• sakin olun şampiyonlar. deprem felaketini toplumsal baskı mecranız ve vicdan mastürbasyonunuz haline getirmenize gerek yok. insanları tanımadan, ne yaptığını bilmeden kendi canınız öyle istedi diye duyarsız ilan edip linç edemezsiniz, hele oyun oynadı ve yorum yaptı diye.

ben şahsen elimden gelen yardımı yaptım, keşke daha fazlası gelse ama gelmiyor. finansal gücüm belli. yapmaya da devam edeceğim her ay. şu an her yerde deprem gündemi ve haberleri var ki olacak zaten. olması gereken bu. dolayısıyla insanların kendi akıl sağlığını koruması için biraz oyun oynamasında ve buna dair iki kelam yazmasında sakınca yok. biraz kafamı toplamaz ve rahatlamaz isem akıl sağlığım bozulacak çünkü, bu durumda olan bir sürü insan oyunlara, dizilere, filmlere sarıldı.

dolayısıyla insanları rahat bırakın. oyun oynadı diye depreme yardım etmiyor, depremi umursamıyor olmuyor. öfkenizi doğru mecralarda, doğru kişilere yansıtın.
  • üst edit: hp hikayesi orta dünya’da ya da westeros’ta geçmiyor. bizle aynı telefonları kullanan, arabalara binen muggle’ların çocukları hogwarts’a kabul alıyor. bir fantastik kurgunun elementleri değerlendirilirken gerçekçi olmasına değil evrenin diğer kuralları ile tutarlı olmasına bakılır. mesela tolkien’ın orta dünyasında zenci cüce yoktur, olmamalıdır. gerçekçi olması mesele değildir, fantastik evrenin kurallarıyla tutarlılık göstermiyor diye olamaz. süpürgeyle uçuluyor o zaman neden 1800’lerde gayler olmasın demek sizin salak olduğunuzu gösterir. gerçekçilik değil, tutarlılık arıyorum. hp dünyasında muggle evreni bizimkiyle birebir dizayn edilmiştir, aynı londra, aynı birleşik krallık vardır. hogwarts üniformaları dahi diğer ingiliz okullarınınkine benzer. gerçek dünyadan farklı olduğunu hissettiren hiçbir şey yoktur. kitaplarda sihir bakanı ingiltere başbakanıyla toplantı dahi yapar. parlamenter sisteme kadar aynı dizayn edilmiş bir evrende 19. asır ingiltere’sinin tarihi arka planını aramıyor oluşunuz en hafif tabirle sizin mallığınızdır.

bir oyunda gay, transeksüel, aseksüel, siyahi, asyalı, indian karakter olmasında bir sakınca yok. fakat bu oyun 19. asır büyük britanya’sının sihirbazlık okulu olan hogwarts’ta geçiyor ulan. 19. asır ve britanya kelimeleri yan yanaysa aklınıza gelen kelimeler şunlar olmalı: emperyalizm, kolonyalizm, european supremacy, white supremacy; aile, din, gelenek, erkek egemen toplum.

19. asırdayız, büyük britanya topraklarındayız, büyücüler gibi kendisiyle aynı renkten, dilden olmasına rağmen kanı saf değil diye milleti dışlayanların olduğu pek de açık fikirli olmayan bir toplumdayız ama hindistanlılar, asyalılar, gayler, transeksüeller burada, bu asırda cirit atıyor öyle mi?

ne bileyim bari eşcinsel olup bu dünyada zorlanan, acı çeken bir büyücü falan koysaydınız. 1800’lerin ingiltere’sinde bir büyücülük okulundayız ama zannedersin amerika’da, 2023 yılında boktan bir üniversitenin kampüsündeyiz gibi herkes her renkten, her cinsel yönelimden rahatça yaşıyor.

bu bence siyahi, asyalı, hindistanlı toplulukların; eşcinsellerin, transeksüellerin ve hatta kadınların yıllarca verdikleri hak mücadelesine edilmiş çok büyük bir saygısızlıktır. her şeyi böyle linç ediliriz korkusuyla güllük gülistanlık göstermek aslında en büyük linç sebebidir ama woke tayfada o tarih bilinci falan ne gezsin?
  • harry potter evreninde geçen open world rpg diyorsun hemi? şimdiii orada bir dur bakalım, öyle karaktere saç stili kaş göz çizip ruhsuz açık dünyaya saldığın oyun rpg olmuyor, biliyorum oyun firmaları rpg yi buna indirgemeye çalışıyor ama yemez canım.

şimdi hogwarts'da öğrenciyiz ve rpg oynuyoruz değil mi? öncelikle special tarzı karakter özellikleri isterim kardeşim, zeka, karizma, çeviklik gibi. bu özellikler aldığımız derslere göre artabilecek.

aldığımız dersler mi? tabi ya ne sandın. ders programı yapacağız kendimize sabah aritmansi, sihir tarihi, öğleden sonra karanlık sanatlara karşı savunma ve iksir. bully diye bir oyunu vardır rockstar gamesin yatılı bir okuldaki çocuğu oynarsın gta stilinde. aynı onun gibi ders sistemi olacak. dersin saatleri belli, zamanında gittin gittin gidemedin giremeyeceksin derse. dersler de öyle 3 saniyelik cutscene ile hadi girdin derse hayırlı olsun olmayacak. bully deki gibi mini oyunlarla desteklenecek. dersi başarıyla geçersen özelliklerine bonus alacaksın.

sonra iksir mesela, öyle 3 ot koydum kazana iksir oldu olmayacak. kingdom come deliverance isimli oyunun alchemy sisteminden olması lazım. adamlar hazır yapmış orada. kitaba bakarak hangi bileşenden ne miktarda ve nasıl karışıma ekleyeceğini öğreniyor ve uyguluyorsun. yanlış bir şey yaparsan iksir yalan oluyo. bu sistemden aşağısını rpg olarak kabul etmiyorum.

geldik büyü sistemine, öyle sol tuşla expelliarmus sağ tuşla protego büyüsü falan olacaksa götlerine soksunlar oyunlarını. bir büyüyü başarılı bir şekilde yapabilmek için kitaptaki gibi hem bilek hareketi hem de hangi sözü ne zaman söyleyeceğin önemli olacak. bir büyüyü başarıyla çıkarmak zor olacak ama çok büyük tatmin hissi verecek, yaptıkça daha iyi olacaksın böyle böyle master büyücü olacaksın.

quidditch mesela, çok önemli bir başka konu. istediğimiz mevkide oynama şansımız olacak. bende arayıcılık çok sıkıcı, tüm maç mal gibi snitch arıyorsun. ben vurucu olmak istiyorum mesela kardeşim. bazısı kaleci olmak ister, bunlara izin vereceksin. süpürge sürme mekaniği gene yetenek isteyecek.

sonra gelelim eşyalar, çok ayrıntılı bir eşya ve envanter sistemi olacak rpg dediğin oyunda. diagon yoluna gidip alışveriş yapacağız, kazan alacağız, cübbe alacağız. mr ollivandere gidip bizi seçen asayı bulacağız( unutmayın asa büyücüyü seçer büyücü asayı değil). hogsmeade, yasak orman, göl falan buralar hep açık olacak, istediğimizde gideceğiz tabi sonuçlarına katlanarak.

hane puanları, gene çok önemli. aktif bir hane puanı sistemi olacak, büyük salondan takip edeceğiz. hanemizi seçmen şapka seçecek karakteri yaratırken seçtiğimiz özelliklere göre.

bakın kitapları okuyalı kaç yıl geçmiş, yazıya başlayınca isimler kavramlar tak aklıma geldi, daha böyle on sayfa yazarım, harry potter evreni böyle bir şey işte. açık dünya rpg oyununa da o kadar uygun ki. ama bu yukarıda yazdığım sistemlerin biri bile olmayacağına o kadar eminim ki çıkacak oyunda. o zaman bunları niye yazdım? hem harry potter anılarımı tazeledim hem de bu çıkacak oyunun ne olabilecekken ne olacağını görün istedim.
  • abi quidditch'i anlarım lakin manitacılık nasıl olmaz ulen, ben ravenclawlı olarak gidip beyaz tenli sarışın slytherinli bi hatunla süpürge dolabında sihirli işemeli bdsm yapamayacaksam ne anladım o işten.
  • başlığına bir hafta önce girdiği entryi silip tekrar giren yazarlara sahip oyun. böyle tiplere yazar da diyesim gelmiyor da ayrı konu..

ne oldu kardeş? deprem muhabbetine mi kaynadı entry? çok fav alamadı da mı sildin tekrar girdin?

oğlum bu kadar like/fav delisi olmayın lan. internet ortamından başka bir hayat da var.

yazara mesaj yollanamadığı için konuyu buraya taşımak durumunda kaldım. zira tepkisiz kalamadım bu ucube davranışa.

herkese iyi oyunlar.
  • duyar ve fav kasanları tek tek engellediğim başlık.

duyar kastın, iki klavye tuşuna bastın, kemiksiz 20 fav aldın, enkazlar kalktı.

herkesin siki gücünün yettiğine kalkıyor.

erkekseniz malum yerlere yapın protestonuzu.
  • düzgün bir öğrenci gibi beasts derslerime gireyim diye yatakhaneden çıktım. yolda giderken bir tane sandık buldum. o da nesi envanter dolu olduğu için sandıktaki kıyafeti alamıyorum. e dedim o zaman bi hogsmade yapayım, kıyafetleri satarız. hogsmade'e gidince süpürge satan amca'nın görevi gelmiş "şooraya git de şu gızı bi yarışta yeniver yeenim" gibi bişiler dedi. atladım süpürgeye gidip yarışalım madem diye. 3 bulmaca çözdüm, 3 mağaraya girdim, 2 troll, 12 goblin, 5 kaçak avcı ve 10 kadar yaratık öldürdüm şu an haritanın en güneyinde dolu envanterle merlin bulmacası çözüyorum.

yaz okuluna kalacam beasts dersinden bu gidişle.
  • şovmen ibneler için vicdan mastürbatörüne dönmüş başlık. hepsi enkaz alanında gönüllü çalışan vinç operatörü sanki de burada kendi halinde yazan insanlara sallıyorlar. girin bakın bakalım profillere herkes ilgili başlıklara destek vermek için çırpınmış mı çırpınmamış mı?

ayrıca eminim burada bok attığınız yazarların hepsi boş boş duyarlı taklidi yapanlardan kat kat fazla bağışta bulunmuştur ilgili kurumlara. boş tenekeler sizi.
  • aptal herif

kaçarmış. neden kaçsın? ne yaptı kaçak bina mı dikti bu insan? zor durumdaki insanlarla dalga mı geçti? bir suç mu işledi? belki senden fazla üzüldü. kendince bir entry girdi diye vicdan mastürbasyonuyla kendi halinde bir insanı hedef gösteren karaktersizleri mıknatıs gibi toplayan başlık.
  • şuradan gameplay, tanıtım izlenebilir. bence çok iyi duruyor. dünya gözüyle şöyle güzel bir pokemon oyunu ve half-life 3 oynamakta nasip olur umarım.

büyü çeşitliliği ve combat sırasında etraftaki nesneleri fırlatabilmemiz güzel olmuş.

anladığım kadarıyla evimizi(kulübe) istediğimiz gibi yerleştirebiliyoruz. izlemek için

kedi ve çevredeki varlıkları sevebiliyoruz. :) izlemek için izlemek için

hipogrif binip gökyüzünde süzülebiliyoruz. izlemek için

ninbusa binebiliyoruz. izlemek için

puzzle kısımları güzel duruyor.

kaplamalar, ışıklandırmalar güzel duruyor. anladığım kadarıyla gece gündüz döngüsü var.

yapay zeka fena durmuyor karşılık veriyor büyü blocklayabiliyor. izlemek için

talent ve abilities kısmı şöyle gözüküyor. defansif ve ofansif kombat skilleri mevcut. izlemek için

son olarak bölüm tanıtımlarının kısımlarını koyayım
    başlangıç
    life at hogwarts
    a dangerous mystery
    spells & combat
    talents & abilities
    potions, herbology, and beasts
    companions
    the room of requirement
    beyond the castle walls

edit:sony videoyu düzenlediği için linklerde senkron problemi olmuş hepsini düzelttim.
hesabın var mı? giriş yap