şükela:  tümü | bugün
 • hofbräuhaus hitler'in ilk önemli konuşmalarını yaptığı, taraftarlarını ayaklanmaya çağırdığı ünlü biraevidir. günümüzde müşterilerinin çoğu turisttir, bavyera müziği çalan bir orkestra gereğinden çok mass içmenize yol açar, nedense grup halinde gidilmedikçe zevk vermez bu mekan.
 • in münchen steht ein hofbräuhaus:
  eins, zwei, g'suffa . . .
  da läuft so manches fäßchen aus:
  eins, zwei, g'suffa . . .
  da hat so manche braver mann:
  eins, zwei, g'suffa . . .
  gezeigt was er so vertragen kann
  schon früh am morgen fing er an
  und spät am abend kam er heraus
  so schön ist's im hofbräuhaus.

  da, wo die grüne isar fließt,
  wo man mit "grüß gott" dich grüßt,
  liegt meine schöne münch'ner stadt,
  die ihresgleichen nicht hat.
  wasser ist billig, rein und gut,
  nur verdünnt es unser blut,
  schöner sind tropfen gold'nen wein's,
  aber am schönsten ist eins:
  in münchen steht ein . . . . .

  da trinkt man bier nicht aus dem glas,
  da gibt's nur "die große maß!"
  und wenn der erste maßkrug leer,
  bringt dir die reserl bald mehr.
  oft kriegt zu haus die frau 'nen schreck,
  bleibt der mann mal länger weg.
  aber die braven nachbarsleut',
  die wissen besser bescheid!
  in münchen steht ein . . . . .

  wenn auch so manche schöne stadt
  sehenswürdigkeiten hat,
  eins gibt es nirgendwo wie hier:
  das ist das münchener bier.
  wer dieses kleine lied erdacht
  hat so manche lange nacht
  über dem münchener bier studiert
  und hat es gründlich probiert.
  in münchen steht ein . . . . .
 • çok fazla çeşidi olan ve almyanın en eski bira evlerindendir.

  http://www.hofbraeuhaus.de/
 • (bkz: hb)
 • musterileri tarafindan bir de gelenek gelistirilmis bira evi. soyle ki; oyelikle kalabalik gidildiginde cantaniza bira bardagi atmadan cikmamak gerekiyormus, eger dikkat cekecek kadar az kisiyseniz bardak altligi ile yetinmek zorundasiniz. ayrica masalariyla, garsonlariyla eski zamana yolculuk hissi de vermiyor degil. ayrica, 1 litrelik dunkel hb 6.60 euro.
 • tarihi binasi ve ahşap masalarıyla 1800 lerde bir hana giriş yaptığınızı hisseder, kadin erkek, genç yaşlı her kesimden insanla birlikte oturup karşı masaya biranizi kaldırarak "alleeey" çektirirsiniz. hatta sütten sonra bira içmeye başlayan bavyera halkıyla başedebileceğinizi düşünüyorsanız ayağa kalkıp sonu hüsran olsa da birilerini düelloya bile davet edebilirsiniz. amma ve lakin saatler gece 11 i gosterince bütün o eğlenceler biter, 11:30 da ise kapıya kilit vurulur. sabah ise siz yamulmuş bir suratla işe giderken, dün gece düelloda sizi yerin dibine sokan hatun tüm enerjisi ve parlayan gözleriyle "guten tag" deyiverir.
 • artik 1 litrelik dunkel'leri 8€ civarinda seyrediyor, ama aksam vakti gidip bir kere icmeye, bavyera müzigi dinleyip sarhos almanlarla birlikte eglenmeye deger.
 • öyle bir mekandır ki mekanın sırrına ermek isteyenler arka tarafta kilitli duran seramik bira kupalarının manasını idrak etmek zorundadır.
 • münih'teki merkez şubesinde yemek yerken her nedense kendimi haydarpaşa garı'nın gişelerinin bulunduğu dev salonda hissettiğim (tamam o kadar da büyük değil ama kesinlikle görkemli), galon galon bira içilen, nefis sosisleri ve patates kızartması ile beni benden almış, pretzel'i ile son darbeyi vurarak beni lezzet komasına sokmuş müthiş yeme içme mekanı.
 • gittik, gördük, lüzumsuz bulduk. anlamıyorum bu insanlar iki birayla ve o aptal müzikle nasıl bu kadar kendilerinden geçercesine eğleniyorlar, nasıl bu kadar gaza geliyorlar. boşu boşuna değil hitler'in ilk konuşmalarını orada yapmış olması sanırım.

hesabın var mı? giriş yap