şükela:  tümü | bugün
 • 1997 kışı..

  kitapçıya giren uzun boylu, kumral, zayıf, sırt çantalı ve lise formalı çocuk raflara doğru ilerler kararlılıkla.. o yıllarda "fantastik edebiyat" denen nane memlekette henüz pek bilinmediğinden çevirisi yapılmış alabileceği kitaplar iki elin parmaklarından azdır.. raflara bakar.. o zamana kadar parasını hiç kitaba yatırmamıştır.. hep ondan bundan ödünç alıp okumuş, otlakçının kralı olmuştur.. ama bu sefer durum farklıdır.. sahip olması gereken kitap büyülüdür..

  kapağında kızıl bir ejder silueti olan yeşil kitabı eline alıp evirir, çevirir.. kendine ait ilk kitabı..

  ve bir daha hayatı hiç bir zaman eskisi gibi olmaz..

  "...aslında garip bir şey, ama sahip olunan güzel şeyler ve geçirilen güzel günler hemen anlatılır biter, dinlenmesi pek keyifli olmaz; ancak rahatsız edici, soluk kesici ve tüyler ürpertici şeyler güzel öykülere dönüşürler ve her zaman anlatılır dururlar. o harika evde çok uzun bir süre en az ondört gün kaldılar ve ayrılması çok güç geldi. bilbo o evde -bir büyünün onu beladan uzak evine, hobbit kovuğuna götürmesini umduğu halde- memnuniyetle sonsuza dek kalabilirdi. yine de burada kalışları hakkında anlatılacak pek az şey vardı..."

  hobbit, s. 63

  ------
  düzeltme: typo
 • elinde kolunda ve ayağında killardan bir yumak bulunan killi göbekli mini insanlar.
  çevremizde de görebiliriz dikkatli bakarsak.
 • yüzüklerin efendisi filminin hikayesi göz önüne alındığında;

  - en cesuru, samwise gamgee (örümcek ve tek başına yaptığı kule baskını),
  - en ork ve witch king katili, merry,
  - en tower guard, pippin,
  - en zavallı ancak kahraman ilan edilen ise, frodo,

  olan bir orta dünya kavmi.
 • peter jackson'un filmlerini hiç beceremediği seri.
  --- spoiler ---

  bilbo bir taş atmak suretiyle bir ork öldürdü bir ara.
  --- spoiler ---

  daha da bir şey demiyorum.
 • kanımca tolkienin küçücük, önemsiz görünenlerin bile tüm dünyanın kaderini değiştirebileceğini göstermek amacıyla kullandıgı tür. piposever,kıllı, tembel ve obur olurlar, çok sevimli görünseler de aralarında kötü kalplileri, dedikoducuları da mevcuttur.
  bu arada peter jackson yüzüklerin efendisinden sonra hobbitin de filmini cekecekmiş, buna liv tylerı nasıl yerlestirir,merak konusu..
 • bööle ufak tefek, bi boka yaramayan anca etrafta fiti fiti gezen şebek gibi yaratıklar.
 • 4 yaşındaki oğlumu az önce okuyarak uyuttuğum masal. bir achievement daha geldi. çocuk hobbitle cüce arasındaki farkı biliyor lan. elfler ormanda yaşar diyorum, ben ormandan korkuyorum diyor. cüce çıkmasın da başımıza.
 • "bilbo dövüşmek zorundaydı. pis yaratığı bıçaklayıp, gözlerindeki ışığı söndürmeliydi. yaratık onu öldürmeye niyetliydi. hayır, bu adil bir dövüş olmazdı. bilbo artık görünmezdi ve gollumun kılıcı yoktu. zaten gollum da bilboyu hiç ölümle tehdit etmemişti. üstelik sefil bir halde ve çok yalnızdı, kaybolmuştu. bilbo'nun yüreğinde dehşetle karışık bir merhamet dalgası belirdi" hepimizin orta dünyadan öğreneceği çok şey var..
 • gerçeküstü hiçbir şeye tahammülü olmayan bir annem var. işte ben de nasıl olduysa tamamen tersi bir çocuk oldum. annem çocuğu okusun diye alır kemalettin tuğcular, ömer seyfettinler... bu çocuk okumaz kitap bir türlü. 11 yaşıma kadar baştan sona okuduğu bir kitap yok. sonra arkadaşım hobbit diye bir kitap verdi. ilk dört bölümü aylara yayarak tam da anlamayarak okudum. sonra bilbonun dumanlı dağlar serüveni başladı. gollumla karşılaşıp yüzüğü aldığı bölüm. o yüzükte bir hikmet var. resmen büyülendim. kitabın kalanını 2 günde okudum. hızımı alamadım yüzüklerin efendisine başladım. o senelerden üniversiteye kadar oldukça fazla kitap okudum. annemin şansına çoğu gerçeküstü. geldim kaç yaşıma hala sci-fi, fantastik kitap, film peşindeyim. bu yüzden hobbitin anlamı büyük benim için. devamında yüzüklerin efendisiyle kurulan o mükemmel orta dünya falan bir yana, kendi başına mükemmel bir kurguya sahip fantastik roman. nicelerini okudum, izledim bunun gibisini görmedim.
 • tembelliklerini kiskandigim tur.