şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2006 itibariyle atatürk orman çiftliğindekilerin aylık kirası su hariç 45 ytl'dir.
 • ankara'da hobi bahçeleri varmış diye araştırırken karşıma çıkan gazete haberlerine göre işgüzar bir vatandaşın dava açması sonucu atatürk orman çiftliğibünyesindekiler kaldırılmış. kısıtlı arama tarama sonuçlarıma göre, ankara'da bulunmayan şey.
 • farmville'in gerçeği gibi bir şey.
 • yıldız teknik üniversitesi davutpaşa kampüsünde de hayata girmiş projedir.

  ayrıntılı bilgi için:
  http://yildiz.edu.tr/…_2011_kİtap_24_şubat_2011.pdf

  bakalım farmville'de harikalar yaratan genç arkadaşlarımız buna ne kadar rağbet gösterecekler.
 • izmirde buca göletde bulabilirsiniz bunlardan.
 • ankara'da özellikle ayaş ve gölbaşı taraflarında yoğunlaşmaya başlamış alternatif yaşam öğesi. topraktan uzak kalmış, şehre bağımlı kalmış günümüz insanının tek kaçamağı.
 • bursa'da alaaddinbey mahallesinde tarımsal amaçlı küçük bahçeler ismi ile 2006 yılında lansmanı yapılmış olan sosyal rekreasyon alanı mevcuttur. 100 - 150 m² büyüklüğündeki arazinize maksimum 15 m² büyüklüğünde ahşap bir ev yapıyor ve canınız istediğinde orada konaklayabiliyorsunuz. toplamda 200 civarı parsel mevcut ve hepsi de dolu. domates biberden tutun da, avokado yetiştiren bile var. kent keşmekeşinden sıkılan bünyelerin bir numaralı vitaminidir.
 • bir zamanlar kocaeli- yahyakaptan'da da bulunan bahçeler. belediyeden yıllık kiralanıyordu, sonraki yıl için öncelik tanınıyordu. komşumuzun vardı sonra bize devretmişti. babam, emeklilik sonrası yıllarca güzel oyalanmıştı.
  salatalık, domates, biber vs bir sürü şey yetiştiriliyordu küçücük bahçede. çok güzel ve stres atılan bir yerdi.
  şimdi üzerine lüks villalar yapıldı.
 • schreber bahçeleri

  almanya'da 19. yüzyılın ortalarında başlayan politik bir hareket sonucu olarak elde ettikleri haktır. fakirlerin yaşam kalitesini yükseltmek için, belediyeye ait arsalar, küçük bahçelere bölünerek yıllık olarak kiralanır. bu bahçelerin kiraları üstten limitlidir. sanırım şu an için yıllık 200 euro.

  bu bahçelere olan ihtiyaç, sanayi devriminin ardından, kırsalda yaşayan insanların, daha iyi yaşam için kentlere akın etmesi üzerine ortaya çıkıyor. ama gerçek şu ki, kentler aslında göçmen işçilere bir şey vaat etmiyor.

  işçiler, kötü evlerde, beslenme yetersizliği çekerek yaşıyorlar. çocuklar güneş yüzü görmeden, karanlık evlerde büyüyor. bahçeler işte burada devreye giriyor. amaç, fakir insanlara kendi yiyeceğini yetiştirme olanağı sağlayarak, hayat kalitelerini yükseltmek.

  bu bahçelere giden yol, 1864 yılında leipzig'deki schreber hareketi ile başlıyor. halk, çocuklarının oynayabilyeceği ve güneşlenebileceği parklar için örgütleniyor. kilise ve belediyeler, kendi arazilerinden park alanları oluşturuyorlar.

  (bu bahçeleri okurken, bir yandan da aklınızda, 20 yıl içerisinde patlak verecek olan, kırlarda bayırlarda dal taşak kültür fizik hareketleri yapan alman naturistleri aklınızda tutun lütfen. konuyla alakası yok ama 20 yıl içinde insanlar güneş daha fazla güneş diyecekler)

  daha sonra bu bahçeler, dalga dalga almanca konuşan tüm ülkelere yayılıyor.

  ancak bu bahçelerin önemi 1. dünya savaşı sırasında ortaya çıkıyor. kırsaldan kentlere gıda sevkiyatı durma noktasına gelmişken, şehirler schreber bahçeleri sayesinde ayakta kalıyorlar. bunun üzerine 1919 yılında küçük bahçeler kiralama yasası çıkıyor. bugün sadece berlin'de 833 tane küçük bahçe kompleksi bulunmakta.

  beton ya resullullah diyen türk dincileri gitsin, yerine kilise arsası üzerine bahçe kuran alman dinciler gelsin.

  ah bir de kırda bayırda kültür fizik haraketi yapan alman naturistler de gelsin. hiç kıvırmaya gerek yok

  (bkz: çıplaklık medeniyettir)

  ve kardeşim, sadece golf kapısının tok sesi ile almanya olunmuyor.

  biraz da daldaşak kültür fizik hareketi yapmak, çocukları güneşleneceği parklar istemek gibi kültürel ve politik hareketleri başlatmak; daha önce insanların yaşamadığı sorunları ilk kez deneyimlemek ve bunlara karşı çözüm üretmek; daha önce var olmayan kavramları oluşturmak ve bunları tartışmaya açmakla almanya olunuyor.

  sadece ihtaracat rakamları üzerinden yürürseniz varacağınız nokta hava kirliliğinin uzaydan gözüktüğü çin.

  bize gelince.

  ölmüşüz arkadaş ağlayanımız yok gebzeden selamlar.
 • her türlü hobi gibi istanbul'da bu da lükstür. öyle bir lükstür ki paranız olması yetmez.

  eşim bu bağ bahçe işlerine çok meraklı olduğu için şöyle evimize çok uzak olmayan bir hobi bahçesi edinelim dedik ama ne mümkün. gazi mahallesi arkasındaki kent ormanının içindeki bahçelerin hepsi dolu, üstelik gelecekte açılabilecek herhangi bir müsaitlikten de duyduğumuza göre torpil olmadan istiafde etmek mümkün değil. zaten etraftaki yoğun mangal dumanı sebebiyle huzurlu bir ortam da yok. bu nasıl memleket arkadaş, torpili olmayana hobi bile yok. arnavutköy'deki hobi bahçelerine bakalım dedik, 700 kişilik yedek listesi varmış; burada da karşımıza sıra çıktı. insan bahçe evine çok uzak olmasın istiyor zira trafik sebebiyle her hafta silivri veya beykoz'a gitmek de çok mümkün değil.

  bir ara kat bahçeli ev bakacak kadar dellendik ama onlar da istediğinizi ekip biçmenize izin vermiyorlar. ne yani, kat bahçesi için fazladan para ödeyip sonra da sitenin bahçıvanlığını mı yapacağız?

  biz yine balkonda saksıya devam. saksıda domates biber ne kadar oluyorsa artık.