şükela:  tümü | bugün
 • afyonkarahisar'ın bir ilçesi..
 • kaymakamı abdullah köklüymüş.
 • afyon'un banaz ile sandıklı arasında kalan ufak kazası.
 • ilçe olan ancak ilçeye benzemeyen yer.
  asker olan sevdiceği görmek üzere buranın sınırlarından giriş yaptığın an, ilçenin son sakini bile yabancı olduğunu biliyordur. önce bir hevesle yaptığın makyajı silersin, sonra gece boyu otobüste bozulmasın diye şekilden şekle soktuğun saçlarını toplarsın.
  bu söylediklerime karşılık iyi niyetli bir halkı var. beni sadece iki kez görmüş birinin "oo bacım hoş geldin" demesi bile beni oldukça şaşırtmıştır. ramazan günü uyanık sinek bile bulamadığımız bir saatte, henüz açılmamış çay bahçesinin masalarında -gidecek başka bir yer olmadığı için- piknik yaparken gelen sahibi de keyfimizi bozmamış, selamını verip içeri girmiştir. çay istemesek yanımıza bile geleceği yoktu. gidiş dönüş yolunda minibüs kullanan şoförler ise insanı bir anda kızı ilan edip yardımcı olmaya çalışırlar.
  oturanı kimsenin iplemediği çay bahçesi ve ikea cafe adında bir yerde sabahtan akşama kadar çay içmekten başka bir etkinlik bulabilen varsa kendisine buradan selamlarımı iletiyorum.
  ulaşımı da sıkıntılı biraz. minibüsten in - minibüse bin mantığı ile köstebek misali oradan oraya giderek ulaşım sağlanabiliyor ilçeye.
  ayrıca bundan 19 gün sonra adını ve haritadaki yerini unutmak isteyecek kadar da çok özlem yaşatmıştır bana. alacağın olsun hocalar, bırak artık kuzumu.
 • aynı zamanda antalya'nın alanya ilçesine bağlı bir köy.
 • 2009 yerel secimlerinde mhp'li (bkz: mustafa akın)'i secen afyon ilcesi. mhp 42 oyluk 2009 zaferini 2014'te daha da arttirarak bu secimi de kazanabilir. mhp favori burada da.
 • bu kez akp'ye geçmiş kaza. chpnin tatavasi yüzünden secimi kaybetmiştir mhp.
 • 2015 genel seçim sonuçları şöyledir:

  akp: %55,93
  mhp: %26,62
  chp: %10,77
  sp: %1,93
  turk parti: %1,24
  diğer: %3,51
 • kırsal yoksullukla alakalı bir araştırma için gittiğim, zaman zaman gözyaşlarıma hakim olamadığım ve ihsaniye köyü’nde yaşam koşulları oldukça kötü olmasına rağmen ‘hiçbir eksiğim yok kızım gel sana yemek hazırlayayım’ diyebilen emine teyze gibi gözü gönlü tok harika bir insanla tanıştığım afyonkarahisar’ın uşak’a daha yakın olan ilçesidir.

  ilçeye eğer kendi özel aracınızla gitmezseniz ya afyon otogardan sandıklı’ya geçip sonrasında sandıklı’dan hocalar’a geçersiniz ya da banaz’a gelip oradan taksi (yıldıray bey var taksi şöförü 50tl’ye götürüyor) ya da dolmuşla(saatleri sıkıntılı) ilçeye geçebilirsiniz. yani ilçeye gitmek için en iyi ihtimalle minimum 2 araç değiştirmeniz gerekiyor.

  ilçenin mevcut kaymakamı aziz gölbaşı‘dır. kendisi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başkanı olarak bu ilçede dağıtılan gıda yardımı paketine kırmızı et yardımı da eklemiş.
  vatandaş bu durumdan oldukça memnun.

  ilçede sosyal hayat ve yeme-içme imkanları oldukça sıkıntılı zira 2 tane lokanta var. oralarda da pide dışında pek bir alternatif olmuyor. kahvaltı yapacak (marketten kek alıp yemekten ya da simit alıp yanında çay içememekten depresyona girmeniz olası) ya da gidip çay kahve içilecek kafeteryası filan yok. ha ama erkekseniz tabi kahvehaneleri kullanabilirsiniz.
  önceden bir pastane açılmış ilçeye ancak rağbet görmediğinden kapanmış.
  ilçe halkının böyle şeylere pek bir ilgisi yok anlayacağınız.
  gideyim de üzerime bir tişört alayım diyebileceğiniz bir mağaza bile yok.
  ama tabi böyle bir yerde a-101 gibi bir marketi bulmak büyük nimet en azından ince çorap, iç çamaşırı, tayt ihtiyacınız olursa idareten buradan karşılayabilirsiniz.
  ya da basıp 40 dakika mesafedeki sandıklı ilçesine gidebilirsiniz.
  yalnız bir bayansanız sandıklı’da da hocalar’da da insanların bakışlarına, sizi süzmelerine hazırlıklı olun. zaten bir kaç gün sonra herkes kulaktan kulağa sizin orada neci olduğunuzu filan öğrenip sizi çarşıda görmeye alışacaktır.

  ha bir de korkmayın ilçede 1 tane bayan kuaför var en azından. hem de çok güzel fön çekiyor. ama her saat açık olmuyor (genellikle öğlene doğru açıyor dükkanı), kapısında cep numarası var, kapalı olduğu zaman arayıp bilgi alabilirsiniz.

  ilçede memurlar haricinde genç bulmak oldukça zor. zira gençler, ilçedeki itici birçok sebepten dolayı göç etmiş.

  ilçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanıyor. ama gelin görün ki ilçede ciddi manada yetersiz su sıkıntısı yaşanıyor.
  kuraklıktan ciddi anlamda muzdarip olan birkaç köy var ilçede. ancak buna karşılık ne yazık ki vatandaş tasarruflu su kullanımı hakkında bilgi sahibi değil.

  ilçe, ne bir gelişmiş kentin yol güzergahındadır ne de merkeze yakındır. esas sıkıntı sanırım burada başlamaktadır.

  aslında buradaki süt çok kalitelidir ama ilçe konumu itibariyle iç kesimde olduğundan buradan süt alan firmalar çiftçiye düşük ücret vermektedir. bu durum haliyle ilçe halkını kötü etkilemektedir.

  ilçede tarım ve hayvancılık alanı haricinde çalışılabilecek bir tekstil atölyesi bulunmaktadır. burada da ne yazık ki atölyeyi çalıştıran firmalar uzun süre kalma taraftarı değildir. çünkü ilçe konumu gereği iç kısımda olduğundan firmalar daha merkezi yerlerde atölye işletmeyi daha mantıklı buluyorlar. ilçe kaymakamının çabalarıyla filan şimdilik atölye hala açık ancak sözleşme süresi dolunca ne olur bilemem.

  ayrıca küçük bir un değirmeni de var ilçede, onu da söylemeden geçmeyeyim.

  doğası ise çok güzel, havası tertemiz, yeşillikli bir yer. buralara yolunuz düşerse mutlaka akçadere köy muhtarından ıhlamur isteyin.

  yeşilhisar köyü’nde kahvehane işleten teyze ile tanışın bir de ihsaniye köyü’ndeki emine teyzeme uğrayın. beni hatırlar mı bilmem ama ben onu asla unutmayacağım.

  velhasıl duygulandım sözlük, alan araştırmamın yazımı bitti, bir çalışmayı daha sonlandırıyoruz inşaallah. sıkıntısı çıkmadan yayınlarız umarım.

  edit: yazım