şükela:  tümü | bugün
  • insanı mutlu edecekse acımadan tercih edilebilecek yatırım türüdür.

lazım olur diye para biriktirdik de ne oldu sanki? hobilerle ezebiliriz bu paraları.

edit: (bkz: bir yazar başlık açıp niye kaçar)
  • çomarlık ile insan olmanın ayrımlarından biridir. insan kendisine zaman ayırır, o zamanda da hobisini yapar. çomar zaman buldumu öküz gibi yatar.

pahalı hobilerdense gelirinize göre, uygun masraflı olanlarını tercih edebilirsiniz.

edito: dünden beri bazı arkadaşlar yeşillendirdi sağolsunlar; kimisi küfretmiş, kimisi çemkirmiş falan. galiba kimimizin aklına hobi denilince yatçılık falan geliyor. ben direk kendimden örnek vereyim. evden işe giderken ve dönerken metroya/otobüse 1-2 durak öncesine gidip inip biniyorum ki yürüyüş olsun. öğlenleri çıkıp 1 saat yürüyüş yapıyorum, şöyle tempolu. metroda otobüste kitap okuyorum, öyle telefonda oyun oynamıyorum. akşam evde türk dizisi izlemek yerine kaliteli yabancı film/dizi izliyorum. çocuklar uyuduktan sonra maket yapıyorum.

benim aylık ayakkabı eskitme dahil hobi masrafım 100 tl nin altında. çomar demek belli bir siyasi görüşü savunan insan demek değil, insan olmayı başaramamış, körü körüne birşeylere bağlı, farklı bakış açılarından bakmayı bilmeyen yaratık demek. çomarlarda da haliyle hobi falan olmuyor, cehalet kötü şey. okumuş cahilleri de şu entry sayesinde gördüm çok şükür.
  • elektronik davul ve ıvır zıvırlarına 9 bin tl yatırmışlığım var. hala borçları bitmedi. baya zevk aldım ve işime yaramasa da (maddi anlamda) bir enstrüman çalmayı öğrenmiş oldum, orası ayrı.
  • yatıracak serveti olmayanların yapamayacağı eylem.
  • insan parayı niçin kazanır, neye harcar. bunun için.

(bkz: maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi)
  • evdeki yakışıklının lego hobisi var. her biri yüz lira ve üzeri. her ay bir tane aldırmadan rahat edemiyor. hayır koyacak yer de yok lego city delisi. bir ay oyalansa...o da yok. aldığı gün yapacak bitecek.
    “annesinin senelik binbeşyüz lirasını söğüşleyen evlat hobilerine konu olan servettir.”
  • hobime servet yatırıyorum ama aynı zamanda yatırım yapıyorum.evlerinizdeki dedelerden kalma plaklarınıza talibim.
  • bütçe sorunu olmayanlar için heveslenmiş der geçiştirilir ancak pek de rahat olmayan bütçeyle alındığında bi işe yarasın diye de düşünüyor insan, o hobiler günün birinde kazanç getirecekse neden olmasınmıştı? insanın kendi ruhuna yaptığı yatırımın bedeli olmaz bu da ayrı bi konu..