şükela:  tümü | bugün
  • afyonkarahisar'ın bir ilçesi..
  • kaymakamı abdullah köklüymüş.
  • afyon'un banaz ile sandıklı arasında kalan ufak kazası.
  • ilçe olan ancak ilçeye benzemeyen yer.
    asker olan sevdiceği görmek üzere buranın sınırlarından giriş yaptığın an, ilçenin son sakini bile yabancı olduğunu biliyordur. önce bir hevesle yaptığın makyajı silersin, sonra gece boyu otobüste bozulmasın diye şekilden şekle soktuğun saçlarını toplarsın.
    bu söylediklerime karşılık iyi niyetli bir halkı var. beni sadece iki kez görmüş birinin "oo bacım hoş geldin" demesi bile beni oldukça şaşırtmıştır. ramazan günü uyanık sinek bile bulamadığımız bir saatte, henüz açılmamış çay bahçesinin masalarında -gidecek başka bir yer olmadığı için- piknik yaparken gelen sahibi de keyfimizi bozmamış, selamını verip içeri girmiştir. çay istemesek yanımıza bile geleceği yoktu. gidiş dönüş yolunda minibüs kullanan şoförler ise insanı bir anda kızı ilan edip yardımcı olmaya çalışırlar.
    oturanı kimsenin iplemediği çay bahçesi ve ikea cafe adında bir yerde sabahtan akşama kadar çay içmekten başka bir etkinlik bulabilen varsa kendisine buradan selamlarımı iletiyorum.
    ulaşımı da sıkıntılı biraz. minibüsten in - minibüse bin mantığı ile köstebek misali oradan oraya giderek ulaşım sağlanabiliyor ilçeye.
    ayrıca bundan 19 gün sonra adını ve haritadaki yerini unutmak isteyecek kadar da çok özlem yaşatmıştır bana. alacağın olsun hocalar, bırak artık kuzumu.
  • aynı zamanda antalya'nın alanya ilçesine bağlı bir köy.
  • 2009 yerel secimlerinde mhp'li (bkz: mustafa akın)'i secen afyon ilcesi. mhp 42 oyluk 2009 zaferini 2014'te daha da arttirarak bu secimi de kazanabilir. mhp favori burada da.
  • bu kez akp'ye geçmiş kaza. chpnin tatavasi yüzünden secimi kaybetmiştir mhp.
  • 2015 genel seçim sonuçları şöyledir:

akp: %55,93
    mhp: %26,62
    chp: %10,77
    sp: %1,93
    turk parti: %1,24
    diğer: %3,51
  • sınırları içerisinde 15 köy bulunan, nüfusu pek fazla değişmeyen, mülki idare amirleri ilçe sınıf cetveline göre 6.sınıf ilçedir.
    burada yaşayan insanlar genel olarak geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır.

pek gelişmiş bir ilçe değil. oturacak bir kafe yok çay kahve içilecek bir yer yok mesela. sosyal hayat sıfır yani.

son iki yıldır ilk kez kahve içmeden, köy yumurtası yemeden gün geçiriyorum. bir kaç tane lokanta var, genelde pide yapıyorlar. başka bir yemek göremedim. küçük bir yer olduğu için genellikle evlerinde yapıyorlar sanırım yemeği filan. dışarıda yemek yeme kültürü pek yok yani.

hükümet konağındaki memurlar çok içten ve samimi.
    yerli halk da konuşkan, fikirlerini beyan etmekten kaçan insanlar değiller.

sessin sakin huzurlu günler geçirilebilir burada.
    havası temiz, araba sesi filan bir gürültü olmadan rahatlıkla uyuyabileceğiniz bir şehir.
    huzurlu bir yer esasen.
    sadece yemek problem yani o da burada bir eviniz yoksa. ama zaten evi olmayan insan buraya gelmez. kalacak bir otel filan yok yani.
    benim gibi gelmek zorunda kalanlar ise marketten simit peynir filan alıp idare edecekler artık, başa gelen çekilir.*

sesi tok ve güven veren iki insan var gözlemlediğim kadarıyla, biri ilçenin mülki idare amiri diğeri de hükümet konağının arka tarafındaki caminin müezzini.
    konya’nın ezan sesi beni her daim rahatlatmıştır.
    ama buradaki müezzinin sesinin tokluğu çok başka. sabah uyandığımda beni çok ferahlattı.
    bu sesle uyanmak harikaydı.

daha sonra ekleme yapacağım.