şükela:  tümü | bugün
  • elli karakter sınırı sebebiyle başlığını en son yerde komando sürünüşü yaparak belirlediğim hocaların puanıdır!

üniversitedeki hocanız veya türkiye genelinde tanınan hocalarla ilgili yapılacak puan tahminleridir de aynı zamanda...

ilk tahmini yapıyorum, yalçın küçük girdiği herhangi bir formattaki üniversite sınavından tam puanın %80'ini alır. görevlilerle siyasî kavgaya girmezse veya sınav esnasında "yök dışarı" sloganı atıp sınavını iptal etmezse gayet başarılı da olur. ama bu yaştan sonra sayısal alan biraz sarsabilir hocayı, onda da "hele hele hele" çekip güç toplar, çözmeye devam eder.
  • hayal kırıklığı yaşatacak kadar kötü puanlardır bunlar. hocalar şimdiki halleriyle de girseler bu sınava, otuz kırk yıl önceki çalışmalarıyla da girseler, iki halde de şaşırtıcı derecede düşük sonuçlar çıkacağını düşünüyorum.

önceden sözel puanıyla öğrenci alıp şu anda eşit ağırlık puanına geçen bölümlerdeki hocalar başka hayatlar yaşamak durumunda kalırlar muhtemelen. diğer hocalar içinse süre sorunun olmadığı bir senaryoda, zamanında iyi puanlarla üniversiteye girmiş olanlar ortalama bir puan yapabilirler belki. iyimser bir tahmin tabi bu. süre gerçekte olduğu gibi olursa türkiye'deki hiçbir profesörün sınavı yetiştirebileceğine ihtimal dahi vermiyorum. türkçedeki paragraf sorularını bir düşünün, peki ya matematikteki paragraf soruları ne olacak? eskisi gibi değil, her yıl daha da zorlaşan bir sınav bu.

düşündüm de, yetmiş yaşına merdiven dayamış bir hoca 18 yaşındaki bir çocuğu bir sağlıkta yenemez bir de üniversite sınavında. örneğin, ilber hocayı ayt tarihte harcarım ben, o kadar eminim buna. bir değeri var mı derseniz yok ama iyi hissettirdi bir an için.