şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akademik yapılanmanın nasıl olduğunu merak ettiren durumdur.

  profesör snape
  profesör dumbledore
  profesör mcgonagall
  profesör umbridge
  profesör quirrell
  profesör lupin
  profesör flitwick
  ...

  büyük büyücüsünüz de... nerede ales? nerede doktora yeterlilik? 7-8 filmdir izledik sizi. nerede doçent snape? hani doktorasını bitirip kadro bekleyen lupin? teziniz nerede lan? çökmüşler kadroya... bunların hepsi aynı maaşı mı alıyor acaba? kesin umbridge daha fazla alıyordur. full ek ders bir de yurtta nöbete kalıyordu.
 • profesörlerden herhangi biri emekli olduğunda açılacak kadroya dr. oetker atanıp doçent yapılacaktır.
 • (bkz: ekşi sözlükte özlenilen hava)

  diyerekten bir giriş yapayım zira kahkaha attıran bir başlığa ve aynı zamanda da ilk entrylere sahip.

  açıklama kısmına gelecek olursak. aslında batı üniversitelerinde (doğu'daki örnekleri bilmiyorum zira) profesör olmak yeterlilikle alakalı olduğu -bir mevki olduğu- kadar aynı zamanda da bir tür kalıp.

  şöyle araştırma görevlisi olarak belçika'da bir üniversiteye misafir araştırmacı olarak gittiğimde öğrencilere beni profesör olarak tanıtmıştı fakülte dekanı. yukarıda işaret ettiğim ayrımı bilmekle birlikte kitle önünde deneyimlemek tuhaf olduğundan onca insan içinde ben profesör değilim dediğimde çoğunluğun yüzündeki ifade 'so what?' modundaydı. orada çaktım köfteyi...

  şöyle ki ders verebilme yetkinliğine ulaşan ve ders verebilen kişiye profesör denildiği gibi ünvan olarak da onun 'pekiştirilmesi' söz konusu.

  şimdi yukarıdaki sorunu bu durumda değerlendirelim. demek ki, dikkat hagrid bile profesör oldu seride, ünvanı almakla ünvanı kullanmak farklı.

  uzman olursun profesör derler ama oradan ayrıldığında onu kullanamazsın, başka yerde de seni çalıştırmayabilirler

  profesör olma yetkinliğine akademik olarak sahip olursun, ünvanı ve makamı alırsın ayrılsan dahi başka bir yerde o ünvan ve makamla istihdam edilebilirsin.

  ingiliz sihir bakanlığı ile türk sihir bakanlığı arasındaki farklılıklar bundan kaynaklanıyor tabi daha bologna sürecinde uyum tam sağlanamadığı için bu türden savrulmalar normal karşılanmalıdır.
 • seçimlerde demokrasi vaadiyle gelip çoğunluğu elde eden voldemort'un dikta rejiminde doktorası dahi olmayan yancılarını profesör yapmasıyla oluşan durumdur. dumbledore, flitwick ve binns(kendisi ölümden gelip kafa sikmeye devam etmektedir) gibi hasan ali yücel döneminden kalma götünün kılları kadayıf olmuş profesörleri tenzih ederim. ayrıca dumbledore eşcinsel yani afedersiniz ibnedir. son yayınlanan khk ile anası babası büyücü olan safkan piçlerinin hufflepuff mezunu olsalar dahi idari hakimliğe başvurabileceği açıklanmıştır.

  edit: hagrid nasıl profesör ya. amk fakiri.
 • hogwarts bizim zamanimizdaki 7 yillik anadolu liseleri mantiginda bir okul. harry okula 11 yasinda basliyor. ecnebiler bildigim kadariyla lise hocalarina falan da profesor diye hitap ediyor. bizdeki hocam kelimesi gibi olmus herhalde, bilemedim. yani lisansustu egitime gecebilmesi icin harry kisisinin once bir lisans okumasi gerekmekte.