şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözlüğün bile kabul etmediği ifade. bu başlığa yazılanlar hocalı katliamı başlığına taşınmış anlaşılan. malum, hem sayı düşük(!) (613 kişi) , hem de öldürülenler türk.

  bu konuda islam işbirliği teşkilatı gençlik forumu'nun organizatörlüğünde hocalı'ya adalet kampanyası'nın dışişleri bakanlığı'nın fatin rüştü zorlu konferans salonu'nda 23 şubat 2012'de gerçekleştirdiği toplantıda, hocalı'ya adalet kampanyası türkiye temsilcisi gözde kılıç yaşın'ın yaptığı konuşmadan bir bölüm:

  "hocalı’da toprakları başka bir ülkenin parçası haline getirmek adına, ayrıntıları planlanmış ve amacı belgelerle açıkça ortaya konulmuş bu toplu öldürme girişimi türkleri hedef almıştır. doğrudur ancak bundan önemlisi, sorumluların cezalandırılmaması, yaptıkları ile yüzleştirilmemesi uluslararası hukukun böylesine açık ihlalinin görmezden gelinmesi “toprak için insan kanına girilmesi”ne sessiz kalınması anlamına gelmektedir. bu da yeni öldürmelerin önünü açmaktadır. yani toprak kazanmak adına, o topraklarda yaşayan ve belli bir etnik kimliğe sahip insan grubunun hedef alınması ve tamamının yok edilmesi amacıyla öldürülmesi ve kalanların da sürülmesi… bunun adı uluslararası hukukta soykırımdır. bir soykırım hukukçusu olarak diyorum ki, hocalı’da 25-26 şubat arasında yaşananlar bir soykırımdır. çünkü hiyerarşiye uygun bir şekilde yukarıdan aşağıya yani yöneticilerden, orada “toprak ve intikam için” öldüren en düşük rütbedeki askere kadar “azerbaycan türklerinin tamamının öldürülmesi” amacı güdülmüştür. dolayısıyla uluslararası hukukun varlığını saptamada zorluk çektiği en önemli kriter olan “soykırım saiki ile öldürme” hocalı’da gerçekleşmiştir. öte yandan uluslararası insan hakları izleme gruplarının raporları, kadın, çocuk, yaşlı en önemlisi tamamı sivil olan bu insanların toplu şekilde işkence ile öldürüldüklerini hatta pek çoğuna işkencenin öldürüldükten sonra uygulandığını tespit etmektedir. …."

  http://21yyte.org/…lida_yasananlar_soykirimdir.html
 • etyen mahçupyan'ın da birleşmiş milletler soykırım sözleşmesi'ne göre soykırım olduğunu kabul ettiği soykırımdır.

  "bu olayın hukuksal tanımı üzerinde çok geniş bir tartışma yaşanmadı. ancak öldürülenlerin hepsinin azeri olduğu, bu kimliği taşıdıkları için böyle bir sonla karşılaştıkları, ateş edenlerin ise bunu bilerek ve bir karar doğrultusunda yaptıkları bellidir. diğer bir deyişle birleşmiş milletler soykırım sözleşmesi açısından bakıldığında karşımızda bir soykırım daha var."

  http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazarno=1032

  (ha, yazıda mahçupyan'ın, bu katliamı gerekçelendirerek kendince "hafifletici sebep" bulma çabaları, katliamı sadece hocalı'dan kaçan kafilelere aralarındaki muhtemel sivil giyimli azerbacan askerleri sebebiyle ermeni askerlerin ateş açmasına indirgemesi, hocalı'dan kaçamayıp kentte ermeni askerlerinin eline düşenlerin kadın çocuk ayrımı bile yapılmadan işkencelerle öldürülmüş olmaları gerçeğini es geçmesi, ermenistan'n bu katliamı "milliyetçi beklentilerin tersine" kabul ettiği gibi çarpıtmalara girmiş olması vs. ayrı konular tabii.)
 • toplanan imzalar sonrası abd de soykırım olarak kabul etmek zorunda kalıcak yüksek ihtimal. hocalı soykırımdır. beyaz saray imza kampanyası için;

  https://petitions.whitehouse.gov/…-victims/w8bbdqyx
 • dün adalardayken yürüyüşüne şahid olduğum katliam.

  http://www.esazder.com/…atic_detail&static_id=55689
 • 26 şubat 1992 tarihinde gerçekleşmiş olan vahim hadisedir. sözümona soykırımlar ve katliamlar üzerinden sosyal duyarlılıklarını göstermeye çalışanlar; umarım vietnam, filistin ya da ne bileyim herhangi bir yerde katliama maruz kalmış halkların mağduriyetini dile getirmek için harcadığınız mesainin onda birini de azerbaycan/karabağ/hocalı vakası için de harcarsınız.
  hocalıda, resmi kayıtlara göre ermeni birlikleri 613 sivil azerbaycan türk'ünü acımasızca katletti ve bunu da açık bir dille itiraf etmiştir. ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü ermenistan cumhurbaşkanı serj sarkisyan ve markar melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi monte melkonyan, katliamın ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam(!) olduğunu açıklamıştır.
  duyarlı günler dilerim...
 • 22. yıldönümünde türkiye'nin bakü büyükelçiliği’nde anılan barbar işi soykırım. türkiye'nin bakü büyükelçisi alper coşkun, azerbaycanlı milletvekilleri ve azerbaycan’da yaşayan türkiye vatandaşlarının katıldığı törende duygusal anlar da yaşanmış. elbette ölenler türk olunca ne avrupa'nın, ne de rusya'nın umrunda oluyor ama en acısı da bizzat türklerin bu konudaki duyarsızlığı...

  http://www.youtube.com/watch?v=tzjacps5yuu
 • soykırım değil katliamdır. soykırım adı üzerinde belli bi etnisiteyi sistematik olarak planlı bi şekilde yok etmeye yöneliktir. hocalı'da olanlar ise ermenilerin o an hocalı'da denk getirdikleri azerileri 2 gün içinde katletmesinden ibarettir. tüm azerilere yönelik değildir. ellerine fırsat geçseydi belki tüm azerileri yok etmeye girişebilirlerdi ama bu katliamı soykırım yapmaz.

  kendi ülkesinin katliam dolu geçmişiyle yüzleşemeyenlerin buna soykırım demesi de omurgasızlıktır, ikiyüzlülüktür.