şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce aldatmaca. basliginda hede hede kelimesi gelen mailleri acmayin , cok tehlikeli, format atiyor ucuruyor, gocuruyor hem de ibm ve microsoft yayinlamis bunu diye ortaligi velveleye vermeye yarayan e-mailler ile dolasan, bilgisayardan biraz anlayan birisiyseniz size de forward edilen, forward edeni morartmaktan sadistce zevk aldigim uydurma yazilara verilen isim.
 • (bkz: hurafe)
 • en cok rastladigim versiyonu sudur: "hotmail kullanilmayan accountlari silecek. kim accountunu kullaniyor diye anlamak icin bu mail zinciri baslatildi. bu maili tum arkdaslarina forward et ama diger adresleri silme*. mail hotmail yetkilileri tarafindan izlenecek ve kimlerin accountunu kullanip kullanmadigi anlasilacak"
  buna kanip maili icinde 40-50 adresle saga sola forward edenler var ya!
 • (bkz: tevatur)
 • (bkz: asparagas)
 • tarihteki ilk örnekleri yarım insan vücuduyla yarım balık vücudunun birleştirilip deniz kızı diye yutturulmasıyla başlayan, sonrası malum, cadılar, ufolar, tanrılar'la devam eden kandırmaca..`.`
 • aşağıdaki adreste, "bu mail 3 gün içinde 100.000 kişiye ulaşmazsa icq paralı olacak.!!!" ya da "bu maili her forward ettiğinizde kanserli küçük bir kız 0.02 zimbabwe doları* alacak" (tabii altında da "konu önemli forvırtla! uyarısıyla beraber.) gibi mesajların ingilizcelerinin bulunduğu site var.

  http://hoaxbusters.ciac.org/
 • psikolojik virüs diye adlandırılan virüs şekli.sadece saçma sapan zincirleme mesajlara yol açar.bir örneği için:

  sag bitte all deinen kontakten, die du in deiner liste hast,
  dass sie den kontakt "beavis" nicht annehmen sollen. es ist
  ein virus, der deinen computer formatieren wird und auch wenn
  einer deiner kontakte ihn erwischt, wirst du davon betroffen
  sein. also kopiere dies hier und schicke es an all deine
  kontakte aus deiner liste weiter, sodass alle gewarnt sind.
 • bir örneği:

  <<"bu mail bana birkaç dakika önce ulaştı ve öylesine iletmek istedim:
  normalde bu tarz haberleri iletmiyorum, ama bu haber iyi bir arkadaşımdan, avukat olan kız arkadaşımdan geliyor ve iyi bir fırsat gibi görünüyor. o, doğru diyorsa gerçekten doğrudur. en azından insanın kaybedecek bir şeyi yok.

  bana şunları anlattı:
  avukatım ve yasaları biliyorum. bu bir gerçek. aldanmayın, aol ve intel, aynı pepsi cola'nın kısa süre önce general elektrik ile yaptığı gibi, mahkeme karşısına çıkmaktan ve milyonluk tazminatlardan korktukları için sözlerini tutuyorlar.

  sevgili arkadaşlar lütfen bunu bir şaka olarak görmeyin. bill gates şu an servetini dağıtıyor. buna karşılık vermezseniz ileride bunun için pişman olabilirsiniz. windows hala en sık kullanılan program. microsoft ve aol şu an bu metin ile bir deney yapıyorlar (e-mail beta test). bu maili arkadaşlarınıza gönderdiğinizde microsoft iki hafta boyunca izini sürebilir ve sürecektir. bu maili ileten her kişi için microsoft 245 euro ödeyecektir.

  bu maili gönderdiğiniz ve bunu devam ileten her kişi için microsoft 243 euro ödeyecektir. bu maili alan üçüncü kişi için ise microsoft 241 euro ödeyecektir. iki hafta sonra microsoft size posta adresinizi teyit etmeniz amacıyla size ulaşacaktır ve size bir çek gönderecektir.

  saygılarımla,
  charles s. bailey
  general manager field operations
  1-800-842-2332 ext. 1085 or 904/245-1085 or rnx 292-1085 mailto:charles_bailey@csx.com"

  bunu kandırmaca gibi düşündüm, fakat bu maili aldıktan ve ilettikten iki hafta sonra microsoft benden posta adresimi istedi ve 24800 euro'nun üzerinde bir çek aldım. bu test bitmeden önce cevap vermelisiniz. sizden biri bu imkana sahipse bunu değerlendirsin. bill gates için bunlar bir reklam kampanyasının masrafları. lütfen bu maili mümkün olduğu kadar çok
  insana iletin. en azından 10000 euro almanız gerekir. bize de bir faydası olmasaydı bu mailin iletilmesine katkıda bulunmazdık. babamın bir tanıdığı birkaç ay önce buraya kendini ekledi. onu en son gördüğümde bana çekini gösterdi. üzerindeki tutar, toplam olarak 4324,44 euro idi. intel için çalışan, yakın arkadaşlarımın teyzesi patricia teyze daha yeni bu mailin iletilmesi için 4543,23 euro'luk bir çek aldı. dediğim gibi yasayı tanıyorum ve intel ve aol'in kendilerini dünya çapındaki
  en büyük hizmet şirketi yapacak bir füzyon üzerinde çalıştıkları doğru ve en çok kullanılan program olduklarını garantilemek için bu testi uyguluyorlar.>>

  saçmalığın kanıtı için:
  http://www.hoax-slayer.com/…money-giveway-hoax.html
  http://www.museumofhoaxes.com/…forum_comments/1714/

hesabın var mı? giriş yap