şükela:  tümü | bugün soru sor
 • procrastination esnasında ya da focus bozuklugu, maymun iştahlılık, aşırı merak, "herşeyi bilcem ben banane" psikolojisi ve türevi nedenlerle yapılması gereken şeyin daha kolay yapılabilecegi bin bir çeşit yol varken, tekerlegi yeniden icat etmeye kalkıştıgınızda yaptıgınız şey.
  sonunda bir sürü sevgiliniz olur (bkz: processing) (bkz: max/msp) (bkz: supercollider) etc etc etc....
 • (bkz: rc model) gayet iyi bir yöntemdir bunun için.
 • tutkunu bulmana yardımcı olacağım ve bu ''sadece sevdiğin şeyi yap kanka'' klişesinden çok uzak olacak. hadi başlayalım.

  acı bir gerçek toplumumuzdaki bir sürü insan sıkıcı bir hayat yaşıyorlar. sevmediği işleri yapıyorlar, berbat pazartesinden bahsediyorlar, hafta sonunu beklemekten başka hiçbir şey yapmıyorlar.

  insanlar genelde yolun başında olduklarını ve bir şeylerin değişeceğini düşünüyorlar ama yapamıyorlar. senin bunu yapman gerek.

  öncelikle yapmak istediğin tüm şeyleri bir yere yaz ve onları yapmaya başla. şimdi bir çoğunuz ''peki sevdiğim şeyi bilmiyorsam nasıl yapacağım'' diyorsunuz. ben de ''bir şeyi denemeden ondan hoşlandığınızı anlayamazsınız'' diyorum.

  örnek bir bir liste yazıyorum. 1- kızıl bir kızla seviş. 2- güzel bir vücut yap. 3- gezmek. 4- blog yazmak. 5- ünlü biriyle ilişki yaşamak 6- dünyadaki en güzel memelere sahip olmak vs.. bunun gibi yapmak istediğin, olmasını istediğin veya başlayıp devam ettiremediğin şeyler. 10 maddelik bir liste çıkarmanızı istiyorum. 10 olmuyorsa 5 de olur 3 de hatta 1 de olur. 1 sıfırdan çok daha büyüktür. her seferinde hayat amacına daha da yaklaşacaksın. yazdıktan sonra yapacağın şey şu: dışarı çıkıp onu denemek ve bir şans vermek.

  mesela fotoğrafçılık yazdıysan dışarı çık ve fotoğraf çekmeye başla. kızıl kızları yazdıysan onlarla tanışmaya başla. ne yazdıysan ona göre atılacak ilk adımı at.

  ama şöyle bir durum var ki eğer fotoğraf çekmek istiyorsun diye pahalı bir kamera alırsan bir müddet sonra da fotoğraf çekmekten hoşlanmadığını anlarsan o kamera elinde patlar. bu yüzden deneyeceğimiz aktivitelere ilk başta en az yatırımı yaparak giriyoruz. güzel memeli kızların hesabını ödememek de buna dahil*. yaptığımız işi beğenirsek yavaş yavaş yatırım yapabiliriz.

  bir diğer nokta da tek bir hobi bulup sadece onu ilerletmeye oynamamalıyız. çünkü bir anda ondan sıkılırsak önümüzde bir iş kalmaz. ve dünyada binlerce aktivite varken onları tek tek elemektense onar onar elemek daha mantıklı. mümkün olduğu kadar çok şeyi deniyoruz. hoşumuza gitmeyen olursa çıkartıp yerine başka bir aktivite koyuyoruz.

  bir de boş durmamak meselesi var ki en basiti ama en önemlisi de bu. boş durmak yerine herhangi bir şeyleri denemek durduğunuz yerde bir şeyleri elemek ya da bir hobi edinmek konusunda çok çok yardımcı olur. boş boş durmayın bir şeylerle uğraşın.

  bu basit birkaç şeye dikkat ederek hobi edinmek konusunda hiçbir eksiğimiz kalmıyor. böylece can sıkıntımızı da sıkıcılığımızla birlikte çöpe atıyoruz. haydi gençler göreyim sizi. hayatınıza anlam katın.
 • yoğun tempoya sahip işi olan türk insanının genellikle yapamadığıdır. sabah 8, akşam 17 çalışma koşullarında ne zaman yemek yiyecek, ne zaman dinlenecek bu insanlar? hafta sonu cumartesi de çalışılıyorsa, kendine ayrılan zaman bir tek pazar günüdür. bu koşullara rağmen hobi edinebilen insan ya yalnızdır ya da gerçekten bu hayatı çok seviyordur.*
 • modern yaşam tarzının kaçış rampasıdır bir yerde. amatör neşelerden, amatör ruhdan, çocuksu isteklerden kopmamaya ihtiyacımız var.
  etrafınızdakilerin kem gözlerinden çekinmeden hatta onlara inat tutkularınızın peşinden gidin, yeni tutkular edinin efenim.