• öncelikle (bkz: #61571203)).

vietnam'ın ankarası. (istanbul'u da hanoi diyebiliriz herhalde.) sonradan yapma bir şehir görünümünde. başkent havası vardır ama başkent değildir :) çok fena egzoz kokar. hanoi'ye göre daha "modern"dir, süpermarketler fastfoodçular ganiyledir. sovyet bayrağıyla starbucks'ı aynı karede yakalayabilirsiniz. tayland kadar olmasa da barda yaşlı amcaları güzel kızlarla görebilirsiniz. (tüm bunlar hanoi için geçerli değil.) yine ingiliz ve backpackerların uğrak yeridir, gençseniz hostelde kalın mutlaka.

yemek olayını ben seyyar satıcılardan öğün başı ikişer tane tavuklu/etli sandviç alarak hallettim ki seyyar alırsanız 0.66$ (şu an 1.8 tl, ileride ne olur bilemem) dükkandan alırsanız da maks iki katı olur. benim mideme bir şey olmadı, tadı da güzeldi. bir kere de arkadaşın önerdiği etli çorbayı deniyeyim dedim ama tadı berbattı, asya yemeklerine alışkın olduğum halde sevmedim, boşverin. otantik bir şeyler arıyorsanız boş verin kendinizi tayland'ın deniz mahsüllerine veya malezya'nın hint yemeklerine saklayın. fast food olarak da jollibee (bayağı) ucuz ve güzeldir.

şehrin içinde pek bir halt yoktur. asıl olay tur şirketlerinden aldığınız turlardır. turlar oldukça ucuzdur, "biz iki arkadaş toptan tur alacağız bize en son ne olur." derseniz güzel fiyatlar yakalayabilirsiniz. cu chi tünellerine ve mekong deltasına gidin zamanınız varsa.

daha ayrıntılı resimli günlük yazıları için.
  • motosikletli kapkaççılar, turistleri kollayıp kaşla göz arasında boynunuzdan kolyenizi ya da omzunuzdan çantanızı çekip uzaklaşabilir. 2 ayrı arkadaşımın son zamanlarda başına gelen olaylardır bunlar o yüzden sokakta çok dikkatli olunması gerekir. polis de bu duruma -sanırım bu vakaların çok olmasından dolayı- çok alışmış gözükmektedir.
  • para verip asla gitmeyeceğim şehirlerden biri daha. iş için gittim yine yıllar sonra yine havasından, kaosundan yılıp geldim. tek iyi yani çeşitli meyve ve taze coconut suyuna erişim :)
    daha önceki seyahatlerimde de bolca gezdim, iyi ağırlandım bu arada. şahsi fikrim dünyada görülmeye öncelik verilecek çok daha fazla şehir var , kısıtlı bir bütçeyle seyahat ediyorsam tercihim olmazdı. ha paranız çoktur orayı da gidin görün tabi.
  • fakirligin sokaklarda gozle gorulup elle tutulur hale geldigi, yardimsever,guleryuzlu insanlarin yasadigi,motor seli trafikte karsidan karsiya her gecisinizde zafer kazanmis hissettginiz sehir.ayni ekolde sayilabilecegi cin'den cok daha ucuzdur,en azindan simdilik, ve bu sehirde canli muzik yapilan pek cok barda kubali sarkici ve danscilar sahne aliyor,sanirim komunizm kardesligi nedeniyle kolay calisma izni alabildikleri icin.
  • adını devrimci önderleri ho chi minh'den alan vietnam kenti.. daha çok saigon olarak bilinir.. hatta paul hardcastle'in şarkısında da* bu şekilde geçer bolca..
  • ho chi minh, vietnam’ın en büyük şehri ve eski başkenti. 1975 yılına kadar adı saigon’du bundan dolayı halen çoğu kişi buraya saigon der. kuzey vietnam savaş boyunca komünizmden hiç kopmadığı için halen net bir şekilde batılı yaşam biçiminden farklıyken ho chi minh’in hem mimarisi hem de sosyal yaşamı uzun süren amerika işgalinden dolayı hemen farklılığını ortaya koyuyor. ho chi minh’de yaklaşık 12 milyon kişi yaşıyor ve burası aynı zamanda vietnam’ın ticaret merkezi. asyaya dair en klasik yaşam başkent hanoi'dedir ancak vietnam'a yerleşilecekse adaptasyonu en rahat şehir ho chi minh'dir. detay bilgi için buradan buyrunuz ho chi minh kenti
  • (bkz: saygon)
  • güneydoğu asya'da yaşadığım en kötü şehir. eğer ucuz fuhuş veya kötü kalitede uyuşturucu arayışındaysanız, ya da her gün dolandırılmaya çalışılmak istiyorsanız, gideceğiniz adres burası. hanoi'ye gidin ya da vietnam'ın kuzeyindeki herhangi bir şehre gidin, ama buraya gitmeyin.

gidiyorsanız da üç basit tavsiyem var:

sakın bar veya kulüpte kapalı şişe dışında bir şey içmeyin.
    taksimetre açıkmış kapalıymış, hepsi dolandırıcı; her türlü aldatıyorlar. grab uygulaması dışında taksi kullanmayın.
    akşamları sokaklarda o köşelerde oturan üstü çıplak, dövmeli adamlarla göz göze gelmemeye çalışın.

son olarak polisler rüşvet konusunda çok hevesli sadece ulu orta teklif etmeyin, tabi omzunda 3-5 yıldız olan adamada gidip para teklif etmeyin.
  • istanbuldan kotu trafigi olan nadir yerlerden biri. bu sehirde karsidan karsiya gecmek her seferinde bir kumar. buraya gitmisken mutlaka cu chi ye ugramak lazim.
  • eski adı saigon olan vietnam'ın en büyük şehri.
hesabın var mı? giriş yap