şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bitcointalk'da 2013 aralık'ta biri başlık açar. "i am hodling"
  arkadaş alkollüdür ve sevgilisi de lezbiyen bara gitmiştir. trade'i beceremeyen gamekyuubi de hayatından mutsuz, nasıl beceremediğini en masumane en temel duygularla anlatır. metnin özeti de şudur:
  ben beceremiyom bu trade işi ben sizin gibi akıllı değilim tamam mı, o yüzden 'i am hodling (i am holding).'
  yani kızan kardeşimiz elindekileri satmak yerine artık elinde tutacaktır çünkü herkes sizin kadar akıllı değil taaaam mı?!

  böylece hodl da meme haline gelmiştir. terste kalan "yatırımcılar" artık hodl eyliyordur.

  (bkz: hold)
 • hodorun kripto hali. yapilan memeler fazlasiyla komik.
 • umarım bitcointalk'ta sarhoş haliyle "i am hodling" diye başlık açıp hayattaki başarısızlıklarından söz eden kendine güveni kalmamış arkadaş o günlerde 500 dolar civarına alınabilen bitcoin'lerini satmamıştır da, şimdilerde keyfini sürüyordur :d
  ama yapılan meme'lere çok güldüm, literatüre yeni bir terim katmış kendisi, tebrikler..
 • (bkz: abi çok iyi ya)

  şaka lan şaka üzüldüm adamcağıza.
 • 4 yıl önce bugünlerde yaşanan bir haykırış... başarısız bir trader'ın(aslında uzun vadede çok başarılı-olayları ele alırken zaman skalasının olayları yorumlamadaki etkisini görüyoruz) sarhoşken girdiği forum girisinin yıllar içinde kriptocuların sloganı olması.

  hodl nedir? hodl sabırdır, zamana karşı direniştir. aldığım fiyattan aşağı satarak zarara gireceğime sonuçlarına katlanır ve beklerimdir. aslında ekşi sözlük'ten gaza gelip 3,93 ten dolar alıp 1 yıl bekleyen yurdum yatırımcılarının da bir nevi benimsediği bir tarzdır.

  korkutmak gibi olmasın ama 2013 çöküşünde bitcoin 1150 dolardan 500 dolara gerilemiş ve 4 yıl boyunca da bir daha aynı seviyeyi yakalayamamış. yani 2-3 ay hodl eyvallah da 4 yıl hodl adamı bitirir. tabi 2013 çöküşündeki bitcoin hacmi, duyulmuşluğu vs çok farklıydı ama 7 gün 24 saat açık olan kripto borsalarında volatile kaynaklı risk hep yüksek, bunun bilincinde olarak gaza gelmeden hareket etmek lazım.

  bitcoinin büyük çöküşleri listesi http://fortune.com/…17/09/18/bitcoin-crash-history/
 • turkcesi: son gulen iyi guler.
 • sadece hold'un kasten yanlış yazılmış hali değildir. açılımı holding on for dear life manasına da gelir.
 • bikaç gündür bitcoin ve altcoinpiyasalarında uygulamış olduğum yöntem / söylem.

  (bkz: mak investment) abimizden öğrendiğimiz gibi, sabır herşeyin ilacıdır.

  edit: yazım hatası

  *
 • öncelikle (bkz: allah kurtarsın)
  geçen bir arkadaşa konu açılınca bitcoin'e girdin mi diye sordum, "evet girdiğimin tamamıyla litecoin aldım ama takip etmiyorum. geçen baktım %40 zarardaymışım" dedi. beyefendi heralde ltc 300 dolar civarı, tepe noktalarından girmiş. konuştuğumuzdan bu yanaki düşüşü katarsak muhtemelen zararı %50'yi geçti.

  "alıp unutucam, arada bir takviye yapıcam" diyen adam gerçekten bu dediğini yapıyorsa saygı duyarım ama "günlük haftalık alıp satıcam/uçan kaçan yakalıcam/bitcoin 9 bin olmuş omg omg :((( " deyip her gün her saat ekran açıp göz göre göre zararını izleyen varsa bunun adı hodl değil, enayiliktir.

  gözünün önünde her şey %15-20 kaybediyor ama sen oturmuş grafiğin aşağı hareketini izliyorsan diyecek söz yok. dip veya dibe çok yakın olan veya yakın zamanda sansasyon yaratacağını bildiğiniz/düşündüğünüz şeyler dışındakilere iki katlı ihtiyatlı yaklaşmanız gerekir. ona rağmen gene zarar edebilirsiniz ama en azından yukarıda anlattığım arkadaş gibi %100 artışa ihtiyacınız olmaz.