şükela:  tümü | bugün
 • çocukken merak saldığı her şeyi engelleyip, rehberlik edip çocuğuna hiçbir hobi edindirmeyen ebeveynler bence evlatlarına gelecek için en kötü miras olan can sıkıntısını hediye ediyor. sonra da boşluklar içerisinde kaybolan nesiller, sıkıntıdan saçmalayan bireyler ortaya çıkıyor.
 • harika resim yapardim ilkokulun ilk yillarinda. sonra anadolu lisesi, fen lisesi sinavlarina hazirlik, dershane kosusturmacasi, bos vakitlerde test çözme derken asla resim yapmadim. lisede resim derslerinde resim yapamaz durumdaydım. 35 yasimda tekrar resim kursuna kaydoldum, bu zamana kadar olmamis olabilir ama never too late
 • ben de böyle yetişen çocuklardan biri oldum. elalemin evladı yüzmeden kemana kursa giderken ben isteyince kah maddi sıkıntıdan kah biz bilmeyiz öyle şeyler modundan bir kurs-hobi edinemeden büyüdüm. daha doğrusu düşük bütçeli hobilere yöneldim el işi gibi. sonuçta pek bir şey olmuyor, yaş geçse de hobi ediniliyor her türlü. sadece o hobilerde profesyonelleşmeniz zorlaşıyor ileride, çocukken başlayanların kat ettiği mesafelere erişemiyorsunuz.
 • hobi olarak çocuk yetiştiren ailelerin çocukları.
 • bu konuda rahmetli babama çok kızgındım.
  lisede o kadar çok gitar çalmak istedim ki bana cevabı"ne yapacan gitarı çalgıcı mı olacandı"
  hatta o yılların başında arkadaşımın akordsuz dandik gitarını eve getirip saçma sapan çalma girişimlerim bile vardı.hani belki özenir de aldırırdı.ama yok almadı...
  peki ne oldu? üniversiteye başlayınca sağolsun o yıllar rahmetlinin gönderdiği harçlıklardan biriktirerek kendime bilinçsiz bir şekilde dandik bir akustik gitar alıp parmaklarım kanaya kanaya ,eğitim videoları oradan buradan çalmayı öğrendim.hoş lisede başlasaydım virtüöz bile olabilirdim belki ama hep kendime çaldım neden çünkü müzikten haz alan bir ailem yoktu.belki bu yüzdendir bilinmez topluluk önünde çalmaktan hoşlanmıyorum.

  edit:peki bundan edindiğim neydi?
  kendi çocuğumu böyle konularda yoksun bırakmamak ,onu destekleyeceğim.maddiyat olarak değil sadece.
  söylerdi hep "çocuğun olunca anlarsın"diye...
  evet, çocuğum olunca ne yapmamam gerektiğini anladım sayesinde.bunu da bana tecrübe edindirdiği için de kızgınlığımın yanında kendisine minnettarım.
  nur içinde yat koca adam...
 • buyuk hatadir lakin turkiye'de cokca gorulen cocuk cesididir. her insanin, cocugun bir hobisi olmalidir. muzik olur, resim olur, kitap okumak olur... her insan bir hobiyi cocukluk ya da genclik yillarinda kazanmalidir.
 • çocuğu kreatif enerjiden mahrum bırakmaktır. yetişkinlikte ev-iş arasına sıkışmış, her akşam beş saat televizyon izleyip yatan, ne yapsa tat almayan bir ev patitosu olmasına zemin hazırlamaktır.

  size göre zaman kaybı olabilir, çocuğun o işte yeteneği yine size göre olmayabilir ama gönlü varsa desteklemekte fayda var. devam etmeyecek bile olsa kendi isteğiyle deneyip görmeli, tecrübe edinmeli. her çocuk hobisinden kariyer edinmek zorunda değil, mutlu olsun keyif alsın yeter. hiçbir halttan anlamayan aptal tablet çocukları yetiştirmeyelim lütfen.
 • bazı şeyler spontan gelişir. illa bir hobi kazandıracaksanız zorla piyano, bale gibi olayları zorla dikte ettirmemek gerek. bir alana ilgisi varsa çıkacaktır.
 • hobisiz ebeveyn davranışıdır
 • iyi bir ebeveyn, çocuğunu özgür bırakır ve ona eşlik eder. belli bir süre sonra çocuğunun yatkın olduğu konuları keşfeder ve onun gelişmesini sağlar.