şükela:  tümü | bugün
 • fransaya güney vietnama ve abdye karşı otuz yıl boyunca direnmiş ve vietnamı zafere ulaştırmıştır
 • vietnam dilinde ışığa kavuşturan,aydınlatan demektir.vietnam'ın cumhurbaşkanlığını da yapmış kişi,namı diğer ho amca.
 • (bkz: vietminh)
 • ho amca..vietnam savaşında sam amcanın eline iyice vermiş olan sevgili amca..
 • ırak'ta yeni bir dona bürünmüş şekilde halka gözükecek evliyadan biri. (bkz: don değiştirme)
 • vietnam savaşı sırasında kuzeydeki komünist kuvvetlerin lideri olan ho chi minh, savaşın bitiminden altı yıl önce, 1969 yılının eylül ayında öldü. ulusal kahraman sayılan ve yandaşlarınca -sevecen bir hitapla- ho amca diye anılan bu kişi, vietnam'ın bağımsızlığı için kavga vermişti. sade ve alçakgönüllü bir kişiliğe sahip olan minh, öldüğünde yakılmasını ve küllerinin üç küpe konarak ülkenin kuzey, orta ve güney bölgelerindeki tepelerin doruklarına gömülmesini vasiyet etmişti.

  ama ölümünün hemen ardından, birlikte mücadele verdiği vietnamlı dava arkadaşları ve danışmanları bu önderi, tıpkı moskova'daki lenin gibi mumyalatmak üzere sovyet uzmanlardan yardım aldılar. “vietnamlıların, görsel bir sembol olarak bile olsa ona ihtiyaçları vardı” diyor ho chi minh biyograflarından william duiker.

  ho chi minh'in 1945'te ünlü bağımsızlık bildirgesi konuşmasını yaptığı ba dinh meydanı'nda bir anıtmezarın yapımına başlandı. bu önder günümüzde -halkın görebilmesi için- bir camekân içine yerleştirilmiş naaşıyla granit bir binanın içinde yatıyor.

  —christy ullrich
 • " bir daga ciktin mi bir yenisi gorunur uzaktan " sozuyle beni fazlasiyla etkilemis olan *sair devrimci...
 • nam-i diger ho amca ...anti emperyalist vietnam halk savasinin onderidir. bu savasi basariya tasiyan vietnam isci partisinin kurucusudur. bugun altettigi abd bile onun askeri ve onderlik dehasini kabul etmektedir.

  (bkz: vietnam savasi)
  (bkz: vietminh)
  (bkz: vietkong)
 • kendisi ayrica yetenekli bir bahçivandir. hanoi'de kaldigi mütevazi evin bahçesini kendi yetistirdigi bitkilerle süslemistir. tek katli dimdizlak evinin 20 metre ilerisinde bulunan baskanlik sarayinda kalmayi reddedip, bahçe içindeki, daha sonra üstüne bir asma kat çiktigi, bir daktilo iki lenin üç marx kitabindan, bir adet de yataktan mürekkep evcagizinda kalmayi yeglemistir. botanik meraki sadece bir hobi olmamistir aslinda, o yetistirdigi güzelim agaçlar kendisine bir suikast girisiminde güvenlik agi saglamis bir nevi kamuflaj görevi görmüstür. bahçesinde bir passion fruit agaci altinda oturup gülümseyerek sigarasini tütürdügü fotograf iç burkucu derecede güzeldir. büyük adamdir vesselam.