1. (bkz: ankara)'ya ilk geldigimde bilet satan 80 yasindaki bi adam bana bunu soylemisti de kendimden gecmistim. (bkz: kendinden gecmek). (bkz: odtu) gibi turkiyenin bir cok universitesi kadar boktan bir okulda okuyanlar icinde cogunlugun birbirine hitap seklidir. bi de bununla gurur duyarlar, ne nasil anlam veremem. (bkz: anlam) (bkz: mana)
  2. ilkokuldayken bi ööretmene hocam demiştim, imama benzer bi halim var mı demişti...dingil herif yüzünden bi sene örtmenim demiştim!
  3. herhangi bir universite'nin egitim faultesinde okuyorsaniz ve gelecekteki mesleginiz ogretmenlikse, okuldaki bilimum insanin (ogretmenlerden kantincilere kadar) size hitap $ekli
  4. odtu'de ilk cikis yeri, her insanin her insandan ogrenecek bir seyleri oldugu fikri uzerinedir. son yillarda tum ankara'ya da yayildi. odtu cok guzel okuldur.
  5. the phantom menace'da obi wan'la qui-gon arasinda paso "hocam napicaz", "hocam iyi misin?" $eklinde konu$malar geciyordu, beni de gulme tutmu$tu acaip . "baba naber, iyisin dimi"yi bekledim film boyunca .
  6. ankaradan başka yerde biraz garipsenen hitap şekli.burdaysa lokantadaki garsondan sokaktaki simitçiye kadar herkes böyle iletişiyor birbiriyle.hocam denilen bünyeyle "siz" değil "sen" şeklinde konuşmaya devam etmek farzdır
  7. örtmenim'in upgrade olmuş hali. ilkokulda hocam diyen çocuğa uzaylı gözüyle bakılacağı gerçeğinin yanında, ortaokulda, hele hele lisede örtmenimmm diyecek öğrenci tecrit edilir, odalarda ışıksız kalır. örtmenim'den hocam'a geçmek için bir coming of age ritüelidir desek yeridir.