şükela:  tümü | bugün
  • jawa marka motorların bir modelidir, halk arasında hogar jawa ya da ogar jawa olarak da bilinir.
  • isp. ev, yuva
  • david pastor ve alex pastor'un yazıp yönettiği, ispanya yapımı suç draması.
  • 25 mart 2020 tarihinde netflix’de konut ismi ile gösterime giren 2020 yapımı ispanyol sinema filmi.
  • işini, itibarını ve evini kaybeden bir adamın, kaybettiklerini geri kazanmak için yapabileceklerini konu edinen ispanyol yapımı gerilim filmi.
    genel kurgusu, çekim teknikleri ve diğer ispanyol filmlerinden aşina olduğumuz oyuncuları ile damakta fazlasıyla tanıdık bir tat bıraksa da yine de izlendiğine pişman etmiyor.

--- spoiler ---

filmin açılış sahnesinde javier'in reddedildiğindeki acı çeken surat ifadesi aslında yapabileceklerinin göstergesi niteliğindeydi. çok sevdiği ve lüks içinde yaşadığı evinden ayrılmak zorunda kalması, eşinin çalışması ve eski evlerine yeni taşınan ailenin mutlu yaşantısı karakterimizin içindeki kötü adamı ortaya çıkartıyor ve onu ölümcül bir plan yapmaya sürüklüyor.
    planınında hiçbir aksaklık meydana gelmeyip şansın sürekli kendisinin yanında olması, 160lık javier'in dağ gibi tomas'ı çok kolay bir şekilde öldürebilmesi, lara ile birlikte olup eski eşini bir çırpıda saf dışı bırakabilmesi bazen gerçeküstü hissettirse de genel olarak merak duygusu içinde izlenen bir film olmuş.

son olarak söylemeden geçemeyeceğim:
    zengin oldun ama adam olamadın pislik javier!

--- spoiler ---
  • amaca giden her yol mübahtır mottosuyla hareket eden bir adamın hikâyesi. filmde olan masum ve iyi niyetli tomás'a olmuştur. bir de javier'in karısı ve oğluna üzüldüm.

--- spoiler ---

pedofili, ruh hastası olan bahçıvanı yakmak javier'in yaptığı tek doğru şeydi. daha da kötüsünü hak ediyordu.

--- spoiler ---
  • netflix'in dün yayınladığı ispanyol filmi. türkçe versiyonu "konut" olarak çevilirilmiş.

javier gutierrez ve mario casas çok başarılıydı. film bir intikam hikayesi ama adamın motivasyonu sanki eksik verilmiş gibiydi. normal bir adamdan bir psikopata dönüşmesi, yani karakter gelişimi çok iyi yansıtılmamıştı. yine de kendini izleten, oyunculukları başarılı bir film diyebiliriz. puanım 7/10.

film ile ilgili bir videoyu da şuraya bırakayım.
  • --- spoiler ---

o sapık bahçivanın hikayesi devreye girdiği anda; onun yanma anına kadar sadece o pisliği düşündüm. en güzel şekilde de cezalandırdı onu javier ki gecikti hatta.
    hak ettiği gibi yansın bütün o yüzsüz hasta ruhlar. bi de “bilmiyor muyum sanıyorsun” diyor gevşek gevşek.

asıl konuya dönersek insanın zaafları, daha doğrusu bunların bilinmesi, ne acınası hale getirebiliyormuş insanı iki dakikada.

bu arada birkaç pratik öneri de veriyor bize film. yeni taşındığımızda aman kilidi değiştirmeyi ihmal etmeyelim, yeni tanıştığımız insanların fazla sokulganlıklarına pek de iyi gözle bakmayalım ve büyük duası edelim; allah iyi insanlarla karşılaştırsın.

--- spoiler ---
  • mantık hatalarıyla dolu film.

--- spoiler ---

hele bazı sahneler var ki sırf gerilim vermek için yapılmış sanki bizim eleman yakalanacakmış gibi. evdeyken ev sahibi geldiğinde öyle açılarda saklanıyor ki adam, ev sahibinin görmemesi, duymaması imkansız. ama gerilim verecekler ya işte... bana hiç geçmedi mesela. yakalanmayacağı çok belli idi.

üzerine karakterlerin davranışları mesela. herif kaza yapmış seni aramış git güzelce açıkla bir şekilde kanıtla değil mi? ama adamın otomobille kaza yaptığını söylemiyor bile karısına.

kocasını göz yaşartıcı spreyle bayılttıktan sonra nabzına bakmaması veya bizim elemanı çağırdıktan sonra kocasını bizim elemanla yalnız bırakması vs.

yani ihtimaller ihtimaller amk.

ya da karısının koşa koşa hemen bizim elemanla evlenmesi. ulan kocanı öldürmene sebep olan göz yaşartıcı spreyi o adam verdi sana. kafanda hiç mi soru işareti oluşmadı?
    --- spoiler ---

bomboş bir film. vakit geçirmelik ama fazla beklentiye girmeyin. bunun gibi bir orospu çocuğunun olduğu, ayakları çok daha yere basan bir ispanyol filmi izlemek istiyorsanız sizi şöyle alalım.

https://www.imdb.com/title/tt1437358/
  • ispanyol yapımlarını seviyorum. kaybedecek şeyi kalmayan insanların dark side geçiş hikayelerini severim. bu da öyle bir hikaye. sıkıntısı karakter gelişimi ve motivasyonu bana yeterli gelmedi. çok hızlıya gelmiş. ispanyol selçuk inan oynuyor yine. filmde bazı çekim açılarını çok sevdim. süresi uzun değil o yüzden izlenir. ve ev acaip hoşuma gitti, millet nerelerde yaşıyor cidden ya.