığını düşününce insan garip oluyor.ama malesef prototipten öteye gidememiş uçaktır kendisi.
 • şaka gibi fütürizm, almanların ikinci dünya savaşında yaptıkları silahlar tasarımlar ufoların gizemi gibi acayip konulara ilham verecek kadar fantastik.
 • tam stalingrad'ı düşüremedikten sonra kınayı ananın amına yak durumu. ağır bombardımanın çok gerekli olduğu ingiltere hava savaşı ve stalingrad'ı stukalarla, bf 110'larla bombalayıp zafer uman adamlara başka ne diyebilirsiniz ki?

  stealth'se bildiğin kaynak israfı. ingiltere hava savaşı, bombardıman uçakları radara yakalanıyor diye değil alman hava kuvvetleri kurmay heyeti stratejik hedef belirlemede zaaf gösterdiği için kaybedildi. doğru hedef belirleme ve doğru silahla vurma işini kotarabilselerdi ho 229 gibi çağının çok ötesinde bir uçağa gerek yoktu. mühendislerinizin harikalar yaratması takdir edilecek bir durumdur ama stratejistleriniz de birşeyler yaratamazsa ikinci dünya savaşı almanyası gibi şapa oturursunuz.
 • almanya'da ele geçirilen yegane örneğine ait resimler ;

  https://www.warhistoryonline.com/…these-before.html
 • retro ve fütüristik denilebilecek bir versiyonu (bkz: wolfeinstein the new order) adlı oyunda görülmektedir.
 • hitler gencligi tarafindan yetistirilmis iki muhendis olan horten kardeslerin savasin sonlarina dogru goring'e kabul ettirip fon ve yardim aldiklari proje ucak. bir tanesi ucmus ama kontrol sistemlerindeki bir problem ile motorlardan birinin pert olmasi sonucu cakilarak pilotu oldurmus.

  son zamanlarda facebookta kotu bir photoshop ile ustunde turk bayraklari, isik hizini gecen ucak seklinde lanse edilen cisimdir ayni zamanda.

hesabın var mı? giriş yap