• tutkunu bulmana yardımcı olacağım ve bu ''sadece sevdiğin şeyi yap kanka'' klişesinden çok uzak olacak. hadi başlayalım.

acı bir gerçek toplumumuzdaki bir sürü insan sıkıcı bir hayat yaşıyorlar. sevmediği işleri yapıyorlar, berbat pazartesinden bahsediyorlar, hafta sonunu beklemekten başka hiçbir şey yapmıyorlar.

insanlar genelde yolun başında olduklarını ve bir şeylerin değişeceğini düşünüyorlar ama yapamıyorlar. senin bunu yapman gerek.

öncelikle yapmak istediğin tüm şeyleri bir yere yaz ve onları yapmaya başla. şimdi bir çoğunuz ''peki sevdiğim şeyi bilmiyorsam nasıl yapacağım'' diyorsunuz. ben de ''bir şeyi denemeden ondan hoşlandığınızı anlayamazsınız'' diyorum.

örnek bir bir liste yazıyorum. 1- kızıl bir kızla seviş. 2- güzel bir vücut yap. 3- gezmek. 4- blog yazmak. 5- ünlü biriyle ilişki yaşamak 6- dünyadaki en güzel memelere sahip olmak vs.. bunun gibi yapmak istediğin, olmasını istediğin veya başlayıp devam ettiremediğin şeyler. 10 maddelik bir liste çıkarmanızı istiyorum. 10 olmuyorsa 5 de olur 3 de hatta 1 de olur. 1 sıfırdan çok daha büyüktür. her seferinde hayat amacına daha da yaklaşacaksın. yazdıktan sonra yapacağın şey şu: dışarı çıkıp onu denemek ve bir şans vermek.

mesela fotoğrafçılık yazdıysan dışarı çık ve fotoğraf çekmeye başla. kızıl kızları yazdıysan onlarla tanışmaya başla. ne yazdıysan ona göre atılacak ilk adımı at.

ama şöyle bir durum var ki eğer fotoğraf çekmek istiyorsun diye pahalı bir kamera alırsan bir müddet sonra da fotoğraf çekmekten hoşlanmadığını anlarsan o kamera elinde patlar. bu yüzden deneyeceğimiz aktivitelere ilk başta en az yatırımı yaparak giriyoruz. güzel memeli kızların hesabını ödememek de buna dahil*. yaptığımız işi beğenirsek yavaş yavaş yatırım yapabiliriz.

bir diğer nokta da tek bir hobi bulup sadece onu ilerletmeye oynamamalıyız. çünkü bir anda ondan sıkılırsak önümüzde bir iş kalmaz. ve dünyada binlerce aktivite varken onları tek tek elemektense onar onar elemek daha mantıklı. mümkün olduğu kadar çok şeyi deniyoruz. hoşumuza gitmeyen olursa çıkartıp yerine başka bir aktivite koyuyoruz.

bir de boş durmamak meselesi var ki en basiti ama en önemlisi de bu. boş durmak yerine herhangi bir şeyleri denemek durduğunuz yerde bir şeyleri elemek ya da bir hobi edinmek konusunda çok çok yardımcı olur. boş boş durmayın bir şeylerle uğraşın.

bu basit birkaç şeye dikkat ederek hobi edinmek konusunda hiçbir eksiğimiz kalmıyor. böylece can sıkıntımızı da sıkıcılığımızla birlikte çöpe atıyoruz. haydi gençler göreyim sizi. hayatınıza anlam katın.
  • zor mudur 30 undan sonra :) şöyle terasta çiçek sebze yetiştireyim diyorum.
  • bir türlü giriş yapamadığım eylem türü. gerçekten bir hobi edinmek için nereden başlamak ve ne yapmak lazım çok merak ediyorum, bilgisayar oyunları bir ara gerçekten hobimdi ancak çok uzaklaştım ve artık eskisi gibi zevk vermiyor. film-dizi olayını da hobiden saymıyorum, irade ve istikrar gerektiren birçok eylem bana zor gelse de hobi edinebilmek cidden isterdim.
  • eskiden beri çizmeye, resime ilgim var ama karakalem tarzı değil de daha renkli şeyler çizmek istiyorum.
    her defasında boya fiyatlarını görünce hevesim içime içime kaçıyo ve hobime başlamadan bırakıyorum. üzücü.
  • edinmek istediğim hobinin bana maliyeti ortalama 15 bin tl, bu yüzden maddi manevi uygun bir zaman beklemek zorundayım.

astrofotoğrafçılık.

uzay ve gezegen fotoğraflarına bayılıyorum, takip ettiğim onlarca hesap var çpk güzel çalışmalar çıkıyor. ilk önce gezegen fotoğrafları sonrasında derin uzay fotoğrafları çekmeyi istiyorum. bakalım hayırlısı.
  • modern yaşam tarzının kaçış rampasıdır bir yerde. amatör neşelerden, amatör ruhdan, çocuksu isteklerden kopmamaya ihtiyacımız var.
    etrafınızdakilerin kem gözlerinden çekinmeden hatta onlara inat tutkularınızın peşinden gidin, yeni tutkular edinin efenim.
  • (bkz: rc model) gayet iyi bir yöntemdir bunun için.
  • procrastination esnasında ya da focus bozuklugu, maymun iştahlılık, aşırı merak, "herşeyi bilcem ben banane" psikolojisi ve türevi nedenlerle yapılması gereken şeyin daha kolay yapılabilecegi bin bir çeşit yol varken, tekerlegi yeniden icat etmeye kalkıştıgınızda yaptıgınız şey.
    sonunda bir sürü sevgiliniz olur (bkz: processing) (bkz: max/msp) (bkz: supercollider) etc etc etc....
  • akp dönemi türkiyesi'nde başarabilen varsa alnından öperim onu. yaşamakta zorlanıyoruz çünkü. çalışma saatleri yoğun, dolayısıyla zaman yok ve sürekli zamlanan temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünleri nedeniyle başka bir şeye bir hobiye ayıracak para yok.

ak parti türkiyesi'nin resmidir.
hesabın var mı? giriş yap